Pystyykö hiilidioksidista erottelemaan hiilen ja hapen? Esimerkiksi jotenkin jännästi vedyn avulla että tulisi vettä ja hiiltä?
Pystyykö?
-------
3385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pystyy
Magnesiumlanka ainakin palaa ihan iloisesti hiilidioksidissa, eli magnesium pystyy nappaamaan hapen hiilidioksidista ja nokea (hiiltä) jää jäljelle.
No onko mahdollista jos...Nyt tulee silkkaa hömppää...
Siis jos: Itämerestä nostettaisiin vettä laitokseen, josta eroteltaisiin vety, happi, fosfori, typpi ja muut roinat. Happi päästettäisiin ilmaan, fosfori ja typpi menisi lannoitteeksi. Vety menisi jonnekin bensa-asemille. Sitten autoihin väkerretään joku jännä laite, jonne tankataan vetyä. Sitten jos se laite kykenisi erottelemaan autojen hiilidioksidipäästöistä hiilen ja sitoisi hapen itseensä ja syntyisi puhdasta hiiltä ja vettä. Sitten se hiili käytettäisiin jotenkin siinä samassa autossa uudelleen ja vesihöyry tulisi pois, tai vaihtoehtoisesti toiseen säiliöön, joka tyhjennettäisiin takaisin vetenä bensa-asemille josta se laitetaan takaisin itämereen. Mutta jos niissä on jotain raskasmetalleja, ne voi kenties erotella siellä samaisessa Itämeren rannalla olevassa laitoksessa pois ja käsitellä vaarattomaksi tai kenties uudelleenkäytettäviksi alkuaineiksi, ja puhdas vesi menisi takaisin Itämereen.
Mitä enemmän autoillaan, sitä enemmän itämeri puhdistuu.
Olen 15 vuotias ja minulla on kova kuume. Hourailuni on varsin ymmärrettävää. Omasta mielestäni ainakin.