Minkä helvetin takia

tutteliinkin on

7

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun kaksoset olivat

      pieniä, ei rintamaitoa riittänyt kyllin. Siksi mekin turvauduimme tutteli-korvikkeeseen, mutta etenkin tyttö sai siitä epileptisia kouristuksia.

      • aiheeseen liittyvät

      • Skata.
        aiheeseen liittyvät kirjoitti:

        lait ja asetukset. http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1994/19940808

        Mul on kaks mukulaa.Vanmempi söi pienenä maksamakkaraa,perunaa jossa oli voita ja suolaa,ja veri muut arvot oli tosi hyvät.Koulun tippatäti kehu että meillä syödään monipuolisesti,ja muija ajatteli,että näkisit vaan.Tytär söi mitä vaan, ja taas tippatäti kehu.Muijan siskon muksulle annettiin vain terveellistä ravintoa,tomaatitkin kuorittiin,ettei muksu tukehtunu kuoreen.Tulihan siitä ihan normaali juappo duunari,ihan kiva jätkä.Meillä söi mäyrikset ja mukulat samaa tuuttia,eikä koirat sairastunu kertaakaan,vähän pelotti elukoiden puolesta.


      • 20+12
        Skata. kirjoitti:

        Mul on kaks mukulaa.Vanmempi söi pienenä maksamakkaraa,perunaa jossa oli voita ja suolaa,ja veri muut arvot oli tosi hyvät.Koulun tippatäti kehu että meillä syödään monipuolisesti,ja muija ajatteli,että näkisit vaan.Tytär söi mitä vaan, ja taas tippatäti kehu.Muijan siskon muksulle annettiin vain terveellistä ravintoa,tomaatitkin kuorittiin,ettei muksu tukehtunu kuoreen.Tulihan siitä ihan normaali juappo duunari,ihan kiva jätkä.Meillä söi mäyrikset ja mukulat samaa tuuttia,eikä koirat sairastunu kertaakaan,vähän pelotti elukoiden puolesta.

        Kaiken imetys-, lisäaine- ym. hömpötyksen keskellä kerrankin tervejärkinen kannan otto.
        Oma lapseni on aikanaan kasvanut rintamaitoajan puhtaasti Tuttelilla - silloin ei ollut Naneja sunmuita. Neuvolassa varoiteltiin terveysriskeistä, korvatulehduskierteestä ja kaikesta, minkä ilman rintamaitoa jäävä lapsi joutuu kohtaamaan. Ja paskat. En usko ollenkaan Tuttelin aiheuttavan mitään epileptisiä kohtauksia, niille voi olla ihan muu neurologinen tausta.
        Naapurin "lehmä" ruokki omat lapsensa yli vuoden ikäisiksi rintamaidolla ja katso, kakarat olivat jatkuvasti sairaina. Nimenomaan korvatulehduksia, mutta myös kaikki mahdollinen, mikä ilmassa liikkui, päätyi niiden kitusiin.
        Oma poikani oli terve kuin pukki, ei ikinä mitään, paitsi yksi korvatulehdus, mutta siihen se jäi. Niin ikään kaikki arvot kohdallaan, hyvin kehittynyt yli 190 cm pitkä äijä.
        Meillä ei ollut koiraa pojan ollessa pieni, mutta myöhemmin kyllä nuoltiin naamat ja korvat. Väitän muuten, että koirallinen huusholli on sekä fyysiseltä että psyykkiseltä terveydeltään vankempi kuin muut.


    • Jasu27

      Katsoin juuri tuoteselosteesta, eikä siinä lue sanaakaan mistään glutamaatista. Oletko sekaisin, lukihäiriöinen vai unohtanut lääkityksesi tai kenties ottanut vääriä lääkkeitä. Pullo kaappiin!!!

    • ReidarS

      ...ja varsinkin, kun puhut aivan asian vierestä eli epätotuuksia!

      • huppeliiiii

        on markkinoilla. Vanhemmissa tämä sininen 1, uusissa vihreä 1.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2513
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      187
      889
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      713
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      632
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      48
      518
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      432
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      430
    Aihe