mutta olen tottunut olemaan jo paikallaan minuutin. onko minusta avantoon. toiset lohduttaa et pakkasel ilma on kylmempää. eli tuntuuko vesi sillon muka lämpösemmällle kuin helteellä jääkylmä suihku?
kylmä suihku +5
3
2556
Vastaukset
- muttei yhtään
vastaajaa avantouimareista.
- Vuosi a-uimarina
Avantouimarit ei ole kovin aktiivisia näin kesähelteillä, siksi ehkä hiljainen palsta. =) Kylmää suihkua ja avantoa harrastavana voin ainakin omasta kokemuksestani kertoa jotain asiasta. Nämä ovat niin perskohtaisia juttuja, että jokainen kokee ne eri tavalla eikä yleispäteviä ohjeita ja totuuksia ole kovin paljon olemassa. Jokaisen täytyy tehdä niin kuin hyvältä tuntuu.
Niin, kylmä suihku ei ole minusta lainkaan sama asia kuin kehoa kaikkialta yhtä aikaa ympäröivä jäätävä vesi joten avanto-olosuhteita et onnistu luomaan suihkun kanssa. Niitä ei voi verrata keskenään. Avannossa ollaan vain hetki aluksi. Myös ilma on kylmä talvella, joten se vaikuttaa kylmän tuntemuksiin ainakin avannosta noustessa. Kylmäkin ilma tuntuu ihan siedettävältä uimapuvussa avantopulahduksen jälkeen kun veri lähtee tohinalla kiertämään. Tiedät vasta ensimmäisen avantopulahduksen jälkeen onko sinusta hommaan vai ei. Eka kerta on kyllä aika extremeä jokaiselle, mutta hommaan tottuessa asia ei ole enää kummoinen. Jokainen pulahdusreissu on silti erilainen.
Kannattaisi aloittaa heti elokuussa kylmäuinnit, niin ei ole niin pelottavaa mennä hyiseen avantoon. Tsemppiä vaan!
- on kamalampi
kuin avanto. ylhäältä päin tuleva suihkuava kylmä vesi lämpimässä kylpyhuoneessa tuntuu hirveältä. avantoon mennään vähillä vaatteilla kylmässä ilmassa, veteen laskeudutaan jalat edellä eikä päätä edes kastella jäävedessä. kannattaa ryhtyä uimaan nyt kun vesi on vielä lämmintä ja jatkaa sitä kunnes pääsee avantoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074589Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1724376Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941720- 4031651
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311397Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann51097- 67979
- 56954
- 92928