Itkuisuus

Itku-Iita

Mistä apua itkuisuuteen? Itku on todella herkässä enkä kunnolla pysty säätelemään itkemistäni. Itken jos petyn, itken jos suutun, itken jos on ikävä, itken itkemästä päästyäni. Ajatus siitä että puhuisin itkuisuudestani itkettää.

Muuten asiat on kunnossa, on työ ja koulu, rakastava poikaystävä (joka ei tätä pillitystä enää jaksa kovinkaan kauan). Itkua on jatkunut useampia vuosia, luulin sen menevän ohi. Kuvittelin että pystyn itse vaikuttamaan asiaan ja hillitsemään itseni. Muutaman viikon on onnistunut, sitten taas rupean itkemään.

Onko kenties jotain lääkettä joka auttaisi asiaan?
Vuosia sitten kävin psykologilla, silloin ei auttanut, syksyllä yritän uudestaan.

11

4137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masennus

      Olet masentunut. Mulla oli aikoinaan myös itkuisuutta, ei välillä voinu edes lähteä mihinkään. Jos bussissa tuli radiosta hyvä kappale, niin itku tuli. Kerjäläisten näkeminen, nukahtanu pultsari aiheutti itkun. Samoin hyvä leffa, joskus uutiset... Sitten mulle sanottiin että olen masentunu. Sain Seronil -lääkkeen ja siihen loppu itkut.

      • tietämätön ja itkuinen

        onko tuo masennuslääke? tuliko käytöstä mitään oireita? vieläkö syöt niitä, vai oletko itkuton ja lääkkeetön?


      • Masennus
        tietämätön ja itkuinen kirjoitti:

        onko tuo masennuslääke? tuliko käytöstä mitään oireita? vieläkö syöt niitä, vai oletko itkuton ja lääkkeetön?

        Juu tuo Seronil on masennuslääke. Ekaks sain sitä 40 mg päivässä ja nykyään syön 20 mg. Välillä olin ilmankin, mutta voi järkytys sitä oloa sillon. Piti sitten ottaa takasin valikoimaan.
        Mulla ei ole ollut siitä mitään sivuvaikutuksia. Alussa oli lievää etovaa tunnetta ja aamupalan syöminen tuntui vaikeelta, mutta se olo hävisi parissa viikossa. Hyvä lääke, sopii mulle.


    • Sinteellinen tuuli

      Olisitko vain luonteeltasi poikkeuksellisen herkkä? Jospa yrittäisit hyväksyä sen osana itseäsi, yhtenä ominaisuutena muiden joukossa. Että sinä nyt vain satut olemaan herkästi itkulla asioihin reagoiva! Psykologille on toki hyvä mennä jos yhtään epäilyttää että jokin asia menneisyydessä (puhut vain nykyhetken hyvyydestä) voisi alitajuisesti aiheuttaa tuota itkuisuutta. Ehkä jokin asia on käymättä läpi ja purkamatta.

    • Anjette V

      Olisiko itkeminen eräänlainen puolustuskeino? Onko mahdollista, että itkeminen olisi jäänne lapsuudesta, jolloin itkulla oli puolensa ja etunsa.
      Kun lapsi itkee, hänet päästetään pinteestä, häntä lohdutetaan.

      Mieti voisitko alitajuisesti ajatella, että pettymysten ja suuttumisten myötä toivoisit ympäristöltä lempeämpää suhtautumista.
      Et varmaan voi tietoisesti lopettaa tapaasi reagoida, mutta syiden tiedostaminen voisi antaa sysäyksen kasvaa hillitsemään ylenmääräistä itkua.
      Itku voi olla myös halua hallita muita ihmisiä. Itkevä ihminen kun herättää huomiota ja hänelle annetaan myöten... yleensä.

      Et kertonut tarkemmin, miten läheisesi suhtautuvat itkuusi. Lapsuudessa saadut kokemukset ja se, miten vanhempasi ovat suhtautuneet itkemiseesi, vaikuttavat asiaan.
      Yksinkertaista lääkettä tuskin löytyy itkemiseen. Masennuslääke ei ole mikään ratkaisu, eikä minusta lääkkeisiin niin herkästi tulisi tarttua.

      • Masennus

        Kun mä olin itkuinen, niin itkin aina kun mahdollista, yksin. Jos alkoi itkettää miehen seurassa, niin yritin mennä vessaan itkemään. Joskus itkin ihan missä vaan. Se oli enemmänkin noloa. Mieheni kyllä ymmärsi, vaikka hänestä ei lohduttajaksi ollut kun en halunnut sääliä.


      • Anjette V
        Masennus kirjoitti:

        Kun mä olin itkuinen, niin itkin aina kun mahdollista, yksin. Jos alkoi itkettää miehen seurassa, niin yritin mennä vessaan itkemään. Joskus itkin ihan missä vaan. Se oli enemmänkin noloa. Mieheni kyllä ymmärsi, vaikka hänestä ei lohduttajaksi ollut kun en halunnut sääliä.

        Sinä tietysti ja ymmärrettävästi samaistat omaa elämäntilannettasi ja itkuasi Itku-Idan tilanteeseen.
        Itku sinänsä ei kerro, onko ap. masentunut. Joskus se voi olla opittu tapa reagoida, joskus synnynnäinen herkkyys, joskus keino saada tahtonsa läpi ja joskus se kertoo masennuksesta. Mahdollisuuksia on siis monia.


    • ei itketä enää

      Silmät kostuivat herkimmistäkin tunnetiloista.

      • sentään

        Siis kun itku tuli, niin laitoit silmätippoja...? Eihän ne siellä silmissä pysy jos itket koko ajan. Sitten punaisiin silmiin kun itku on jo loppunu, niin auttaa.


      • itkettää helpommin
        sentään kirjoitti:

        Siis kun itku tuli, niin laitoit silmätippoja...? Eihän ne siellä silmissä pysy jos itket koko ajan. Sitten punaisiin silmiin kun itku on jo loppunu, niin auttaa.

        Kuivat silmät itkettävät helpommin.


    • Anonyymi

      Täällä itkupilli, vähänkin kun pitää itsestään puhua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe