Tällä palstalla Jeesusta on kutusuttu megalomaaniseksi psykootikoksi. Hänen Raamattuun kirjatut kannanottonsa ovat mittasuhteiltaan todella mega-luokkaa. Hän sanoo olevansa:
maailman valo
tie
totuus
elämä
yhtä maailmankaikkeuden luojan kanssa
palvelija
leipä
ovi
kuningas
pelastaja
neuvonantaja
ja lupaa:
yli ymmärryksen käyvän rauhan
olla omiensa kanssa joka päivä
ikuisen elämän
jne
Ei ole loogista pitää häntä yhtenä henkisen tien opettajana muiden joukossa. Siihen hänen sanoistaan ja edesottamuksistaan ei löydy oikeutusta. Ennemmin häntä voi pitää megalomaanisena psykootikkona. Ja onhan sitten vielä se mahdollisuus, että ottaa hänen puheensa todesta.
Megalomaaninen psykootikko?
6
140
Vastaukset
- Jumalan pieni köyhä
Tervehdys
Lähtökohtaisesti pääopettajan määrittely tuottaa johtopäätöksiä myös hänen seuraajistaan.
Kristillisyys on oikeastaan aika huono uskonto verrattuna esim. juutalaisuuteen tai islamiin, liian tulkinnanvarainen. Se kun ei sisällä edes selkeää moraalioppia, sen kirjoitukset ovat päällekkäisiä ja ristiriitaisia ja sen Jumalakuvakin on vähintään irrationaalinen.
Ehkä niille jotka väittävät kristillisyyden ytimen siis olevan uskonnon sijasta hengellinen todellisuus, pitäisi keksiä myös jokin kuvaavampi yhteinen nimittäjä kuin uskonto tai uskonnollisuus.
Kävisiköhän sekopäät?Sekopäät on ihan hyvä vaihtoehto maailman logiikan näkökulmasta, sillä Paavali kirjoittaa:
"Onhan kirjoitettu: "Minä hävitän viisasten viisauden, ja ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi." Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi? Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat, koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta, me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus, 1 Kor 1:19-23
Ja Jeesus itse sanoi:
Ei ole opetuslapsi opettajaansa parempi, eikä palvelija parempi isäntäänsä. Opetuslapselle riittää, että hänelle käy niinkuin hänen opettajalleen, ja palvelijalle, että hänelle käy niinkuin hänen isännälleen. Jos he perheenisäntää ovat sanoneet Beelsebuliksi, kuinka paljoa enemmän hänen perheväkeään! Matt 10:24-25
Jos sen sijaan Jeesuksen puheet ottaa todesta, meitä hänen seuraajiaan on loogista nimittää Jumalan lapsiksi.No oikeastaan kristillisyys ei ole uskonto vaikka sen ympärille on vuosisatojen kuluessa rakennettu uskonnollinen järjestelmä. Kristillisyydessä kyse ei ytimeltään ole uskonnosta vaan rakkaussuhteesta Jeesuksen Kristukseen ja luottamuksesta kaikkeen siihen mitä hän on ja tarjoaa.
- kiitos!
EJKR kirjoitti:
No oikeastaan kristillisyys ei ole uskonto vaikka sen ympärille on vuosisatojen kuluessa rakennettu uskonnollinen järjestelmä. Kristillisyydessä kyse ei ytimeltään ole uskonnosta vaan rakkaussuhteesta Jeesuksen Kristukseen ja luottamuksesta kaikkeen siihen mitä hän on ja tarjoaa.
Tuo on todella tärkeä huomio, kristinusko ei ole alunperin uskonnollinen järjestelmä, eikä oikeastaan edes uskonto. Aamen.
- ymmärrettävä asia
Tottakai Jumalan oma poika on hieman erilainen kuin toiset, koska hän on Jumalan Poika, ei mikään tavallinen ihminen, niinkuin teoistansa ymmärrät jos tiedät mitä ne olivat?
- Zirmelii
Virkamiesjärjestelmä on uskonto joka piiloutuu väärien lakien taakse! Kiiitos Raamatun: se mikä keisarille kuuluu on keisarin, eli kaikki!
Ilman köyhiä ei mikään toimisi. Mitä jos sosiaalitoimi, te-toimisto,kela lopetettaisiin? Tulisi lisää työttömiä! Köyhyys työllistää ja syyllistää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?46631Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t228543- 51529
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502
