Miehelleni

yllätys..

Mieheni tulee huomenna pitkästä aikaa kotiin, ja olin suunnitellut jauhelihapihvejä ja perunamuusia.. mutta mieheni haluaisi jotain hienompaa ja terveellisempää. Onko ehdotuksia? Mitä minä toivoton kokki osaisin hälle tehdä? Osaan tehdä mitä vain, kun on ohjeet, mutta mielikuvitusta ei riitä siihen, että pystyisin edes hakemaan netistä ohjeita. Kanasta ja lihasta hän tykkää, mutta mieleeni tulee vain kermakastikkeita voin kanssa.

Miten saisin terveellistä, hyvää ruokaa?

2

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emiliaaaa

      No vaikka täyslihapihvit punaviinikastikkeessa ja perunaa jossain muodossa salaattia/wokvihanneksia.
      Joku kiva pastaruoka voisi myös olla hyvä. Huom! kannattaa käyttää tuorepastaa. Itse tykkään todella paljon kun paistettujen kanasuikaleiden sekaan laittaa sitä yrtti/valkosipuli creme bonjouria "kastikkeeksi" ja sitä sitten tuorepastan kera. nam. Ja TODELLA helppo ruoka

    • Panhandle

      Olisit utsinut vähän tarkemmin, mitä mies tarkoittaa terveellisellä. Minun korviini jauhelihapihvissä ja muusissa, salaatilla täydennettynä, ei ole terveydellisessä mielessä mitään vikaa. Jos mies on innostunut VHH-aatteesta, tee perunamuusin tilalle sose kukkakaalista ja jätä pihveistä korppujauho pois. Jos taas kyse on rasvasta, pihvit voi tehdä vähärasvaisesta jauhelihasta ja paistaa joko uunissa tai teflonpannussa pienen öljymäärän tai voinokareen kanssa ja muusiin käyttää rasvatonta maitoa. Kastikkeen voi jättää kokonaan pois tai tehdä tomaattipohjaiseksi niin, ettei siihen tarvita kermaa eikä jauhoja.

      Hienompaa kuin jauhelihapihvit on tietysti sisäfileepihvit, mutta en tiedä, ovatko ne yhtään sen terveellisempiä, varsinkaan jos jauhelihapihvit tekee niin kuin kuvasin. Joko jätät perunat tästäkin pois, tai sitten teet lisukkeeksi uunijuureksia, jossa on mukana perunanlohkoja. Äläkä tästäkään unohda salaattia, siihen voi käyttää vähän harvinaisempia ja kalliimpia aineksia oman maun mukaan.

      Kävisikö kala? Sitähän pidetään yleensä terveellisenä, ja kalan rasvaa suositellaan niissäkin ravitsemussuosituksissa, joissa ylenpalttisesta rasvankäytöstä varoitetaan. Osta jotain muuta kuin tarjouslohta tai silakkaa, vaikkapa kuhaa, ja valmista se uunissa pienessä määrässä valkoviiniä tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5743
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4994
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2439
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1810
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      80
      1793
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      36
      1509
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1417
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1395
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1224
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1205
    Aihe