Kemin ykkösapteekki keskustassa ei oppinut vieläkään virhettään.
Painui ensin Karjalahdelle syrjässä olevaan liikekeskukseen.
Joutui sieltä pois tulemaan. Ja sitten keskustassa sama virhe uudestaan.
Nyt CityMarketin ja Alkon varjoon. Täysin. Ei edes omaa näkyvää sisäänkäyntiä.
Apteekkiin on autosta aivan liian vaikeaa kulkea.
Auto täiköntorille tai marketin parkkipaikalle.
Eikä sittenkään kävijöille edes kunnon näkyvää opastetta.
Ei mene kaupaksi muu kuin asperiinipurkki alkon käyttäjille.
Painui ensin Karjalahdelle syrjässä olevaan liikekeskukseen.
Joutui sieltä pois tulemaan. Ja sitten keskustassa sama virhe uudestaan.
Nyt CityMarketin ja Alkon varjoon. Täysin. Ei edes omaa näkyvää sisäänkäyntiä.
Apteekkiin on autosta aivan liian vaikeaa kulkea.
Auto täiköntorille tai marketin parkkipaikalle.
Eikä sittenkään kävijöille edes kunnon näkyvää opastetta.
Ei mene kaupaksi muu kuin asperiinipurkki alkon käyttäjille.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kun kaupungissa on tällainen Yliopiston apteekki, on muilla ahdasta. Ymmärrän hyvin yrittäjän halun hakea parempaa kauppapaikkaa. En ole Cittarin enkä alkon asiakas, joten kyllä nyt taitaa pistäytymiset loppua, henkilökunta muistanee minut, päivittelin 1890€/litra maksavia maitohappobakteereja useammankin kerran...
Mutta periaatteessa te, jotka käytte cittarissa ja alkossa, käykää myös apteekissa, tuette paikallista yrittäjää ettekä eteläsuomesta johdettua konsernia.
Minä kyllä jatkan käyntiäni siinä "eteläsuomesta johdetussa konsernissa". Siellä on alusta saakka ollut rauha asioida. Silloin kun paikallinen oli siinä missä Seppälä nyt, kaikki kuulivat kaikki omat asiat tiskillä. Ei ollut suojaa.
Nythän apteekkari on vaihtunut, hän on valinnut itse paikkansa. Paremmalla paikalla silti kuin siellä Prismassa. Moni varmaan siirtyy YA:sta takaisin. Minä pysyn siellä. Mutta onneksi meillä kuitenkin on vara valita, se on hyvä se.
Jokainen valitsee ostopaikkansa. Kyllä tuonne uuteen kauppapaikkaan on vaikea kulkea, jos on liikunta esteitä yms.
Yliopiston apteekkia kannatan siksi, että osa liikevaihdosta menee yliopistojen kehittämiseen ja työllistävä vaikuts tällä apteekilla on hyvä. Useita työntekijöitä.
"Mutta periaatteessa te, jotka käytte cittarissa ja alkossa, käykää myös apteekissa".
Just joo, kyllä ne sekakäyttäjät taitavat jo ton rundin tedhäkin, ei tarvii täällä uusia narkkiksia oikein kannustaa. Vai onko tämä jokin uusi markkinointikampanja?
No, rauhottuupa se yliop.apt. näiden sekakäyttäjien osalta - toivottavasti ainakin.
Kyllä täällä osataan toivottaa tervetulleeksi uudet yrittäjät!
Sanokaapa mikä olisi hyvä ? -EI MIKÄÄN!
Jos tarvitsee apteekin tuotteita menee sinne. kyllä sinne pääsee liikuntavammaisetkin,liukuovet!
Hyvän tähden sentään. Ollaanko kateellisia vai eikö ihan oikeasti ole muuta elämää kuin valittaa valittamisen ilosta...hävettää!
Sinulla kuitenkin ON auto! Pitäisikö ne lääkkeet kotio kantaa?
Mihin varjoon? vierekkäin ovat kaikki!!!
Minkä h-vetin sisäänkäynnin kyltin tarvitset että osaat käytävältä suunnistaa oikealle ovelle? Pitäisiö vierailla ennen apteekkia optikolla.osaatko sinne?
Argh, mitä neroja täällä kukkii!
...hitaammille veljillemmekin on edes kesällä asiointimahdollisuus ko. rakennuksessa, kun pyöröovi on pönkätty auki.
No on se hyvä, että jaksetaan kantaa huolta siitä, käykö kaupaksi.
Minä asioin mieluummin Yliopiston Apteekissa, koska siellä on asiakaspalvelualttiimpi henkilökunta. Piipahdin joku aika sitten poikkeuksellisesti Ykkösapteekissa CM-reissun yhteydessä, mutta kukaan ei ollut kiinnostunut neuvomaan minua, kun yritin kysyä apua (ei ollut edes ruuhkaa). Aion siis jatkossakin käydä VAIN Yliopiston apteekissa, koska siellä halutaan ja osataan auttaa asiakasta (jos ei ole joskus osattu, niin ovat ottaneet selvää).
Minäkin käyn yliopiston apteekissa. Ihan vain sen vuoksi, että sieltä laitetaan myynnistä osa yliopistojen rahapussiin eli koulutuksen laadukkuuteen satsataan.
Itse kävin tänään poikkeuksellisesti cm talon apteekissa. Ei ollut tuotteita hyllyssä kun heillä ei tähän "eläinpuoleen satsata". Sen kyllä huomasi, onneksi sain toisesta apteekista.
Palvelun taso on tietysti myös YA:ssa vaihtelevaa. Joillakin voi vaikka ikä painaa, joillakin muut harmit tai henkilökohtaiset angstit. Pääsääntöisesti palvelu on asiallista. Apteekki vaan on sellainen totinen paikka, jossa ei paljon naurata eikä edes halua että myyjä hirittelisi tai hymyilisi kuin kuupalapio.
ya kirjoitti: "Minäkin käyn yliopiston apteekissa. Ihan vain sen vuoksi, että sieltä laitetaan myynnistä osa yliopistojen rahapussiin eli koulutuksen laadukkuuteen satsataan."
Rahat menee HELSINGIN yliopiston rahapussiin ja verot myös HELSINKIIN.
Ykkösapteekki maksaa veronsa KEMIIN ja sitäpaitsi toimipisteitäkin on kolme.
ja HELSINGIN YLIOPISTO kouluttaa myös lapin läänin väkeä sekä kemiläisiäkin. Jos vain rahkeet riittää sisäänpääsyyn.
Se minne ykkösapteekki maksaa veronsa on minulle tuikin tuntematon asia. Liekö kemiläinen omistaja, jos on niin hyvä.
muutti nykyiseen paikkaan lehdessä mainos; Kaikki hoito samasta talosta. ( Ken ties )