Yritin äsken etsiä Venusta auringonvalossa, ei onnistunut vaikka käytin Stellariumia, kiikareita ja lipputankoa apuna.
Venus päivänvalossa
Failure
7323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kai sä kuitenkin löysit sen Stellariumilla ?
Mä just katson Stellariumilla millä kohdalla Venus on ollut klo 13:10, Lounas 43°
Kannattaa ehkä yrittää uudelleen suunnilleen silloin kun Venus on suurimmassa (itäisessä tai läntisessä) elongaatiossaan eli näkyy meille kauimpana Auringosta. Tuolloin sen pitäisi näkyä ilman kiikareitakin. Taivas on kirkas Auringon vieressä.
Venus on nyt lähellä suurinta elonginaatiota. Silti on lähes mahdotonta löytää se päivällä paljain silmin ja kiikarinkin kanssa tosi vaikeaa. Ja vaatii todella kirkkaan eli täysin pilvettömän ja pölyttömän taivaan.
Aamun taivaalla onnistanee paremmin kuin iltapäivällä, koska Venuksen elongaatio on läntinen, eli Venus on Aurinkoon nähden lännessä (siihen suuntaan mihin taivaanpallo näennäisesti pyörii).
Helposti se varmasti löytyy aamuyöllä (en ole koittanut) mutta luulis nyt näkyvän todella helposti. Eilen koitin iltapäivällä oikein kunnolla ja olen lähes varma ettei sitä voinut nähdä ainakaan ilman goto-kaukoputkea tai vastaavaa jota ei mulla ole. Taivas oli hyvin valkoinen auringon lähettyvillä.
Venus elokuussa
Venus loistaa kirkkaana aamutähtenä. Se kohoaa horisontin yläpuolelle itäkoillisesta ja on Auringon noustessa idässä. Venus on niin kirkas, että se näkyy päivätaivaalla. Vaikeita on planeetan löytäminen kirkkaan siniseltä taivaalta. Kiikari on avuksi etsinnässä. Kuu on lähellä Venusta aamulla 18.8.
Sisäpinnaltaan mustattu putki ilman mitään optiikkaa saattaa myös riittää. Putken läpi katsoen silmään ei pääse ylimääräistä valoa, eikä Aurinko häikäise.