Oikea ote

sulkapalloon

Olen pelannut sulkapalloa melko aktiivisesti jo vuosia, käynyt kursseja ja katsellut opetusvideoita, mutta en ole vieläkään täysin käsittänyt oikeaa otetta.

Eli pitääkö kämmenotteessa peukalo olla kaikkein leveimmällä sivulla (mailan lavan suuntainen) vai sillä seuraavalla ("ylöspäin") eli leveimmän ja päällimmäisen välisellä sivulla?

Olen kokeillut molempia, mutta en oikein osaa päättää kumpi olisi parempi. Joskus tuntuu, että lyöntiin saa enemmän voimaa (parempi tuki/ranne enemmän mukana?), kun peukku on leveimmällä sivulla. Mutta joskus taas tuntuu, että sillä otteella lyönti leikkaa. Tottumus/opettelu kysymys?

3

1780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siantuntija

      Nosta kätesi suoraan eteesi ranne suorana (eli ilman mitään mutkia). Nyt nimetään mailan poka minuuttiviisariksi. Perusote mailasta on se, missä "kello on tasan 12". Totta kai otteessa on jonkin verran henkilökohtaista vaihtelua, mutta yleensä se on "5 minuuttia" suuntaan jos toiseen.

      Harrastajapelaajilla ote on yleensä aika paljon "paistinpannuotteen" puolella eli minuuttiviisari 15-10 vaille 12. Tämä on syy ja seuraus väärästä lyöntitekniikasta, jossa kyynärvartta ei kierretä, vaan lyödään ranteella. Tällä lyöntitekniikalla oikealla otteella ei saa puhdasta osumaa palloon, joten ote luonnollisesti kääntyy "pannarille".

      Suosittelen siis otteen lisäksi kiinnittämään huomiota lyöntitekniikkaan!

      • sulkapalloilija

        Kiitos, selvensi taas asiaa, kun sai uuden näkökulman. Ja huomenna taas treenaamaan...


      • palloton
        sulkapalloilija kirjoitti:

        Kiitos, selvensi taas asiaa, kun sai uuden näkökulman. Ja huomenna taas treenaamaan...

        tuosta mitään.

        Liian vaikeeta. Mee kattoon sulkapalloliiton sivuille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6334
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4132
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      327
      1082
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      58
      1038
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      870
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe