Hyvä kolmipyörä hankinnassa

Pitäisi löytää halpa kolmipyörä ja kokoa saa olla renkaissa 26". Mistä löytyy?
5212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lue ensin kirja.

Äänestä
  • Et tee kolmipyörällä mitään, minä tiedän! Harkitse maantiekilpuria tai kyklokrossaria jos haluat ajella rospuuttoaikanakin.

    Äänestä

  • alkup. sukankuluttaja kirjoitti:

    Et tee kolmipyörällä mitään, minä tiedän! Harkitse maantiekilpuria tai kyklokrossaria jos haluat ajella rospuuttoaikanakin.

    aika ?

    Äänestä

  • .rospuutto kirjoitti:

    aika ?

    tai arvaa ja vinkuintiaanien ei tarvitse tietää

    Äänestä

Hyvää ei saa halvalla, paitsi ehkä käytetyn.

Hankin useiden vuosien, ehkä vuosikymmenien pohdiskelun jälkeen triken, Scorpionin, ja olen "tutustunut" siihen nyt kolmen viikon ajan. Se täyttää odotukset sekä hyvässä että pahassa. Olen pyöräillyt erilaisilla pyörillä vuosikymmenten ajat, 60-luvulta lähtien, ja lopulta päädyin siihen, että miksi en voisi vaihtaa kaksipyöräisen pystypyörän epäergonomisuuden lopultakin kolmipyöräisen mukavuuteen. Rahaa meni ja varoitukset huonoista puolista pitävät paikkansa, mutta niin pitävät lupaukset ylivertaisesta ajomukavuudestakin.

Triken oleellisia huonoja puolia on kolme:
1. Koska vartalolihaksia ei voi käyttää siten kuin pystypyörällä, reidet ovat kovilla, ylämäet ovat rankkoja.
2. Kolmas pyörä lisää vierintävastusta ehkä n. 50%. Tuntuu eteenkin hiekkapohjalla.
3. Pienistä sarjoista johtuen hinta on kova.

Kolmas suhteellinen huono puoli on pyörän mittasuhteista (leveys, pituus) johtuva säilytysongelma.

1. ja 2. kohtia kompensoi pitkälti pystypyöriä pienempi ilmanvastus. Lisäksi oletan ensi kevääksi saavani reisiini vääntöä riittävämmin kuin nyt, ajamalla ja jalkaprässillä.

Tietysti kaksipyöränojakki on lähes yhtä mukava, nopeampi, halvempi, mutta arastelen sen vaativuutta.

Scorpionin rengaskoko on 20'', sillä päästään vierintävastuksen kustannuksella pienenpään ilmanvastukseen ja parempaan vakavuuteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttakkee! kirjoitti:

Pitäisi löytää halpa kolmipyörä ja kokoa saa olla renkaissa 26". Mistä löytyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu