Olen lukenut VHH keskustelupalstoilta, että jotkut syövät mysliä aamuisin. Totesin itse kaupassa, et niissähän on hirveesti hiilareita. Suositellaanko niitä siitä huolimatta, ja onko olemassa ns. hyviä hiilareita?
Myslit?
3
519
Vastaukset
- hkhkhk
mysli ei sovi VHH diettiin - paitsi jos syö todella pieniä määriä - siinä se purkissa seisoo se hiilarimäärä per 100 g ja samalla selviää myös , että suurin osa on vehnää ja kauraa maissia sokeria kuivhedelmiä ja sekalaisia pähkinöitä.
Pähkinöissähän on hiilareita ajatellen valtavat erot jotain voi helposti vetää 100 g mutta toisia taasen vaan muutaman kappaleen:
per 100 g
maapähkinä n. 13
saksanpähkinä n. 3,5
Cashewpähkinä n. 19 - ei ole olemassakaan
Koska hiilareita ei voi välttää niin kannattaa ne sitten hankkia vähähiilihydraattisista kasviksista ja maitotuotteista.
- että ihmisen
aivojen toiminnan kannalta on välttämätöntä syödä hiilareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738