Kuinka paljon keskimäärin ruokaan?

Tuli mieleen, että paljonko teillä menee keskimäärin ruokaan kuussa rahaa? Siis yhtä henkilöä kohti. Asia kiinnostaa, koska säästän pidempää ulkomaanmatkaa varten ja yritän säästää vähän kaikessa. :)

Tähän asti olen ostanut kaupasta, mitä mieleen juolahtaa, eikä mulla ole oikein selkeää kuvaa ruokaan kuluttamastani rahamäärästä. Tuskin summa kuitenkaan ihan mieletön on... Kai pitäis alkaa kirjaamaan kuittien summia ylös, niin olis vähän paremmin selvillä tilanteesta.
71686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Riippuu syömis määristä ja tietysti siitä mitä ylipäätään syö.
Minä syön kerran päivässä lämpöisen ruuan.Ja kenties jotain pikku syömistä kenties aamulla jugurtti kahvin kanssa ym.
Kyllä itse tekemällä pääsee tuommoiseen 1-2eur/Lämmin ruoka päivässä.Vaikea sen tarkemmin sanoa kun ei viitsi alkaa laskemaan yksittäis hintaa ainesosalle ateriasta joka on erotettu suuremmasta kokonaisuudesta,esim.Pasta annos 500gr pussista tai 4 perunaa isommasta pussista.
Sipuli ja porkkana ovat muuten erinomaisen halpoja vuoden ajasta riippuen.

Äänestä
  • toinen asia mikä vaikuttaa myös on se monenko hengen taloudessa asuu. Jos esim. ruoka tehdään aina viidelle tulee se yhtä henkee kohti halvemmaks ku se et tekee aina vaan yhelle tai kahelle. Eli halvemmalla saa ku tekee useemman päivän ruuan kerralla ja lämmittää seuraavana päivänä.
    toinen asia mikä vaikuttaa jo kuukaussa paljon on se et käykö kaupassa kylläsenä vai nälkäsenä. Jos käy kylläsenä ei tee mieli niitä herkkuja eli ei tuu heräteostoja paljonkaan.

    Äänestä

  • n21 kirjoitti:

    toinen asia mikä vaikuttaa myös on se monenko hengen taloudessa asuu. Jos esim. ruoka tehdään aina viidelle tulee se yhtä henkee kohti halvemmaks ku se et tekee aina vaan yhelle tai kahelle. Eli halvemmalla saa ku tekee useemman päivän ruuan kerralla ja lämmittää seuraavana päivänä.
    toinen asia mikä vaikuttaa jo kuukaussa paljon on se et käykö kaupassa kylläsenä vai nälkäsenä. Jos käy kylläsenä ei tee mieli niitä herkkuja eli ei tuu heräteostoja paljonkaan.

    No toi on miten sen nyt ottaa.Itse teen yhdelle,maksimissaan kahdelle ihmiselle ruoat ja oikeastaan tykkkään tehdä ruoan ja syödä sen heti tuoreeltaan.En tykkää esimerkiksi kolmantena päivänä lämmitetystä ruoasta niinkään,poikkeuksena keitot.
    Mutta yksi mikä tähän minun systeemiin sopii on se,että käy päivittäin kaupassa ja käyttää hyväkseen kaikki huomisen päivän tuotteet joissa voi hyvinkin olla 30-40% hinnasta pois.Jos ei niitä suostu jostain syystä,ylpeydestä ,ostamaan,on kyseessä täysin turha oman rintansa röyhistely.
    Ja mitä tulee tuotteiden laatuun,niin elintarvikkeissa lienee ainakin n.7 päivän varmuusrajat,eli kyllä ne hyviä ovat.Lihasta en tiedä,siinä ei liene niin pitkät varmuudet.Itse en juurikaan käytä rahaani sinänsä hyödyttömään ja kalliiseen lihaan.Maun ja ns."herkuttelun" nimissä saatan kesäisin laatumakkaroita ja pihvejä grillata,talvella vähemmän syön niitä,mutten kyllä mikään vannoutunut vegetaristikaan ole.Ihminen ei vain tarvitse sitä,mutta ei se minulle mikään riidan aihekaan ole jos kaverin kanssa pizzan vaikka puoliksi syö.

    Äänestä

  • on kahden hengen talous, ja ruokamenot ovat noin 300 kuussa eli 150 e/kk per nenä. Sisältää kaikki pesuaineet, wc-paperit ja hygieniatuotteet, ei alkoholia eikä tupakoita. Pahemmin emme edes ruokaostoksissa pyri säästämään, vaan syömme pitkälti mitä mieli tekee.

    Äänestä

Pidin helmikuun budjettia ja vaikka tiesinkin, että mulla menee paljon rahaa ruokaan, niin järkytyin silti... 190 e (!!!) meni päivittäistavaroihin. No tähän summaan kuuluu siis myös kaikki pesuaineet, vessapaperit ja kosmetiikka, että en sitten tiedä pelkkää ruokaan menevää osuutta.

Äänestä

Merkitsen vihkoon ylös ostokset ja teen tiukkoja viikkobudjetteja, joissa yritän pysyä ja ostan sen halvemman vaihtoehdon. Paljon mukavampaa on käyttää matkalla enemmän rahaa, kuin syödä ne etukäteen Suomessa,joskaan en kyllä aio ihan pelkälle kaurapuurolinjalle ryhtyä.

Tuli mieleen opiskeluaikana (josta ei nyt niin kamalan kauan ole) oli kerran sattunut oikea laskusuma (muistaakseni sähkö, vesi, puhelin ja olikohan jokin muukin vielä samaan aikaan) Niitä laskuja sitten makselin ja rahan puutteen vuoksi söin pari viikkoa kuun lopussa lähes pelkästään kaurapuuroa ja pakastimen pohjalta löytyneitä mustaherukoita. Olo oli kyllä kevyt, ehkä liiankin... Eipä kyllä puuro maistunut pitkään aikaan. :)

Äänestä

Viidellä eurolla päivässä saa, jopa raavaan miehen tarvitsemaa runsasproteiinista ruokaa, mutta talvella on vaikea saada monipuolisesti kasviksia. Leipä pitää tehdä itse, koska asuu Helsingissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


welma kirjoitti:

Tuli mieleen, että paljonko teillä menee keskimäärin ruokaan kuussa rahaa? Siis yhtä henkilöä kohti. Asia kiinnostaa, koska säästän pidempää ulkomaanmatkaa varten ja yritän säästää vähän kaikessa. :)

Tähän asti olen ostanut kaupasta, mitä mieleen juolahtaa, eikä mulla ole oikein selkeää kuvaa ruokaan kuluttamastani rahamäärästä. Tuskin summa kuitenkaan ihan mieletön on... Kai pitäis alkaa kirjaamaan kuittien summia ylös, niin olis vähän paremmin selvillä tilanteesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu