miten, mmol --> l/mol

Laskin tasapainolaskua. Sain vastaukseksi 0,000177(mmol/l)pot-2 , kun taas kirjassa sanotaan vastaukseksi 177(l/mol)pot2 Miten tuo muunnetaan? Eli nuo potenssiin -2 ja 2 koskee vain sulkuja.

Taitaa mennä ylä-aste osioon ;)
2783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

yksiköistä jakajan ja kertojan paikat (tämä on se miinusmerkin vaikutus). Tällöin saat (l/mmol)^2. Muuta millimoolit mooleiksi ja muista korottaa toiseen! Ota tuo luku ulos suluista, jolloin se on jakaja arvollesi ja sieltähän se tulee:)

Äänestä
  • ..vaan avusta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna, apua kirjoitti:

Laskin tasapainolaskua. Sain vastaukseksi 0,000177(mmol/l)pot-2 , kun taas kirjassa sanotaan vastaukseksi 177(l/mol)pot2 Miten tuo muunnetaan? Eli nuo potenssiin -2 ja 2 koskee vain sulkuja.

Taitaa mennä ylä-aste osioon ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu