rakastan makeaa

sportytteli

Urheilen yli 4 kertaa viikossa ja olen 168 cm ja 65 kiloa. Minun tulisi laihduttaa n. 5 kiloa mutta en haluaisi lopettaa makean syöntiä. Syön kevyt tuotteita ja vain tummaa leipää. Onkos vielä muita laihdutus keinoja lopettamatta makean syöntiä? Kiitos jo etukäteen:)

2

694

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syömistä...

      ...tarvitse lopettaa. Syöt vaan pienempiä määriä makeaa, niin painon pudottaminen onnistuu niinkin.

      Laihduttajan ruokavalioon, mikäli sen haluaa pitää terveellisenä, ei mahdu kovinkaan suuria määriä ns. "tyhjiä kaloreita" eli yleensä sokerista tai kovista rasvoista peräisin olevia kaloreita. Suurin osa ruokaaineista, jotka mielletään herkuiksi ovat juuri näitä tyhjiä kaloreita.

      Runsaassa makeansyönnissä ongelma (etenkin laihduttaessa) on se, että saat herkuista tarvitsemasi kalorit, mutta et saa tarvittavia hivenaineita, vitamiineja ja kuituja. Voisit siis vaihtaa makeat paremmanlaatuisiin, eli syödä lisäineita, sokeria ja rasvaa sisältävien karkkien, keksien jne. sijaan enemmän esim. hedelmiä. Hedelmissä on paljon kuituja ja vitamiineja, eli muutakin kuin sokerin tyhjiä kaloreita.

      Tietenkin toinen ratkaisu olisi se, että syöt sellaisen määrän tavallista terveellistä ruokaa, että saat kaikki tarvittavat vitamiinit, hivenaineet ja kuidut, ja jos haluat syödä vielä lisäksi karkkeja tms., niin kulutat ylimääräiset kalorit urheilemalla. Jos kuitenkin syöt paljon herkkuja, niin ylimääräisten kaloreiden kuluttaminen liikkumalla on miltei mahdotonta, ellet sitten liiku nonstoppina koko päivää...

      Voit myös jatkaa makeansyöntiä entiseen malliin ja nipistää muusta ruoasta sen verran, että kalorit ovat laihdutustavoitteisiisi nähden sopivat. Tämä tapa tarkoittaa todennäköisesti todella pieniä määriä oikeaa täyttävää ruokaa, eli jos teet näin, niin joudut varmasti kärsimään jatkuvasta näläntunteesta. Tämä johtaa myös todennäköisesti siihen, että kuitujen puutteessa vatsasi toiminta häiriintyy ja sinulle tulee vitamiinien ja hivenaineiden puutosta.

      Eli itse lähtisin kyllä makean määrän vähentämisestä, joka on kuitenkin näistä luettelemistani "pahoista" pienin.

    • suosittelisin

      Jospa jättäisit kevyttuotteet pois ja samalla vähennät hiilihydraattien saantia, eli sokeri, viljatuotteet (leipä, pasta,...), riisi, peruna, paljon hiilihydraatteja sisältävät hedelmät, esim. banaani. Siitä ei pääse mihinkään, että ylimääräinen hiilihydraatti kertyy helpoiten ihon alle, lisäksi makean syönnillä saa verensokerin heittelemään jatkuvasti, näkyy sitten väsymyksenä ja myös makean nälkänä. Kun ei ole enää samanlaista makean nälkää, niin eipä sitä sitten enää niin kaipaakaan.

      Parempaa tavallista ruokaa siis vaan, lihaa, kanaa, kalaa, kasviksia, maitotuotteita, rasvan määrää ei tarvitse sinänsä pelätä, koska rasvaakin tarvitsee polttaakseen rasvaa. Suosittelen kokeilemaan vaikka viikon päivät, pidät vaan tiukan linjan kaiken nopeiden hiilihydraattien kanssa ja vähennät hiilihydraatteja muutenkin, pari palaa tummaa leipää päivässä ei toki maailmaa kaada. Näet sitten kuinka itselläsi vaikuttaa makean nälkään, oloosi ylipäänsä ja josko haluat sitten jatkaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1470
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    7. 52
      670
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe