Minkä helvetin takia

tutteliinkin on

7

971

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun kaksoset olivat

      pieniä, ei rintamaitoa riittänyt kyllin. Siksi mekin turvauduimme tutteli-korvikkeeseen, mutta etenkin tyttö sai siitä epileptisia kouristuksia.

      • aiheeseen liittyvät

      • Skata.
        aiheeseen liittyvät kirjoitti:

        lait ja asetukset. http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1994/19940808

        Mul on kaks mukulaa.Vanmempi söi pienenä maksamakkaraa,perunaa jossa oli voita ja suolaa,ja veri muut arvot oli tosi hyvät.Koulun tippatäti kehu että meillä syödään monipuolisesti,ja muija ajatteli,että näkisit vaan.Tytär söi mitä vaan, ja taas tippatäti kehu.Muijan siskon muksulle annettiin vain terveellistä ravintoa,tomaatitkin kuorittiin,ettei muksu tukehtunu kuoreen.Tulihan siitä ihan normaali juappo duunari,ihan kiva jätkä.Meillä söi mäyrikset ja mukulat samaa tuuttia,eikä koirat sairastunu kertaakaan,vähän pelotti elukoiden puolesta.


      • 20+12
        Skata. kirjoitti:

        Mul on kaks mukulaa.Vanmempi söi pienenä maksamakkaraa,perunaa jossa oli voita ja suolaa,ja veri muut arvot oli tosi hyvät.Koulun tippatäti kehu että meillä syödään monipuolisesti,ja muija ajatteli,että näkisit vaan.Tytär söi mitä vaan, ja taas tippatäti kehu.Muijan siskon muksulle annettiin vain terveellistä ravintoa,tomaatitkin kuorittiin,ettei muksu tukehtunu kuoreen.Tulihan siitä ihan normaali juappo duunari,ihan kiva jätkä.Meillä söi mäyrikset ja mukulat samaa tuuttia,eikä koirat sairastunu kertaakaan,vähän pelotti elukoiden puolesta.

        Kaiken imetys-, lisäaine- ym. hömpötyksen keskellä kerrankin tervejärkinen kannan otto.
        Oma lapseni on aikanaan kasvanut rintamaitoajan puhtaasti Tuttelilla - silloin ei ollut Naneja sunmuita. Neuvolassa varoiteltiin terveysriskeistä, korvatulehduskierteestä ja kaikesta, minkä ilman rintamaitoa jäävä lapsi joutuu kohtaamaan. Ja paskat. En usko ollenkaan Tuttelin aiheuttavan mitään epileptisiä kohtauksia, niille voi olla ihan muu neurologinen tausta.
        Naapurin "lehmä" ruokki omat lapsensa yli vuoden ikäisiksi rintamaidolla ja katso, kakarat olivat jatkuvasti sairaina. Nimenomaan korvatulehduksia, mutta myös kaikki mahdollinen, mikä ilmassa liikkui, päätyi niiden kitusiin.
        Oma poikani oli terve kuin pukki, ei ikinä mitään, paitsi yksi korvatulehdus, mutta siihen se jäi. Niin ikään kaikki arvot kohdallaan, hyvin kehittynyt yli 190 cm pitkä äijä.
        Meillä ei ollut koiraa pojan ollessa pieni, mutta myöhemmin kyllä nuoltiin naamat ja korvat. Väitän muuten, että koirallinen huusholli on sekä fyysiseltä että psyykkiseltä terveydeltään vankempi kuin muut.


    • Jasu27

      Katsoin juuri tuoteselosteesta, eikä siinä lue sanaakaan mistään glutamaatista. Oletko sekaisin, lukihäiriöinen vai unohtanut lääkityksesi tai kenties ottanut vääriä lääkkeitä. Pullo kaappiin!!!

    • ReidarS

      ...ja varsinkin, kun puhut aivan asian vierestä eli epätotuuksia!

      • huppeliiiii

        on markkinoilla. Vanhemmissa tämä sininen 1, uusissa vihreä 1.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      89
      4695
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      204
      4615
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      111
      3081
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2278
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2177
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2153
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      1958
    Aihe