Kuten kaikki tietävät on nautaa, tai metsän riistaa riiputettava määrätty aika ennen kuin liha on kypsennettävissä.
Nyt olisi tarkoitus lähteä metsästysretkelle Afrikkaan ja siksi kysymmekin, kuinka kauan kokonaista elefanttia pitäisi riiputtaa, että se kypsyisi oikein mureaksi?
Suurriista
Saalistaja
1
2223
Vastaukset
- takia kauaa
riiputeta. Normaalisti kaadettu norsu paloitellaan muutaman kilon paloihin jotka kastetaan "marinaadiin" eli sellaiseen pippuriliemeen, sillä saadaan hyönteiset pysymään poissa. Sitten lihat laitetaan pitkille naruille roikkumaan, niinkuin pyykki meillä. Aurinko kuivattaa lihat nopeasti, sanovat sitä biltongiksi.
Sinänsä norsun liha on erittäin suurisyistä, eikä se kovin kummoista syötävää olekaan. Suurriistaa se eittämättä kyllä on. Kaupallinen norsujahti ei myöskään ole mitään persaukisten hommaa, kaadolle voi tulla hintaa useita kymmeniä tuhansia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4946452Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2872385Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871984- 1241169
- 301092
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51084- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60894Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel90882- 39764