http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907239970114_uu.shtml
Vaikea uskoa, että keskiarvopalkka on tosiaan noin pieni! Ilmeisesti henkilökohtaiset lisät bonukset veronalaiset edut eivät sisälly tuohon summaan. Joku 4 700 € olisi kyllä uskottavampi.
Vaikea uskoa, että keskiarvopalkka on tosiaan noin pieni! Ilmeisesti henkilökohtaiset lisät bonukset veronalaiset edut eivät sisälly tuohon summaan. Joku 4 700 € olisi kyllä uskottavampi.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kuulostaa ihan oikealta tuo 3500€/kk, sehän tarkoittaa n.42000€ vuosiansiota.
Itselläni vuorotyössä vuosiansio 45-50000 riippuen pyhäpäivien ja ylitöiden määrästä.
4700€/kk ansioilla olisi vuosiansiot 56000 luokkaa, joka kuulostaa harvojen 20v alalla olleiden paperityöläisten vuosiansiolta.
Mulla pyörii kuukausiansiot tuolla 4500-4700€ tienoilla ja olen 23-vuotias. Viimevuoden tulot oli 55000€. Enkä ole mikään myyntimies vaan painan vaan tavallista duunia ja tienaan kivasti :)
Että ei noihin ansioihin tarvitse mitään 20v töissä oloa tai mitään paperitehdasta. Pitää vaan löytää se oma ala ja olla valmis tekemään myös töitä.
ja tienaan tänä vuonna 95 000 euroa. Äitiltä piti kysyä lupa yötöihin koska olen alaikäinen. Muuten ihan kiva palkka, mutta 14-vuotias kaverini tienaa 200 000.
Just joo, mediaanipalkka on tässä maassa 2700€/kk joten turha täällä on provoilla.
Toivottavasti ylityötunnit pysyivät sallituissa rajoissa.
"Ylityötunteja" kertyi vuoden aikana 150. Ei mielestäni ollenkaan paha koska kaikki ne on periaatteessa normitunteja. Mikäli haluan saada enemmän palkkaa niin voin tehdä ylimääräistä, se näkyy sitten suoraan tilinauhassa. Palkkana kun on osittainen provikka. Ja sitten kun miettii että lomaa on vuodessa vielä 6 viikkoa.
Enkä ymmärrä miksi pitäisi provota? Kai sitä nyt saa oman mielipiteensä asiasta kertoa ja samalla ilmoittaa paljon tienaa? Ettei vaan olisi kateellisten panettelua :)
Ja lisäksi nykyisin ei tarvitse paperitehtaallakaan olla kovin montaa vuotta töissä kun pääsee jo noihin 55000€ vuosiansioihin. Alkaa palkat olemaan siellä 17-22€/h niin siitä on helppo laskea että vuosiansiot alkaa pyörimään joka ukolla siellä päälle 50000€. Että sillein...
Ei tuo vielä mitään.. Minäpä se olenkin vasta rintaruokinnasta päässyt 8-vuotias ja tienaan 9.980 euroa kuukaudessa. Tunne myös yhden 13-vuotiaan, joka tienasi viime vuonna 250.000 euroa tekemättä mitään.
Pitää vaan valita joku homma mitä tehdä ja sitten ruveta kaapimaan rahaa kaksin käsin, helppoa kuin mikä ..?
Hei mullon kans sama juttu! Eiku... se 300 000 mun tilillä olikin isin ja äitin lahja mulle ku täytin 18v, että pärjään sit yksin isossa maailmassa...
nim. "Arvot kohdallaan"
miksi teollisuus häviää suomesta kun siat syö kuormasta viiden työntekijän edestä..!
mitäs tää nyt sitten tarkoittaa?
Kuka syö kenen kuormasta ja mitä?
paska siat.
Viiden työntekijän eväät.
Sait vastauksesi...
http://www.tyosuojelu.fi/fi/palkanmaksu#vahimmais
Palkan tulee tämän mukaan 1.1.2009 lukien olla vähintään 1025,20 euroa kuukausipalkkana, 47,68 euroa päiväpalkkana tai 5,96 euroa tuntipalkkana.
Suomessa työssäkäyvien keskiansio on 2734€(2007 lopussa).
Tuon 3500€ täytyy olla keskiansio kk-palkkaisista, eli mukana ei tuntipalkkaiset jotka laskisivat keskiarvoa jonnii verran. Lisäksi tuossa ko. jutussa sanottiin että säännöllisten tulojen keskiansio miehillä oli n. 3000€ - ELI 3500€ täytyy sisältää lisät, ja tilasto oli vielä laskettu vain yksityiseltä sektorilta.. mukana ei kunnallinen puoli lainkaan, joka sekin laskisi(tai tilastollisesti olisi kattavampi otanta) miesten keskiarvoa. Valtiollahan palkat kk-palkkaisilla ovat hyvin sama tasoa kuin yksityisellä.
Nämä tilastot hämäävät aina kun lähteitä ei ole hyvin ilmoitettu.
Jutusta nopeasti lukien saa kuvan että kaikista työssäkäyvistä miehistä tehty otanta antaisi keskipalkaksi 3500€kk mikä ei todellakaan pidä paikkaansa.
Tuon kumoaa jo se tilastotausta että esim. Espoossa jossa ovat on suurin keskiansiotaso kunnista Suomessa, keskiansio per TULONSAAJA oli n. 35.000 euroa vuonna 2007. Esim. Helsingissä keskiansio per tulonsaaja oli n. 27.000 euroa joten aika vaikea väittää että kaikkien miesten keskiansio olisi 3500€/kk joka tekisi noin 40.000€/vuosi.
Samoin Espoossa tilastojen mukaan (vain) 25% tulonsaajista tienaa yli 40.000€/vuosi. Ja tämä 25% on myöskin suurin prosentti Suomen kunnista, Helsingissä luku alle 16%.
Ne ovat juuri ne nämä yli 40.000(ja huomattavasti enemmän) tienaavat, jotka tälläisiä kapeaotoksisia tilastoja muuttavat.
Käännetään tilasto toisinpäin:
Jos olet mies, yksityisellä alalla, kk-palkkainen ja about 40-45v(puolivälissä työuraa), niin sinun pitäisi tienata n 3500€/kk jotta olisit keskiarvossa kiinni. Jos olet jotain muuta, keskiarvo on vähemmän tai enemmän. Ja tilastot ovat mitä ovat, voit tienata paljon vähemmän tai enemmän vain johtuen koulutuksestasi, osaavuudestasi, jne.
milljaaardeja euroja enkä tiiä mitä niil tekisin
noi keskipalkat! Missä tommoisia tienataan? Minä tienaan 27 tuhatta vuodessa (akateeminen ala).
Niitä tienataan muilla kuin humanistisilla aloilla.
Kemian perusteollisuus, keskeytymätön 3 vuoro. Viime vuonna oli ylitöitä n. 220 tuntia, ja vuositulot 49.200e.
Alalle on 1.5 vuotinen peruskoulutus ja 0.5 työpaikkakohtainen koulutus.
opettaja, 1 vuoden kokemus ja tienaan 4215 kahdessa viikossa.
5000 egeä kk bruttona. Teen vaan valikoidut duunit ja olen trade.
Itse olen palkkakehityksen huipulla kaikilla ikälisillä teollisuuden palveluksessa kk-palkka 2400€ ja jos on ylitöitä teen kaikki niin saatan päästä keskeytymättömässä 3-vuorossa 50000€/vuodessa.
Kovaa fyysisesti että henkisesti.
Oma ja muitten henki on herkässä on se sellainen tämä meidän prosessi ja kokoajan kiristetään tahtia.
Ei tarvitse montaa kertaa vuoron aikana eväitä syödä nekin samalla tietokoneella töitä tehden.
Suomalaisista tulonsaajista(palkat,eläkkeet,työttömyyskorvaukset,yritystulot yms)vuoden 2007 tilaston mukaan 51,5% tienaa 20000 tai alle.Se tekee 1600/kk jos on huomioitu lomapalkka,ja jos ei summa on 1666/kk.Keskipalkkoja taas nostaa joidenkin huipputulot(esim.jos hlö A saa 10000,hlö B 6000 ja loput 8:n 1500 saadaan keskipakaksi 2800).Palkoissa parempi mittari on mediaanipalkka,joka lienee n.2700/kk.Kuitenkin tämän alle tienaavassa puolikkaassa on valtaosa niitä,joiden palkkasumma on reilusti alle 2000/kk.
Kyllä on tosi pieni keskipalkka.Kyllähän totuus on se,että mä en ainakaan tunne ketään miestä,jolla olisi edes 2,5 kiloeuroa /kk.No ainahan voi provosoida.Taidat olla peruspäivärahalla oleva keskiolutjuoppo oikeesti.
puhuin keskitulosta,en palkasta.Tuttavapiirisi ei ole varmaankaan keskiotos väestöstä,jos kaikki edes puhuvat totta.En ole keskiolutjuoppo,enkä peruspäivärahalla.en edes kateellinen(palkka n.3700/kk).Osallistuin vain tähän typerään palkkakeskusteluun ilmoittamalla faktat,jotka voi tarkastaa tilastokeskuksen sivuilta,tarvitsematta kysellä jokaiselta tapaamaltaan ihmiseltä hänen tulotasoaan.Tälläkin palstalla suuri osa liioittelee tulonsa.Taidat olla suppean maailmankuvan omaava idiootti oikeasti(ei oikeesti,et toimi ainakaan kirjallisissa tehtävissä,vai onko keskiolut humala vaikuttanut)
Mutta menee harakoille, kun eihän tällä palstalla suurin osa erota edes nettoa brutosta.
Ime sä Kullias! brutot sul o perseessä ja netot nenässä. veä ittes hirvee homo
Tyypillinen Suomi24:sen asukas.. :D
Tunnen ehkä yhden ihmisen, joka tienaa noin paljon kuussa... Missä unimaailmassa täällä oikein eletään?