Selittäiskö joku tämän vitsin mulle

http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135247648703.gif

Olen miettinyt kuvaa pääni puhki, mutten ymmärrä vitsiä.
10557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei lanttu leikkaa, ei ...

Äänestä
  • En ymmärrä, en millään. Tämä on varmaan jokin sisäpiirin juttu.

    Äänestä

  • Kolmas konkelo kirjoitti:

    En ymmärrä, en millään. Tämä on varmaan jokin sisäpiirin juttu.

    vanhempien lapsiinsa kohdistuvan ruumiillisen kurituksen (siis "hakkauksen", heko heko) kieltävä laki. Onhan kai virkavaltakin joskus joutunut puuttumaan asiaan...?

    Äänestä

  • Jykä Rike kirjoitti:

    vanhempien lapsiinsa kohdistuvan ruumiillisen kurituksen (siis "hakkauksen", heko heko) kieltävä laki. Onhan kai virkavaltakin joskus joutunut puuttumaan asiaan...?

    kun tällä mellakkapoliisilla on tuo pamppu, niin se sitten kysyy äidiltä ja isältä, että eikö noita huligaaneja saakaan hakata.

    Onko ne äiti ja isä sitten se metsuri ja toinen poliisi, en tiedä.

    Äänestä

1. Mielenosoittajat kapinoivat omia vanhempiaan vastaan
3. Metsuri voi nykyään olla nainen, huomaa päänsuojus kuvassa
3. Poliisi kysyy, pyytää ehkä avuksi tai jotain, kuitenkin poliisin kysymys on tuossa nimenomaan kohtien 1. ja 2. oivalluttamiseksi.

P. S. Onko syllogismeilla joku tietty vakiintunut esitystapa? Yucca?

Äänestä
  • että jossain uutisessa oli aiheena se miten poliisi joutuu kaitsemaan lapsia kun vanhemmat eivät tätä tee. En nyt niin tarkkaan muista mutta jotain tällaista on joskus ollut.

    Ja tietenkin se, että kurittamista ei sallita.

    Poliisihan se nytkin esittää pohjoisessa Suomessa lapsille kotiintuloaikoja ja vieläpä porrastaen ikäryhmittäin asetettuna - heh heh.

    Äänestä

Oma näkemykseni: Tuo mellakkapoliisi näyttää metsurin (samanlainen kypärä) ja poliisin (samanlainen puku) risteytykseltä, siispä epäilee olevansa noiden jälkeläinen.

Auttoi vähän, kun oli nähnyt aiemman Fingerporipätkän jossa Mustanaamio kiipesi naamiaisiin parvekkeen kaiteen yli ja näki Mikki Hiiren ja kasvonaamiollisen naisen ja esitti näille saman kysymyksen.

Äänestä
  • olen miettinyt pääni puhki tämän kuvan vitsiä, ja tuo risteytyshän se on ratkaisu: mellakkapollari on kuin tavispollarin ja metsurin jälkeläinen.

    tuossa kiinnittää liikaa huomiota noihin mielenosoittajiin ja kyltin tekstiin. ehkä ne olisi pitänyt sijoittaa kuvan oikeaan laitaan, jolloin ensi huomio kiinnittyisi kolmikon ulkonäöllisiin suhteisiin.

    Äänestä

...äläkä liikaa mieti sanallista ilmaisua.
.
.
.

Voisihan tuohon keksiä jatkonkin: "Saanx mä pamputtaa?" vaikka se olekaan ainoa mahdollinen.

Äänestä

Kun metsuri tekee savottaa, sanotaan hänen hakkaavan metsää. Poliiseja syytetään myös toisinaan ihmisten hakkaamisesta pampulla.

Tässä pilakuvassa joukko mielenosoittajia vaatii HAKKUITA lopetettavaksi. Paikalla oleva mellakkapoliisi on epätietoinen siitä kummanko ammattiryhmän, metsureiden vai poliisien, harjoittamia hakkuita vastaan mellakoiva joukko osoittaa mieltään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos! kirjoitti:

http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135247648703.gif

Olen miettinyt kuvaa pääni puhki, mutten ymmärrä vitsiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu