Millaiset luistimet aloittelijalle?

pee2pee

Mitä/ minkälaisia luistimia suosittelet aloittelevalle naisluistelijalle? Hintaluokka pari sataa.

5

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuija 27v

      Meillä Buenos Airesissa nainen kysyy samaa seuraavanlaisesti: Minkälaiset

      luistimet sopisivat minulle, kun en ole koskaan luistellut? Koska en ole koskaan

      käynyt luistinkaupassa, minulla ei ole harmainta aavistustakaan, minkä hintaisia

      ne ovat. Lisäksi kertoisitko, minkä hintaisia kannattaa katsoa, jos luistelisi

      vaikka pari kertaa viikossa.

      Danke schön jo etukäteen veri muts!

      • pee2pee

        Kiitos ystävällisestä vastauksesta, Tuija.


    • ja valitse jalan mukaan

      Jalkasi kertoo. Käy rohkeasti sovittamassa ja kokeilemassa; kenkä jalkaan, nauhat ja remelit kiinni ja seisomaan. Kokeile liikkuuko kantapää kengässä(ei saa liikkua), puristaako mistään liikaa, napakka pitää olla, mutta ei tiukka.

      Älä osta vaikka myyjä kuinka kehuu, miten hyvin luistimen malli ja väri sopii silmiisi jne jne. Käy naapuriliikkeessä, käy marketeissa, käy vaikka TOYS R US:ssa.
      Huomaat kuninka erilaisia lestit ovat ja että myös sopuhintaanm löytyy hyviä luistimia. Jaa miksi: no koska jalkamme ovat erilaisia :-))

      Tervetuloa mukaan kivan harrastuksen pariin!

      • selvitä tekniikka

        Eli kun löydät jalkaasi sopivat luistimet, tarkasta, että ne ovat asialliset myös jatkossa: vaihdettavat, normaalit pyörät, yleisesti käytössä olevat peruslaakerit, jarrupaloja pitää olla saatavilla (kohtuuhintaan), ammattitaitoinen myyjä osaa oikeasti auttaa, valitettavasti osa haluaa sinut vain nopeasti kassalle.


      • pee2pee
        selvitä tekniikka kirjoitti:

        Eli kun löydät jalkaasi sopivat luistimet, tarkasta, että ne ovat asialliset myös jatkossa: vaihdettavat, normaalit pyörät, yleisesti käytössä olevat peruslaakerit, jarrupaloja pitää olla saatavilla (kohtuuhintaan), ammattitaitoinen myyjä osaa oikeasti auttaa, valitettavasti osa haluaa sinut vain nopeasti kassalle.

        asiallisista vastauksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      270
      3371
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      100
      1591
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1057
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      55
      1015
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      966
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      114
      738
    Aihe