Miten pekonin saa pysymään suorana?

ei nyt grillihommaa mutt

Olen nuita amerikan pekoneita ostanut burgereiden väliin. No nyt on ongelmana se, kun en saa ensinnäkään niitä pekoneita ehyenä irti toisistaan ja se kun ne menee rullalle paistaessa. Grilliparilalla en ole edes kokeillut ko. tuotetta laittaa. olisiko vinkkejä tähän pekonin paistamiseen pannulla ja grillaamiseen?

5

1353

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pruukaa

      Rässätä ne ja sitten mankeloira, välleen tuntuu niinku ne ois viälä tärkättyki, ovat niinku vanerilevyjä. Ei hyvä, anna olla miealuummin rullalla!
      Sotilaat on kaheleita ruoan teossaki, ainaki talousvääpelit!

    • Ei noita valmiita amerikanpekoneita saa pysymään suorina millään, koska paistettaessa niistä haihtuu nestettä. Kun neste poistuu rakenteesta pekoni "kutistuu" ja menee ryppyyn.
      Vähän siliämpää saat, kun leikkaat pekonin siivut savustetusta possunkyljestä itse vajaan puolen sentin paksuisiksi siivuiksi. Mikäli paikkakunnallasi on asiallinen lihakauppa, vot pyytää heitä leikkaamaan koneella siistejä siivuja. Nämä siivut sitten lämmitetään grillissä tai pannulla. Paistaa ei tarvitse, koska liha on jo kypsää.
      Burgerit ovat loistavaa grilliruokaa, en siis nyt tarkoita noita majoneesi-imperiumien kaupallisia tuotteita, vaan periamerikkalaista grillillä taiten valmistettua herkullista ateriaa.
      Hyvää kesänjatkoa!

      • Bacon press, littea reijallinen kannentapainen rauta tai alumiini joka laitetaan pekonin paalle paistettaessa pannussa.


    • ämerikkälainen burgerigu

      koklaa

      • 98ye9r8t9p8yert

        jos ei se ameriikan pekoni nyt tartte solmion mallinen olla, niin sen klöntin(siitä siivupaketista) - voi myös leikellä saksilla suoraan pannuun vaikka 1,5cm paloina..ja sitten siitä lastalla niitä kuumennettaessa irroitella... samaa kamaa..jos kerran vaan burgerin väliin tulee. Eri kerralla siitä samasta tulee sitten vaikka sellanen, et ku pekonit on paistunu tilkkeenä, ni nakkipalaa joukkoon..ja vaikka valkoset pavut tomskukastikkeessa vielä siihen...ni sit ei puutu ku patonkii, ni pääsee kevyeen länkkärisafkaan.. tai sitten se muna siihen... onhan noita..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      146
      2444
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1681
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1578
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      865
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      851
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      815
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe