....mikä se on...näkyy vanhassa rokotuskortissa...
HIME-rokotus...
7
3625
Vastaukset
- Arrghhh
...eikö kukaan tiedä? Annettu 2-vuotiaalle v. 1988...
- Luitko oikein
Tuolla HIME hakusanalla ei löydy tietoa.
- Hemofilus?
Olikohan kirjaimet ihan oikein? Tuohon aikoihin rokotettiin tuon ikäisiä ainakin hemofilusta vastaan, eli HIB. Toinen taisi olla yhdistelmä MPR.
- Arrghhh
...ne kirjaimet oikein ovat - kahdessa kohtaa kortissa on ihan selkein tikkukirjaimin 'HIME'. Ei kuitenkaan valmiiksi painettuna kuten esim. tuo MPR.
- Olemme koe-eläinkansaa
Arrghhh kirjoitti:
...ne kirjaimet oikein ovat - kahdessa kohtaa kortissa on ihan selkein tikkukirjaimin 'HIME'. Ei kuitenkaan valmiiksi painettuna kuten esim. tuo MPR.
Todennäköisesti kokeellinen Hib-rokote, lyhenne saattaa tulla HIb-MEningiitti -sanoista tai sitten voi olla HIb-rokotteesta plus tarkempi tunniste minkälaista kokeellista valmistetta on annettu.
Vrt.
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/oppaat_ja_kirjat/rokottajan_kasikirja/yleisen_rokotusohjelman_rokotteet/haemophilus_influenzae_tyyppi_b__rokote_(hib)/
"Ennen vuonna 1986 alkanutta Hib-rokotteen tehotutkimusta maassamme sairastui vuosittain 150-200 lasta vakaviin, invasiivisiin hemofilustauteihin, lähinnä meningiittiin, epiglottiittiin ja sepsikseen. Hib-rokote on osoittautunut tehokkaaksi näiden tautien ehkäisyssä ( kuva 9). Rokotus vähentää myös Haemophilus influenzae tyyppi b:n nielukantajuutta. Yleiseen rokotusohjelmaan Hib-rokotus otettiin vuonna 1993, mutta laajojen rokotetutkimusten ansiosta Hib-rokotukset ovat käytännössä kuuluneet kaikkien lasten rokotusohjelmaan jo vuodesta 1988." - Arrghhh
Olemme koe-eläinkansaa kirjoitti:
Todennäköisesti kokeellinen Hib-rokote, lyhenne saattaa tulla HIb-MEningiitti -sanoista tai sitten voi olla HIb-rokotteesta plus tarkempi tunniste minkälaista kokeellista valmistetta on annettu.
Vrt.
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/oppaat_ja_kirjat/rokottajan_kasikirja/yleisen_rokotusohjelman_rokotteet/haemophilus_influenzae_tyyppi_b__rokote_(hib)/
"Ennen vuonna 1986 alkanutta Hib-rokotteen tehotutkimusta maassamme sairastui vuosittain 150-200 lasta vakaviin, invasiivisiin hemofilustauteihin, lähinnä meningiittiin, epiglottiittiin ja sepsikseen. Hib-rokote on osoittautunut tehokkaaksi näiden tautien ehkäisyssä ( kuva 9). Rokotus vähentää myös Haemophilus influenzae tyyppi b:n nielukantajuutta. Yleiseen rokotusohjelmaan Hib-rokotus otettiin vuonna 1993, mutta laajojen rokotetutkimusten ansiosta Hib-rokotukset ovat käytännössä kuuluneet kaikkien lasten rokotusohjelmaan jo vuodesta 1988."...kiitos, oletettavasti kyse on sitten tuosta!
- xfdfbh
HiMe on eri kuin Hib rokote :) HiMe on aivokavontulehdukseen. Hib tuli vasta ko. rokotteen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321