Ostin vajaa viikko sitten pyörän, jossa Shimanon Deore -vaihteisto - 24 vaihdetta. Nyt olen liikkeessä tehtyjen alkosäätöjen jälkeen joutunut viemään pyörää jo kahdesti takaisin liikkeeseen, kun vaihteet rätisevät ja rutisevat. Myyjän mukaan rätinä kuuluu asiaan vaihteistojen ääripäissä vinoilla linjoilla (esim. ketjun kulkiessa edessä alimmalla rattaalla ja takana ylimmällä), mutta muuten pitäisi toimia hyvin. Vaan ei siis toimi. Kertokaa te, jotka asiasta jotain tiedätte... Onko tosiaan niin, että vinoilla linjoilla runksuttava ääni kuuluu asiaan?!
Shimano Deore -vaihteet
rätisee
105519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Myyjän mukaan rätinä kuuluu asiaan vaihteistojen ääripäissä vinoilla linjoilla (esim. ketjun kulkiessa edessä alimmalla rattaalla ja takana ylimmällä), mutta muuten pitäisi toimia hyvin. Vaan ei siis toimi. Kertokaa te, jotka asiasta jotain tiedätte... Onko tosiaan niin, että vinoilla linjoilla runksuttava ääni kuuluu asiaan?!"
Ketjuvaihteet ääntävät kun ketju kulkee äärivinosti. Silloin voimansiirron osat kuluvat myös eniten, joten sitä tulisi välttää. Tulisi myös millisekunniksi keventää polkemista sillä hetkellä kun ketju siirtyy rattaalta toiselle. Vaihteisto on kevyesti toimiva ja tarkkatoimintoinen, mutta vaatii säädöt kohdalleen. Vie jonkin verran aikaa tottua ketjuvaihteiseen jos on ensikokemus.
johtunee siitä että ketju ottaa kiinni etuvaihtajan reunaan, voipi koittaa vähän levittää sitä pihdeillä ettei rallata, tai sitten vaan tyytyä tilanteeseen ja olla vaihtamatta ketjua liian vinoon.
Ok. Sen ymmärsinkin, että vinoilla linjoilla tapahtuu enemmän kulumistakin ja sitä kannattaa välttää. Mutta siis rätinää ja rutinaa kuuluu muutenkin, ei vaan ääripäissä. Se ei voi olla normaalia! Kahdesti olen jo palannut kauppaan ja on säädetty uudelleen... Hetken ok ja taas rutisee.
kannattaa kokeilla vaijerin kireyttä säätämällä että hävijääköh rutinat
Itselläni ollut Deoren vaihteet jo vuodesta 2004. Kilomtrejä tulee vuodessa parisen tuhatta. Deoren vaihteissa ei ole ollut minkäänlaisia toiminta- ,eikä ääniongelmia. Ketjun ollessa ristissä ääriasennossa tulee kyllä rahinaa mutta opaskirjankin mukaan se ei ole suositeltavaa joten vältä sitä.
Yleensä peruspyörien vaijerit ovat aivan kuivat joten öljyäminen/rasvaus voisi auttaa. Kannattaa suihkauttaa jokaiseen vaijerinkuoren juureen rasvaa ja vaihdella vaihteita sen jälkeen. Pyyhi ylimääräset rasvat pois valumasta. Kannatta pitää jotain rättiä tai paperia aina suojana että rasvaa ei pääse lentämään vanteenseinälle ja jarrupaloille tai jarrulevyille. Riippuen pyörästäsi. Yli päätäänsä suuri osa vaihde ongelmista johtuu huonokuntoisista vaijereista ja niiden kuorista.
täh?
7 vuoden jälkeen sait sanaisan arkkusi auki.
Nooh.....Eri ihmiset lukevat palstoja eri vuodella.
Että silleen....
On aivan eri asia jos vaihteistosta kuuluu chriiiihhhh-klips-croohhhh tai ghriiiiiihhh-kleps-crooochhhh. Eri vika ja vaatii eilaisen korjaustoimenpiteen.