Maailman mahtavin poliitikko Barack Obama käyttää onneksi vaikutusvaltaansa ilmastonmuutoksen torjuntaan, päinvastoin kuin edeltäjänsä.
IPCC:n puheenjohtajan mukaan ilman Obamaa toivoa ei olisi lainkaan, että USA saataisi ilmastosopimukseen mukaan http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=1062
IPCC:n puheenjohtajan mukaan ilman Obamaa toivoa ei olisi lainkaan, että USA saataisi ilmastosopimukseen mukaan http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=1062
Vastaukset 5
Vanhimmat
Bushin toiminta oli todella pelottavaa, vallanvaihto tuli todellakin ns yhdennellätoista hetkellä. itse uskon että obama voi tehdä todella suuria asioita henkilökohtaisella panostuksellaan. esimerkiksi kääntää ilmastonmuutoksen suunnan.
aika paljon yhdeltä henkilöltä.
että USA sekä sitoutuu että myös oikeasti tekee jotain asian eteen, lupaan pyhästi perua kaikki pahat puheeni. Ennen kuin evidenssiä saadaan, en kuitenkaan voi uskoa että mitään muuta kuin makeita puheita tullaan siltä taholta näkemään.
"USA sekä sitoutuu että myös oikeasti tekee jotain asian eteen, lupaan pyhästi perua kaikki pahat puheeni"
Sama täällä.
Tosin miten on käynyt käytännössä? "Lopetan sodat" julisti hän.
Montako kymmentä tai sataa miljardia dollaria on lisätty Obaman aikana sodan käyntiin?
Monta.
Sinänsä ei siinä mitään. USAn ulkopolitiikka on aivan samassa jamassa, kuin Suomen autoveropolitiikkakin.
Liian syvällä, pää pensaassa ilman mahdollissuutta korjata mitään hetkessä.
Obaman tulevat ilmastotalkoot ovat niitä oikeita laiskan miehen talkoita eli ei ehdi/-jaksa nyt.
Ja miksi ylipäätään mitään ilmaston eteen tekisikään, kun siitä ei mitään hyötyä olisikaan. Ei Obama tyhmä ole.
itse uskon erittäin vakavasti obamaan, ja hänen henkilökohtaiseen hyvyyteensä. eli että hän aidosti aikoo parantaa yhdysvaltojen suhteita ulkomaailmaan. yksi tärkeä asia on tässä projektissa liittyminen täydellä teholla kansainväliseen ilmastosopimukseen.
sotajutut on toinen juttu, mutta uskon obaman hoitavan myös sen puolen tyylikkäästi.
arvioni perustuu kymmeniin ellei satoihin artikkeleihin ja lehtijuttuihin mitä olen obamasta lukenut. olen myös keskustellut hänestä yhdysvalloissa asuvan ystäväni kanssa, joka on perehtynyt politiikkaan. hänen kertomansa mukaan jenkeissä on menossa oikea obama mania, joka tarkoittaa positiivisen hengen ja uskon parempaan huomiseen leviämistä. pelon tilalle on tullut toivo.
Veikkaan että Batman pelastaa maailman.