Marjaretket

anttirantalalappajärvi

Pidetäänkö kaikkien kouluissa vuosittain marjaretki vai vain pienemmillä paikkakunnilla? Entä mitä pidätte niistä?

Täällä Länsirannan ala-asteella (Lappajärvi) on joka syksy marjaretki ja itse pidän niistä mm. seuraavista syistä:

- ei läksyä
- erilainen koulupäivä
- ei koulua

Olenkin ainoa meidän 7- henkiseltä luokalta, joka noukkii sitä puolukkaa. Kaikki muut vain kuuntelevat kännykällä musiikkia siellä kauempana. Kumma meininki.

5

804

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Hieno juttu. Monet nuoret ovat täysin vieraantuneita luonnosta ja retki metsään voi olla uusi juttu. Mistä kertoo tuokin, että sinun luokallasi muut vain pelaavat kännyköillä. Kaikkien kotona ei lähdetä metsään ja vaikka lähdetään, nuorta ei välttämättä saa mukaan. Metsäretket ovat todella hieno juttu. Tällaista pitäisi olla joka koulussa. Ilmaiseksi ja pienellä vaivalla saa vuodeksi marjat ja sienet, joissa on paljon vitamiineja.

      • anttirantalalappajärvi

        Juu, eivät ihmiset (etenkään lapset) nykyään paljon luonnossa liikuskele. Itse kuitenkin olen joka syksy mahdollisesti jopa kymmeniä tunteja metsässä mustikkaa tai puolukkaa keräämässä. Niistä saakin reilun hinnan, ja hyvä niin, saa vähän vaivanpalkkaa. =)


    • vapaapäivän vastineeksi

      Ihan siisti juttu.

      Varmasti kasvattaa enemmän, kuin se arkinen koulupäivä koululuokassa.

    • nakkiperuna

      oispa meijänkin koulussa tommosta :)) Oon kyllä vähän turhan isossa koulussa että taitaa jäähä haaveiluksi :D Mut ois kyllä kiva viettää koulupäivä metässä mielummin kun tunkkaisessa matikan luokassa :p

      • anttirantalalappajärvi

        Voihan sitä aina kysyä, haluaisiko pikku ryhmä lähteä koulun jälkeen marjastamaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      74
      10839
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      135
      10232
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      7981
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6424
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      42
      5330
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      71
      4951
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      136
      4253
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      18
      4163
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      26
      3877
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3534
    Aihe