Jäähilettä pakastetuissa ruoissa??

Pakastinongelma

Mistä johtuu kun kaikessa mitä pakastimessa on, on paljon jäähilettä pakkauksen sisällä. Pakastetut leivät, desi jäähilettä pussissa. Pakastetut mansikat, kaikki tyhjä tila rasiassa on täynnä jäähilettä... Tavallinen kaappipakastin kyseessä ja sitä on kerran vuodessa sulatettu, mutta silti uudet pakasteet tulevat jäähileen peittoon alta aikayksikön. Onko pakastin liian lämmin? Liian kylmä? Liian jotain muuta??? MITEN PAKASTETAAN OIKEIN?

4

9627

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä vettä syntyy

      sentakia koska tuotteessa on vettä ja se haihtuu sitten kodensoituu astian sisäpuolelle kaikissa tuoteissa on sama ilmiö.ESM: KYLMÄSTÄ JÄÄKAPISTA OTETTU JUOMAPULLOKIN RUPEAA LÄMPIMÄSSÄ HIKOILEMAAN ULKOAPÄIN.

      • ap elli

        Sattumalta meidän pakastimesta tulee tuota hilettä HUOMATTAVASTI ENEMMÄN kuin esim. naapurilla jonka pakastimesta kävin juuri hakemassa marjoja (joiden seassa ei hilettä juuri ollut vaikka olivatkin vuoden verran jo pakastimessa olleet.

        Sitä MÄÄRÄÄ tässä ihmettelen, en mitään fysiikan ja kemian oppituntia kaivannut.


    • jos mahdollista

      Laita pakastettavat tuotteet ensiksi jäähtymään jääkaappiin, jos on tilaa ja aika antaa myöden, vaikka yön yli, ja vasta jäähtyneinä pakastimeen. Marjojen kanssa on tietty vähän kiire, mutta esim. leivonnaiset ja muut itse tehty ruoka voi hyvin jäähtyä ensiksi jääkaapissa.

    • kkkkkkkkkk.

      avainsana tässä on "tyhjä tila"

      Pakastettavat tuotteet on pakattava mahdollisimman tiiviisti ilman tyhjää tilaa pakkauksen sisällä ( paitsi nesteet).
      Juuri tuo tyhjä tila aiheuttaa sen hileen.

      Puristele siis pusseista ilmat pihalle ja pakkaa rasiat TÄYTEEN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe