Ollaan lähdössä polkemaan tuo Saariston rengasreitti. Matkasuunnitelma ja majoitukset on. Onko jotain erikoista nähtävää, koettavaa tai muita hyviä vinkkejä?
saariston rengasreitti
2
1029
Vastaukset
- korppoolainen
Korppoon buffalo ravintolasta saa suomen parhaat ribsit, joita kannattaa käydä maistamassa. Jos vielä jää nälkä, niin vinkkiä henkilökunnalle ja ribsejä tulee lisää.
Olen itse ihan koukussa Suomen saaristoon ja menen sinne fillaroimaan melkein joka kesä. Olette varmaan huomanneetkin netissä reittikuvaukset yms. tärkeää:
http://www.saaristo.org/index.php?page=120&lang=1
Parainen-Nauvo -väli ei ole ollut suosikkini pyörä?tien hiekkapinnoitteiden vuoksi. Lisäksi pyörätie menee mäen alla tunnelista tien toiselle puolelle, joten mäistä ei saa vauhtihyötyä seuraavaan ylämäkeen ollenkaan. Ajoinkin pientareella autojen seassa ja tööttiä tuli :-D Lähestyttäessä Nauvoa liikenne vähenee ja meno helpottuu. Kauempana saaristossa pyöräily on pelkkää nautintoa! Nauvoon menen nykyään mieluummin Rymättylän kautta ja Linta-yhteysaluksella, niin saa nauttia merimaisemista samalla. Ehkä Paraisista pääsee Nauvoon autotietä myöten parhaiten aamulla varhain tai iltamyöhään.
Nauvon keskustassa on ihanat ravintolat L´Escale ja ravintolalaiva Najaden sekä minigolf-rata. Houtskärissä taivaallisia leivonnaisia/mahtavia jätskiannoksia saa ravintola Emmasta. Lähellä kallioilla on muinainen hautaröykkiö ja makeat näkymät korkealta alas saaristoon. Rymättylässä poikkeamisen arvoinen on Saaristokapakka Röölän Vintti.
Kiikareita ei sovi unohtaa: merilintuja on kiva bongailla tauoilla ja pikkulintujakin oli runsaasti esim. kuusitiaisia ja puukiipijöitä. Punkkisyyni on hyvä tehdä iltaisin, jos vaeltelee heinikoissa. Yhteenkään punkkiin en ole kyllä lomillani törmännyt. Käärmeitä olen nähnyt matkoillani ja lepakoita öisin; onneksi tykkään niistä!
Kirkoissa kannattaa käydä ja etsiä niistä votiivilaiva sekä ihailla maalauksia.
Älkää myöhästykö lauttojen aikatauluista. En tiedä kuuluuko majoituksiinne aamupala, mutta pienistä lomakodeista/hotelleista saa edullisesti mahtavia aamupaloja. Muistakaa nauttia kalaruoista ja mustasta saaristolaisleivästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64185Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va972327Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J611009Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186880Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38871- 47864
- 34831
- 36796
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35782