Haluaisin kysyä, että mitä kaikkea kuivaatte, millä kuivaatte ja mitkä on teidän parhaat ``kuivaus bravuurinne´´ ja muutkin kuivausvinkit ovat sallittuja ;)
Itse olen kuivannut vain omenoita ihan perinteisessä leivinuunissa jälkilämmöllä ja kyllä ainakin minulle maistuu, myös olen meinannut että kuivaisin mustikkaa ja sieniä tänä kesänä/syksynä
(ovat nimittäin mahtavia varsinkin retkellä ja muutenkin)
Kiitos paljon vastauksista!
???Kuivaaminen???
2
805
Vastaukset
- Karrez
vellin kuivaus on parasta.
- makikionmandariiniki
kuivata voi ulkona (alkukesästä) sisällä tai kasvikuivurissa..
KUIVAAMINEN:
Kuivattavaksi sopii esim. sienet ja yrtit, sekä teeainekset, nokkoset ja ruusunmarja. Kuivaamiseen käytettävä lämpötila on noin 40 astetta ja se kannattaa suorittaa ilmavassa paikassa. Myös kala ja lihakin sopivat kuivattaviksi. Kuivaaminen onnistuu parhaiten, kun se suoritetaan nopeasti.
Kuivata voi joko sisällä, tai ulkona, tai vaikkapa kuivurissa, tai uunissa. Ulkona kuivaus kannattaa suorittaa alkukesästä, jolloin ilman kosteus on sopivan alhainen. Kun yrtit on laitettu valmiiksi, päälle täytyy laittaa ohut kangas estämään tuulen levittelyä tai lintujen ja hyönteisten luvattomia retkiä. Yöksi kuivausalustat on siirrettävä sisätiloihin. Kasvikuivuri on näistä vaihtoehtoista ehkä se parhain.
Kuivaamisessa säilyvät jotkut ravintoaineet ja maku hyvin, mutta C –ja A-vitamiineja saattaa hävitä. Esimerkiksi ruusunmarjassa C-vitamiini säilyy kuivaamisen jälkeenkin. Kuivaaminen suoritetaan levittämällä aluksi ainekset ohueksi kerrokseksi tai ripustamalla ne kuivumaan. Paksuna kerroksena yrtit ovat vaarassa homehtua, ja ne myös kuivuvat hitaammin. Voit kuivattaa joko kuivurissa tai uunissa, mutta kannattaa varoa, ettei uunin lämpötila pääse kohoamaan liian ylös. Yrtit pyritään säilyttämään kokonaisina, jotta maku ja aromit säilyisivät hyvin, ja vasta ennen käyttöä ne hienonnetaan sopiviksi. Kuivaamisen jälkeen ne on pakattava tiiviisiin astioihin.
Yrttejä voi säilyttää vuoden, hyvin kuivuneina jopa useita vuosia, mutta vanhoja yrttejä ei välttämättä tarvitse heittää pois, vaan ne sopivat erinomaisesti vaikka jalkakylpyihin! Varastoinnin jälkeen yrttien pitäisi tuoksua raikkaalle, vaikka ne olisivatkin olleet säilöttävinä jo kauan. Kuivatut tuotteet säilytetään valolta suojattuna purkeissa tai paperipusseissa huoneenlämmössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1222798- 872461
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651900- 1771853
- 561827
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581606Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461596- 1231413
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m4011346Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281289