Laakerit huippukuntoon

liukkahasti

Pesin tuossa laakerit rasvanpoistajalla enkä laittanut ollenkaan rasvaa niihin, rullaavat pirun kevyesti.. ei kitkaa eikä mitään. Ehdoton tapa huoltaa laakerit. Turhaa maksaa kaikenlaisista kalliista voiteluaineista. Ovat citimarket kauppiaiden ym muiden metkuja. En käsitä että laakerit voi olla noin hyvät....

4

805

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melko kallista

      jos laitat tipan tavallista yleisölyä/laakeri niin ompa tooosi kallista, marketista pullollinen ehkä elle 5 euroa jolla voitelet kilon laakereita.

      • teflon-mies;;

        kuivateflon,erittäin liukas myös laakereissa.


    • .................

      Ilman mitään voitelua laakerit hajoaa äkkiä vaikka pyörivätkin aluksi herkästi. Jotain ohutta öljyä kannattaa käyttää jos rasva tekee liikaa vastusta.

      En puhu mitään musta tuntuu - juttua vaan työn puolesta olen perehtynyt monenlaisiin laakereihin, niiden kestävyyteen ja rikkoutumissyihin sun muihin

      Hiekka, vesi ja erityisesti kovakourainen käsittely irrottaessa ja asentaessa tuhoaa laakerit. Älä hakkaa keskikoolia kun irrotat ja kiinnität pyöriin.

    • Kesää odotellessa

      Suosittelen erittäin kovasti, että laitat jotain voiteluainetta laakereihin, ennen kuin ehdit tuhota ne. Kokemuksen äänellä voin sanoa, että laakerit kyllä pyörivät kuin unelma ensimmäiset 50 km, mutta sen jälkeen liuttimesta jäänyt voitelukyky katoaa ja laakeri yksinkertaisesti leikkaa kiinni. Kokemuksen äänellä voin sanoa, nimittäin olen ollut kova luistelija (nykyään ei enää ehdi) ja huoltanut itse laakerit keväällä aina kuntoon. Keväisin aina voitelun jälkeen kirvannut, kun laakerit eivät enää pyöri yhtä hyvin kuin suoraan pesun jälkeen. Päätin eräänä keväänä jättää voitelematta ja laakerit pyörivät kuin unelma kunnes leikkasivat kiinni 30km lenkillä. Lopputulos, laakeri leikannu kiinni ja näin renkaan pyöriminen oli tapahtunut laakerin ja renkaan välillä. Tästä syystä renkaan muovi oli sulanut laakerin ympäriltä ja piti niin renkaat, kuin laakerit uusia. Ei isotikki, mutta mieluusti olisin jonnekin muualle käyttänyt rahat. Jos ei halua ostaa liuotinaineita kaupasta, niin 1,5 € saa litran bensiiniä, joka on riittoisaa ja omalla kokemuksella soveltuu erittäin hyvin puhdistukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe