Mihin liike perustuu?

Mihin liike perustuu? Miksi vene liikkuu eteenpäin jos veneestä heittää esineitä taaksepäin?
8194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Varmaan rekyyliin.

Äänestä
  • Mitä rekyyli on ja perustuuko kaikki liike rekyyliin?

    Äänestä

  • kaikki liike? kirjoitti:

    Mitä rekyyli on ja perustuuko kaikki liike rekyyliin?

    Jalat roikkuu perseestä, kun jalkoja heiluttaa, pääsee pisteestä A pisteeseen B ja kauemmaksikin. Myöskin voi istua autossa perseellään ja odottaa että ollaan perillä.

    Äänestä

Liikemäärä säilyy? Vai onks tää olevinaan joku kompakysymys?

Äänestä

Kun heitämme esineen esim. veneestä taaksepäin, työnnämme itsellemme ja veneelle vauhtia esineestä jonka työnnämme veneen liikerataan taaksepäin?

Äänestä
  • Se on ihan sama mikä LIIKE on kyseessä, niin aina kyseessä on työntävä voima.

    Esim. avaruusaluksen saaminen LIIKKEELE ja avaruuteen, vaatii työntämistä!

    Ja senhän me saamme aikaiseksi kun aluksen polttoaine saadaan työntämään muuttumaan normaalia nopeammin vähemmän tiheäksi energiaksi, jolloin polttoaine työntää itseään pois päin aluksesta ja samalla voimakkaasti laajeneva polttoaine työntää tietysti rakettia toiseen suuntaan jne!

    Äänestä

  • LIIKE................... kirjoitti:

    Se on ihan sama mikä LIIKE on kyseessä, niin aina kyseessä on työntävä voima.

    Esim. avaruusaluksen saaminen LIIKKEELE ja avaruuteen, vaatii työntämistä!

    Ja senhän me saamme aikaiseksi kun aluksen polttoaine saadaan työntämään muuttumaan normaalia nopeammin vähemmän tiheäksi energiaksi, jolloin polttoaine työntää itseään pois päin aluksesta ja samalla voimakkaasti laajeneva polttoaine työntää tietysti rakettia toiseen suuntaan jne!

    planeettojen ellipsiradat ja nopeudet (Keplerin lait) poistovoimalla.

    Olet säälittävä.

    Äänestä

Mulla on helevetin häijy akka, ja painaakin 117 kg. Miten lujaa sitä pitäs potkasta persuksille, että lentäs avaruuteen semmoselle kiertoratalle, ettei pääsis takasin?
Taitaa oma jalaka murtua, vaikka käyttäs turvakenkiä. Mutta jos sais sen houkuteltua terästynnyriin, niin paljonko tynamenttia tarvitaan?
Jos ampus sen venneestä, nii mänistö vene pohjaan ja minä kanssa? Onko muilla kokemusta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedon janoinen kirjoitti:

Mihin liike perustuu? Miksi vene liikkuu eteenpäin jos veneestä heittää esineitä taaksepäin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu