Öljypullo parilan rasvaukseen?

Suihkautus

Katselin Jimiltä jotakin jenkkiläläistä grillaajaa joka suihkutti parilalle aina suihkepullolla öljyä ennen grillaamista. Itse hankin suihkepullon, mutta eipä toiminutkaan rasvalla. Mistä saisi sellaisen öljyllä täytettynäkin toimivan suihkepullon hankittua ja mihin hintaan?

13

7490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myypi

      Tokmannissa ja Valintatalossa salaattiöljylle tarkoitettua suihkepulloa eri variaatioissa, teräksisenä ja lasisena. Ei ole hinnan kiroissa ja toimivatkin viellä melko mukavasti. Kysäiseppä heiltä.

      • karsinogeeni

        Mua varoitettiin öljystä, se palaa, savuttaa ja on epäterveellinen, pitäs olla sian ihraa, mutta mistä sitä nykyään saa?


      • karsinogeeni kirjoitti:

        Mua varoitettiin öljystä, se palaa, savuttaa ja on epäterveellinen, pitäs olla sian ihraa, mutta mistä sitä nykyään saa?

        Juuri noin - se palaa ja käryää. Öljyä ennemminkin se grillattava tuote kuin suihkisit öljyä parilalle ja väistämättä aina myös polttimille, josta se leimahtaa liekkiin.

        Nämä Amerikan marinadipellehermannit ovat aina asia erikseen. Parhaan opin saa kun pyrkii välttämään noin puolia siitä, mitä ne tekevät ja käyttää vähän enemmän omia aivojaan.

        Vaan kyllähän ne opettavat huomaamaan, että grillaaminen ei ole kärventämistä. Siinä mielessä oppia kannattaa ottaa - mutta yleensä ei.


      • Vanha kokki
        karsinogeeni kirjoitti:

        Mua varoitettiin öljystä, se palaa, savuttaa ja on epäterveellinen, pitäs olla sian ihraa, mutta mistä sitä nykyään saa?

        Mistä tieto ja mikä öljy?


      • Vanha kokki
        Vanha kokki kirjoitti:

        Mistä tieto ja mikä öljy?

        Vaan tuolle edelliselle joka esitti öljyn palavan karrelle 70 asteessa, munkkirasvakin, samoin ranskanperuna öljy kuumennetaan 180 asteeseen, eivätkä ne kärvenny!


      • Ei öljyt
        Vanha kokki kirjoitti:

        Vaan tuolle edelliselle joka esitti öljyn palavan karrelle 70 asteessa, munkkirasvakin, samoin ranskanperuna öljy kuumennetaan 180 asteeseen, eivätkä ne kärvenny!

        Voihan öljyä toki kuumentaa, mutta käryää kyllä meidän grilloissä!
        Lisäksi ei ole terveellistä käryttää sitä. Mitä juuri ranskanperunoista kerrotaan???


      • Mikä on erona
        Ei öljyt kirjoitti:

        Voihan öljyä toki kuumentaa, mutta käryää kyllä meidän grilloissä!
        Lisäksi ei ole terveellistä käryttää sitä. Mitä juuri ranskanperunoista kerrotaan???

        Minä paistan munkit ruokaöljyssä ja 180 asteen lämmössä, eivät oikein ruskistu alemmassa lämpötilassa. Missäs rasvassa sinä ne paistat?
        Ruokaöljy kestää kuumaa paremmin kuin voi, sen vuoksi pannullakin paistetaan voi-öljyseoksessa.
        Mistä tuo 70 asteen lämpö? Eihän siinä lämmössä paistu vielä mikään?
        Tyhjentäviä selityksiä, pyydän!
        Mitä ranskanperunoista erikoista, muuta kuin että ovat rasvaisuutensa vuoksi epäterveellisiä?


    • laiteta

      grilliin suoraan, vaikka jenkit tekisivätkin niin, mieluummin sitten lihaan kuin parilalle.
      Miksi ylipäätänsä pitää grilliä öljytä?
      Valurautaparila käsitellään välillä / tarvittaessa silavalla tai sitten muurikan pannurasvalla, ei se liha siihen kiinnipala.

      Mutta jos pakko saada suihkepullo niin obh nordicalla niitä on, katso jälleen myyjät netistä tai käväise stokkalla..

      • Webermani

        että huoneenlämpöiset ainekset eivät pala grilliin kiinni vaikka siinä ei olekkaan öljyä parilalla.


    • ainakin
    • krillimies

      Joo voita leivän päälle. Onko puugrilli hyvä? Pikaista vastausta odotetaan.

      • Grillimaisteriko

        Puugrilli ei ole kovin hyvä. Se on pääasiassa kertakäyttögrili, jota voi myös nuotioksi kutsua. Paras grilli on esim. tiilistä muurattu (hiili- tai brikettikäyttöinen), tai metallikuorinen (kaasu- tai sähkökäyttöinen). Puinen palaa loppuun hyvin nopeasti, eikä nykytekniikalla vielä saada tuhkasta koottua uutta puugrilliä.


    • Nyrillataan86

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe