saariston rengasreitti

pyöräillen

Ollaan lähdössä polkemaan tuo Saariston rengasreitti. Matkasuunnitelma ja majoitukset on. Onko jotain erikoista nähtävää, koettavaa tai muita hyviä vinkkejä?

2

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korppoolainen

      Korppoon buffalo ravintolasta saa suomen parhaat ribsit, joita kannattaa käydä maistamassa. Jos vielä jää nälkä, niin vinkkiä henkilökunnalle ja ribsejä tulee lisää.

    • Olen itse ihan koukussa Suomen saaristoon ja menen sinne fillaroimaan melkein joka kesä. Olette varmaan huomanneetkin netissä reittikuvaukset yms. tärkeää:
      http://www.saaristo.org/index.php?page=120&lang=1

      Parainen-Nauvo -väli ei ole ollut suosikkini pyörä?tien hiekkapinnoitteiden vuoksi. Lisäksi pyörätie menee mäen alla tunnelista tien toiselle puolelle, joten mäistä ei saa vauhtihyötyä seuraavaan ylämäkeen ollenkaan. Ajoinkin pientareella autojen seassa ja tööttiä tuli :-D Lähestyttäessä Nauvoa liikenne vähenee ja meno helpottuu. Kauempana saaristossa pyöräily on pelkkää nautintoa! Nauvoon menen nykyään mieluummin Rymättylän kautta ja Linta-yhteysaluksella, niin saa nauttia merimaisemista samalla. Ehkä Paraisista pääsee Nauvoon autotietä myöten parhaiten aamulla varhain tai iltamyöhään.

      Nauvon keskustassa on ihanat ravintolat L´Escale ja ravintolalaiva Najaden sekä minigolf-rata. Houtskärissä taivaallisia leivonnaisia/mahtavia jätskiannoksia saa ravintola Emmasta. Lähellä kallioilla on muinainen hautaröykkiö ja makeat näkymät korkealta alas saaristoon. Rymättylässä poikkeamisen arvoinen on Saaristokapakka Röölän Vintti.

      Kiikareita ei sovi unohtaa: merilintuja on kiva bongailla tauoilla ja pikkulintujakin oli runsaasti esim. kuusitiaisia ja puukiipijöitä. Punkkisyyni on hyvä tehdä iltaisin, jos vaeltelee heinikoissa. Yhteenkään punkkiin en ole kyllä lomillani törmännyt. Käärmeitä olen nähnyt matkoillani ja lepakoita öisin; onneksi tykkään niistä!

      Kirkoissa kannattaa käydä ja etsiä niistä votiivilaiva sekä ihailla maalauksia.
      Älkää myöhästykö lauttojen aikatauluista. En tiedä kuuluuko majoituksiinne aamupala, mutta pienistä lomakodeista/hotelleista saa edullisesti mahtavia aamupaloja. Muistakaa nauttia kalaruoista ja mustasta saaristolaisleivästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2173
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      118
      1846
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1581
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1202
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      994
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      917
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe