Monsanto tuottamaan

biopolttoaineita

Mikäli Monsanto haluaisi saada enemmän sijoittajia tuotteilleen/patenteilleen, kannattaisi katseet kääntää elintarvikkeista biopolttoaineisiin ja kehittää nykyistä tehokkaampia mikrobeja hajottamaan glugosi/glyseroliketjuja korkeammiksi alkoholiyhtälöiksi. Samoin esim. puiden ligniiniketjujen tehostettu hajottaminen glugosien erottamiseen sellusta olisi toisen mikrobin kehittämisen paikka! Monsantolla on rahaa ja sijoittajia, maailmalla tarve korvaaville polttoaineille! GMO>biopolttoaineet

Opp

8

1131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväksyi GMO-on

      S-ryhmä hyväksyy GMO:n käytön tuotteissaan (elintarvikkeet kuten peruna, siemenet ym. "monsantot"/lähde; jäsenlehti 7/09)
      arvoitus: kuinka monessa Nestlen omistamassa elintarvikejalostusfirmassa käytetään gmo:ta? (Nestlen omistuksessa eri kautta 17000 tuotemerkkiä)

    • BP kehittelevät

      Eli GMO-polttoainetta kehittelevät jo yksi suurimmista "elintarvike-/siemen-muuntelijoista" yrityksistä; DuPont ranskasta ja BP british petroleum englannista! Onko Monsanto myöhässä? Tuskinpa :))

      1.1
      >>Maailman suurimpia kasvinsuojeluaineiden tuottajia ovat Du Pont, Monsanto ja Novartis, jotka ovat huomanneet trendin ja siirtyneet kemian teollisuudesta siemenbisnekseen. Ne valtaavat omiin nimiinsä koko ruokaketjun siemenistä supermarkettien myyntihyllyjen tuotetarjontaan.
      Agrobisneksen monopoliyhtiöillä on aivan uudenlaiset toimintatavat. Ne ovat patentoineet kasvilajikkeensa ja perivät niistä erityisiä teknologiamaksuja. Niinpä talonpoika ei enää saa kylvää omasta sadosta säästettyjä siemeniä seuraavan vuoden sadoksi.>>

      GP

    • tarpeellista eikä p**aa

      Vois kehittää sellasen pensaan/puun jonka oksilla kasvaa 80-kymppistä brenkkuu puolen litran astaloissa.

      • 99.8% autoilijoita

        eihän muutaman deekun takia kannata kehittää yhtään mitään, saatikka pensaita!
        sensijaan lähes kaikki muut tarvitsevat (lue; tuottavat) kulkuneuvoja, eli satsaisin löpöön...


      • ysivitonen*
        99.8% autoilijoita kirjoitti:

        eihän muutaman deekun takia kannata kehittää yhtään mitään, saatikka pensaita!
        sensijaan lähes kaikki muut tarvitsevat (lue; tuottavat) kulkuneuvoja, eli satsaisin löpöön...

        Höpölöpöö kasvattaa löpöö. Mielummin 95:sta.


      • löpöevästä
        ysivitonen* kirjoitti:

        Höpölöpöö kasvattaa löpöö. Mielummin 95:sta.

        Sinilevä on ratkaisu; levästä "löpö"-evästä!! (kaikki hiilivetyketjut mahdollisia!! ;)


    • Nwofrl

      Mikäli että ole ymmärtäneet niin ruoasta on pula. Biopolttoainetta voisi tehdä rikkakasveista, ja lopettaa niiden myrkyttäminen. Mutta, mutta. Monasanto on tehnyt rahansa torjunta-aineilla....

      • tilaaja Dupont

        Monsanto on tilaaja, DuPont valmistaja, eli Monsantolla ei labroja eikä KnowHow:ta, mutta hepponen moraali(?). DuPont sen sijaan kehittää mitä tilataan, esim. BP:lle polttoainetta. BP:llä vilpitön ja hyvä moraali löytää uutta polttoainetta. Älkää antako yhden monsanton pilata koko elävän kemian kirjoa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6817
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5963
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4559
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4509
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      162
      4310
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1586
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1389
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1377
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1151
    Aihe