Minun lapseni tuli aina koulusta ja sanoi "Olipa pahaa ruokaa koulussa". Kerran tuli kysely koululta maksaisivatko vanhemmat jos kouluruoka olisi maksullista. Minä sanoin lapsilleni, ettei kannatta maksaa jos se maksulliseksi menee kun se aina on niin pahaa, ettei voi syödä. Lapset tuli siihen tulokseen, ettei se NIIN pahaa olekaan. Sellaista meillä. Minusta on hyvä kun ilmaiseksi saa, miettikääpä sitä jos ei saisi ollenkaan....
Kouluruoka maksulliseksi
12
1884
Vastaukset
- ..........
eihän se mitään ravintolatason ruokaa ole, ja olen monissa kouluissa syönyt, siis sen ikäinen jo olen. Ja myös amk:ssa missä se siis maksaa, niin ei se nyt aina ole niin paljon parempaa, vaikka maksaa. Ilmaiseksi kun saisi, olisin tyytyväinen. Koulussa myös oikeesti käy maha kurnimaan jo yhentoista maissa, ei töissä tai kotona, ihan käsittämätöntä, vaikkei siellä mitään oikein edes tehdä.
- sdsdsdds
"Minusta on hyvä kun ilmaiseksi saa, miettikääpä sitä jos ei saisi ollenkaan...."
Miten niin ilmaiseksi, verorahoista se menee, eli se ei edelleenkään ole ilmaista. Mieluummin maksaisin itse suoraan vähän paremmasta ruuasta kuin paskasta verojen kautta. - yleensä
sdsdsdds kirjoitti:
"Minusta on hyvä kun ilmaiseksi saa, miettikääpä sitä jos ei saisi ollenkaan...."
Miten niin ilmaiseksi, verorahoista se menee, eli se ei edelleenkään ole ilmaista. Mieluummin maksaisin itse suoraan vähän paremmasta ruuasta kuin paskasta verojen kautta.koululaiset ei maksa minkäänlaisia veroja. Työssä jos sattuvat olemaan saavat nolla verokirjan. Ilmeisesti olet koululainen kun kirjoitat "mieluummin maksaisin itse suoraan vähän paremmasta ruuasta kuin paskasta verojen kautta" joten ole tyytyväinen, että vanhempasi veroina senkin "paskan" maksaa.
- täysin
yleensä kirjoitti:
koululaiset ei maksa minkäänlaisia veroja. Työssä jos sattuvat olemaan saavat nolla verokirjan. Ilmeisesti olet koululainen kun kirjoitat "mieluummin maksaisin itse suoraan vähän paremmasta ruuasta kuin paskasta verojen kautta" joten ole tyytyväinen, että vanhempasi veroina senkin "paskan" maksaa.
samaa mieltä. Minusta on hyvä, että koulusta saa "ilmaista" ruokaa. Kyllä siitä tulisi meille koululaisille hätä käteen jos koulussa ei olisi ruokailua ollenkaan. Minusta kouluruoka on kaikenlisäksi ihan syötävää, maukkaampaakin voisi olla mutta en valita.
- kyllähän
täysin kirjoitti:
samaa mieltä. Minusta on hyvä, että koulusta saa "ilmaista" ruokaa. Kyllä siitä tulisi meille koululaisille hätä käteen jos koulussa ei olisi ruokailua ollenkaan. Minusta kouluruoka on kaikenlisäksi ihan syötävää, maukkaampaakin voisi olla mutta en valita.
se olisi ankeaa jos koulussa ei saisi ruokaa ollenkaan. Toinen juttu tietysti jos on sellaiset vanhemmat jotka työntää kouraan viiskymppiä joka aamu. Minulla jäisi syömättä kun en moisia rahoja vanhemmiltani saa, eli ilmainen kouluruoka kunniaan.
- mieltä
kyllähän kirjoitti:
se olisi ankeaa jos koulussa ei saisi ruokaa ollenkaan. Toinen juttu tietysti jos on sellaiset vanhemmat jotka työntää kouraan viiskymppiä joka aamu. Minulla jäisi syömättä kun en moisia rahoja vanhemmiltani saa, eli ilmainen kouluruoka kunniaan.
olen kanssasi, kouluruoka on täysin syötävää, jopa hyvää. Turhaa nipotusta tällä palstalla, jokainen voi sitten koulun jälkeen syödä mitä haluaa.
- Kouluruoka
mieltä kirjoitti:
olen kanssasi, kouluruoka on täysin syötävää, jopa hyvää. Turhaa nipotusta tällä palstalla, jokainen voi sitten koulun jälkeen syödä mitä haluaa.
on ihan hyvää. Ei kai kukaan voi vakavissaan olettaa, että aina olisi pizzaa ja muita herkkuja. Mitä otsikkoon tulee niin maksullista se tietysti voisi olla.
- huohuoh
Kouluruoka kirjoitti:
on ihan hyvää. Ei kai kukaan voi vakavissaan olettaa, että aina olisi pizzaa ja muita herkkuja. Mitä otsikkoon tulee niin maksullista se tietysti voisi olla.
Kyllä kouluruoka on syötävää, jos oikeasti nälkä on. Aamulla jos ei ehdi syödä
aamupalaa ja koulua on kahdeksasta - neljään niin kyllä ne kumiperunat ja puoli kypsäksi paistettu lihakin alas menee. - ?????
huohuoh kirjoitti:
Kyllä kouluruoka on syötävää, jos oikeasti nälkä on. Aamulla jos ei ehdi syödä
aamupalaa ja koulua on kahdeksasta - neljään niin kyllä ne kumiperunat ja puoli kypsäksi paistettu lihakin alas menee.aamulla ehdi syödä, heräät liian myöhään. Johtuu tietysti netissä roikkumisesta kaiken yötä? Sukulaispoikani valitti kun koulussa väsyttää, tunnusti, että käy yleensä nukkumaan viiden maissa aamulla ja seitsemältä herätys. Eipä ihme jos väsyttää koulussa.
- kaikilla ei ole
????? kirjoitti:
aamulla ehdi syödä, heräät liian myöhään. Johtuu tietysti netissä roikkumisesta kaiken yötä? Sukulaispoikani valitti kun koulussa väsyttää, tunnusti, että käy yleensä nukkumaan viiden maissa aamulla ja seitsemältä herätys. Eipä ihme jos väsyttää koulussa.
Kaikilla ei ole nälkä aamulla, koska hormonituotanto on erilainen. Kaikilla ei erity heti aamulla ruokahaluun vaikuttavia hormoneja (greliini, leptiini yms. mitä-niitä-nyt-on) ja siksi kaikki eivät voi syödä aamulla. On kauhistuttavaa, että Suomessa syyllistämisen kautta pakotetaan ihmiset ahtamaan heti aamulla jotain lesemuroja ja ruisleipää päällisineen, vaikka ei ole nälkä. Jos et syö aamulla, olet jotenkin "huono" tai teet "väärin". Väkisin syöminen tuntuu pahalta.
Ihan riittävä aamupala töihin tai kouluun lähtiessä on lasi tuoremehua. Sen yleensä saa alas vaikka ei niin nälkä olisikaan. Lisää voi syödä sitten kun elimistö herää ja alkaa tulla nälkä, n. 10 aikoihin. Sitä varten pitää meillä Suomessa olla omat eväät mukana. Eli kyse ei ole illalla netissä roikkumisesta ja viiden aikaan nukkumaan menemisestä, vaan siitä, että joidenkin pitäisi herätä puoli viideltä, jotta pystyisivät syömään ennen kahdeksaa. Jos herää normaalisti seitsemän aikaan, ei ehdi tulla nälkä aamulla. - MMMMiaa``
huohuoh kirjoitti:
Kyllä kouluruoka on syötävää, jos oikeasti nälkä on. Aamulla jos ei ehdi syödä
aamupalaa ja koulua on kahdeksasta - neljään niin kyllä ne kumiperunat ja puoli kypsäksi paistettu lihakin alas menee."Sama mieltä olen kanssasi, kouluruoka on täysin syötävää, jopa hyvää. Turhaa nipotusta tällä palstalla, jokainen voi sitten koulun jälkeen syödä mitä haluaa."
HAIIISTA PASKA, vielä nolaaaaaaaaan sutt!
"on ihan hyvää. Ei kai kukaan voi vakavissaan olettaa, että aina olisi pizzaa ja muita herkkuja. Mitä otsikkoon tulee niin maksullista se tietysti voisi olla."
Pizza & pasta on justt PARRRhaiNNtAAAAAAHhhhhhhhHHHHH!!!!!!!!!!!111111111
"Kyllä kouluruoka on syötävää, jos oikeasti nälkä on. Aamulla jos ei ehdi syödä
aamupalaa ja koulua on kahdeksasta - neljään niin kyllä ne kumiperunat ja puoli kypsäksi paistettu lihakin alas menee."
Ei mee mulla alas, vaikka oisin koulus 6 - 20.
- gssggds
järkevää olisi jos kaikki saisivat ainakin yläkouluissa päättää itse syövätkö vai eivätkö syö kouluruokaa. Jos syövät voisi maksaa sen pari senttiä siitäkin paskasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645961Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers724806Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto504398SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi481956Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479