Etelä-Amerikan

dulce de leche!!

Mistä sais? Kova on ikävä tota dulce de lecheä ja jostain pitäis saada. Mieluiten pk-seudulta.. itse en jaksa tehä ja menee pieleen aina :(

3

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tai osta

      Iskukuumennettua maitoa, saat ikävääsi lohtua!

      • Ei se tuolla tavoin onnistu niin helpolla, koska tähän kinuskiin käytetään yleensä kondensoitua maitoa. Jos käyttää vain maidon ja sokerin sekoitusta saa kattilaa vahtia ylenaikaa ylikiehumiselta ja pohjaanpalamiselta.

        Maidon ja sokerin sekoitusta keitetään kasaan siten, että tuloksena on sakea, kinuskimainen kastike - lopputulos on vain nokare maitomäärään verrattuna. Jos taasen käyttää kondensoitua maitoa, on jo pitkälti yli puolet työstä tehty eikä tuote pääse palamaan pohjaan vesihauteessa.

        Koettaahan aina voi, mutta ensin palaa keitos pohjaan ja sitten hermot.


      • de lechen salat
        crudo kirjoitti:

        Ei se tuolla tavoin onnistu niin helpolla, koska tähän kinuskiin käytetään yleensä kondensoitua maitoa. Jos käyttää vain maidon ja sokerin sekoitusta saa kattilaa vahtia ylenaikaa ylikiehumiselta ja pohjaanpalamiselta.

        Maidon ja sokerin sekoitusta keitetään kasaan siten, että tuloksena on sakea, kinuskimainen kastike - lopputulos on vain nokare maitomäärään verrattuna. Jos taasen käyttää kondensoitua maitoa, on jo pitkälti yli puolet työstä tehty eikä tuote pääse palamaan pohjaan vesihauteessa.

        Koettaahan aina voi, mutta ensin palaa keitos pohjaan ja sitten hermot.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Dulce_de_leche
        dulce de leche, karamellilevite, jota voi laittaa leivän päälle tai vaikkapa jäätelöön. Valitettavasti dulce de lecheä ei voi ostaa Suomesta ja sen tekeminen itse perinteisin menetelmin on työlästä.
        Yrittänyttä ei laiteta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2584
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2506
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      69
      2340
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2090
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1779
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1589
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1392
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      19
      1357
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1143
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      34
      973
    Aihe