Mitä oikeastaan on kvinoa? Toiset lähteet sanovat, että couscousin tai riisin tyyppistä, toiset taasen, että pinaatin ja punajuuren sukulainen. En itse noudata mitään atkins dieettiä, mutta silti viljat ja vihannekset ovat aivan eri asia. Mistä saa kvinoaa Tampereelta?
Vastaukset 3
- qunoa
ekokaupoista ja prismasta! vähän samantapaista kuin couscous,ei yhtä hyvää mutta menee. Se on bolivialainen vilja.
- sanoo jotain
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kvinoa
ja Rahola täsmentää :
Savikan sukulainen Chenopodium quinoa, josta voidaan syödä sekä siemenet että lehdet. Kasvi olisi jo jäänyt unohduksiin, jollei gluteenittomia viljatuotteita etsivä kauppa olisi sitä keksinyt. Nyt se esiintyy amarantin rinnalla tärkeänä luontaistuotekaupan tuotteena (ks. revonhäntä).
Suomeksi tämä kasvi ja siitä saatava jauho on kinoa tai vanhemmissa lähteissä kvinoa. Tähän sanastoon panin sanan Q-kirjaimen kohdalle vain siksi, että K-kirjaimen kohdalla on jo valtavan paljon tekstiä – latautuminen hidastuu joka lisäyksestä ja pienempi tiedosto tulee paljon nopeammin lukijan ruudulle. Sitäpaitsi jyviä myydään luontaistuotekaupoissa nimellä Quinoa, koska maahantuojat eivät ole tienneet, että kasvilla on suomalainenkin nimi. Niin, tai sitten heidän mielestään on Quinoa "vetävämpi" markkinointinimi - M Erkki
sanoo jotain kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kvinoa
ja Rahola täsmentää :
Savikan sukulainen Chenopodium quinoa, josta voidaan syödä sekä siemenet että lehdet. Kasvi olisi jo jäänyt unohduksiin, jollei gluteenittomia viljatuotteita etsivä kauppa olisi sitä keksinyt. Nyt se esiintyy amarantin rinnalla tärkeänä luontaistuotekaupan tuotteena (ks. revonhäntä).
Suomeksi tämä kasvi ja siitä saatava jauho on kinoa tai vanhemmissa lähteissä kvinoa. Tähän sanastoon panin sanan Q-kirjaimen kohdalle vain siksi, että K-kirjaimen kohdalla on jo valtavan paljon tekstiä – latautuminen hidastuu joka lisäyksestä ja pienempi tiedosto tulee paljon nopeammin lukijan ruudulle. Sitäpaitsi jyviä myydään luontaistuotekaupoissa nimellä Quinoa, koska maahantuojat eivät ole tienneet, että kasvilla on suomalainenkin nimi. Niin, tai sitten heidän mielestään on Quinoa "vetävämpi" markkinointinimiovat ihntiaanen pyhiä viljalajeja, jopa niin, että eurooppalaiset valloittajat pyrkivät kieltelemään niiden viljelyä.
Kvinoa kuulemma maun pyöristämiseksi huuhdotaan ennen siementen keittämistä, niinhän riisikin. Kvinoan uskotaan olevan tulevaisuuden kasvin, kun ihmiskunta paisuu. Pankaa merkille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???612692- 1191416
- 1361196
- 771114
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk891033Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku22959- 124854
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä28842- 33754
Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19715