Aloituksesta

tennistable

Miksi pöytätenniksessä ammattilaiset aloittaa syötön aina kevyellä lyönnillä? Miksei sitä voi lyödä heti täysiä aloituksessa vai kieltääkö sen säännöt?

7

4383

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea on

      Lyödä heti täysillä, kun pallon pitää osua ensiksi omalle puolelle.

      • ainakin

        onnistuu nopea aloituslyönti. En osaa hirveästi tehdä kierteitä, mutta kovaa aloituksen ainakin saan tehtyä. Lyön sen voimakkaasti lähelle vastustajan nurkkaa ja yleensä vastustaja ei voi sille mitään. Itsestä se näyttää tehokkaammalta kuin ammattilaisten hidas lyönti, vaikka siinä onkin kierrettä.


      • Ukki Savosta.
        ainakin kirjoitti:

        onnistuu nopea aloituslyönti. En osaa hirveästi tehdä kierteitä, mutta kovaa aloituksen ainakin saan tehtyä. Lyön sen voimakkaasti lähelle vastustajan nurkkaa ja yleensä vastustaja ei voi sille mitään. Itsestä se näyttää tehokkaammalta kuin ammattilaisten hidas lyönti, vaikka siinä onkin kierrettä.

        aloitellessamme pelaamista ja paljon ennen kierteiden opettelua, yritimme vaikeuttaa syöttöjä lyömällä vinosti nurkasta nurkkaan.
        Melko kovat iskut siitäkin saa pysymään pöydällä, kun oppii lyömään TOSI läheltä nurkkaa liki vastustajan puolen nurkkaa.


      • höpö höpö....


      • kirjoitti:

        höpö höpö....

        siis ei koskaan omalle puolelle lyöntiä...


    • Kilpaa pelannut

      Ammattilaiset tietävät mitä tekevät, tämä on puhdas totuus!

      Sitten pieni selvennys tuohon varsinaiseen kysymykseesi: Nopea ja pitkä syöttö on ammattilaiselle kaikista helpoin syöttö vastaanotettavaksi. Tälläisesta syöstöstä ammatilainen lyö niin lujaa takaisin (pallon nopus voi olla jopa 170 km/h), ettei sitä palauta edes toinen ammatilainen, kuin hyvällä tuurilla ja aavistamisella (n. 9/10 palautuksista epäonnistuu).

      Jos tasoero on suuri, voi parempi pelaajista välillä syöttää "helppoja" nopeita ja pitkiä syöttöjä ja silti voittaa useamman pallon, mutta tämä on melko harvinaista. Syynä on se, että pienikin "löysääminen" kesken kilpailujen saattaa johtaa tuntuman katoamiseen ja menestys on vaarassa.

      Mikäli taas vastakkain on kaksi melko heikkotasoista pelaajaa, näitä ammatilaisille helppoja syöttöjä näkee ja miillä pisteitäkin saa.

      • hyvästä

        vastauksesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3923
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      50
      2802
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2619
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2128
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1900
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1743
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1592
    8. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      224
      1565
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      84
      1533
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1388
    Aihe