Mielenkiintoinen pätkä kaksitahtimottorin muuntamisesta paineilmalla toimivaksi. Paineilmatankin voi täyttää pienellä kompressorilla ja se saa sähkönsä verkosta. Näin leikkuristakin tulee "vihreä".
http://www.youtube.com/watch?v=EOqWzefvlfg
Toimintaperiaate on sama kuin höyrykoneessa.
http://www.youtube.com/watch?v=EOqWzefvlfg
Toimintaperiaate on sama kuin höyrykoneessa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikö ole sama pyörittää suoraan sähköllä sitä leikkuria? Miten leikkurista tulee vihreä, jos monen välivaiheen kautta huononnetaan sen hyötysuhdetta?
Mikäpäs kumma tuo olisi: paineilmaahan voi tuottaa vaikka tuulimoottorin pyörittämällä kompressorilla – tapa sekin varastoida tuulienergiaa.
Lontoossa muuten toimi lähes sadan vuoden ajan hydraulivoimaverkosto. Verkostoon pumpattiin tavallista jokivettä (Thamesista, kuinkas muuten) 5.5 MPa:n paineella. Painetta ylläpiti yhteensä viisi alkujaan kivihiililäämmitteisillä höyrykoneilla toimivaa voima-asemaa. Lyhytaikaista tarvetta varten paine-energiaa varastoitiin hydraulisiin akkumulaattoreihin (paineakkuihin), jotka koostuivat suuresta pystysuorasta männästä jonka päälle oli asennettu raskas paino.
Lontoon hydrauliikkaverkosto lopetettiin vasta 1977.
Katsokaapa ihmeautoa Intiasta:
http://www.mdi.lu/english/
Paineilmalla on toiminut kaivosjunia jo 100 vuotta.
Toisin kuin sähköakun, paineilmatankin työkyky säilyy.
Paineilma-auton pakokaasu on puhdasta -20 asteista ilmaa, kesällä.
Ilmastoinniksi käy puhdas "pakokaasu".
Talvella härveli kohmettunee.
Hyötysuhde on hyvä. Hinta olisi halpa. Jos saisi.
Ettei vaan olisi itse dawnfinger asialla kun aiempi komenttini deletoitiin koska arvostelin typerää ideaa. Miettikää hiljaa kammioisanne miten paineilmaa tehdään ja mikä on kompuran hyötysuhde siirtoverkon häviöt saähkövoimalaitoksen hyötysuhde ,,,,,, Videon motti on lapselliseti toteutettu reedrele,solenoidi ja typerä liike männälle. Eikö olisi ollut helpompi tehdä mekaaninen venttiili kanteen jota ohjataan männällä. Wanhan kuplawolkkarin motista saatte hyvän moottorin kyseiseen käyttöön jos sen paineilman kanssa haluatte pelleillä!
On monia tapoja ajella edullisemmin ja ympäristöystävällisemmin. Sitä voisi aloittaa piskuisesta yksityiskohdasta kuten vaikkapa miksi autot painavat n 1000 kg kun kuskina on vaikkapa 60 kg neitokainen? Julkinen liikenne perseestä(tosin skömy kulkee dollarihymyllään)
periaatetta ja antaa ideoita tee-se-itse-miehille, joilla on ruosteisia moottoreita autotallien hyllyillä. Toki vakavammin "vihreä" henkilö saattaisi hyödyntää tehdaslähtöistä teknologiaa... mutta se edellyttääkin jo sievoisia summia euroja kukkarossa.
Jos tulpan tilalle laittaa solenoidiventtiilin ja sille ohjauksen reedreleeltä ei paljoakaan luovuutta ja D.I.Y periaatetta ole vaalittu.
Paska idea sanon minä! Jos haluatte hienoja ideoita niin tässäpä sellainen perusfysiikkaa.
http://www.youtube.com/watch?v=hNpgl7o_1QI
äijä tekee ainakin tuplasti sen työn kuin jos suoraan pumppaisi varresta.
Et pysty todistamaan, että mitään säästyisi.
http://www.veljkomilkovic.com/Images/Nebojsa_Simin_paper_Free_Energy_of_the_oscillating_pendulum-lever_system.pdf