kylmä suihku +5

tuntuu kauheelle

mutta olen tottunut olemaan jo paikallaan minuutin. onko minusta avantoon. toiset lohduttaa et pakkasel ilma on kylmempää. eli tuntuuko vesi sillon muka lämpösemmällle kuin helteellä jääkylmä suihku?

3

2556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muttei yhtään

      vastaajaa avantouimareista.

      • Vuosi a-uimarina

        Avantouimarit ei ole kovin aktiivisia näin kesähelteillä, siksi ehkä hiljainen palsta. =) Kylmää suihkua ja avantoa harrastavana voin ainakin omasta kokemuksestani kertoa jotain asiasta. Nämä ovat niin perskohtaisia juttuja, että jokainen kokee ne eri tavalla eikä yleispäteviä ohjeita ja totuuksia ole kovin paljon olemassa. Jokaisen täytyy tehdä niin kuin hyvältä tuntuu.

        Niin, kylmä suihku ei ole minusta lainkaan sama asia kuin kehoa kaikkialta yhtä aikaa ympäröivä jäätävä vesi joten avanto-olosuhteita et onnistu luomaan suihkun kanssa. Niitä ei voi verrata keskenään. Avannossa ollaan vain hetki aluksi. Myös ilma on kylmä talvella, joten se vaikuttaa kylmän tuntemuksiin ainakin avannosta noustessa. Kylmäkin ilma tuntuu ihan siedettävältä uimapuvussa avantopulahduksen jälkeen kun veri lähtee tohinalla kiertämään. Tiedät vasta ensimmäisen avantopulahduksen jälkeen onko sinusta hommaan vai ei. Eka kerta on kyllä aika extremeä jokaiselle, mutta hommaan tottuessa asia ei ole enää kummoinen. Jokainen pulahdusreissu on silti erilainen.

        Kannattaisi aloittaa heti elokuussa kylmäuinnit, niin ei ole niin pelottavaa mennä hyiseen avantoon. Tsemppiä vaan!


    • on kamalampi

      kuin avanto. ylhäältä päin tuleva suihkuava kylmä vesi lämpimässä kylpyhuoneessa tuntuu hirveältä. avantoon mennään vähillä vaatteilla kylmässä ilmassa, veteen laskeudutaan jalat edellä eikä päätä edes kastella jäävedessä. kannattaa ryhtyä uimaan nyt kun vesi on vielä lämmintä ja jatkaa sitä kunnes pääsee avantoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4589
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      172
      4376
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1720
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1651
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1397
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      5
      1097
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      979
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      954
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      928
    Aihe