kattelin noita suunnistajien valoja ja hinnat on satoja euroja!!! oisko mitään edullisempia mutta oikeasti tehokkaita ratkaisuja siis ei mitään pikkutuikkuja pls... nii eikä mitään satawattinen halogeeni ja lyijyakku heittoja..
mistä paljo valoo fillariin ja halvalla??
yöeläin
251080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
missä metäs meinaat polkea? monikin valmistaja kyl tekee valoja katu käyttöön.
no hei, ledit on tätäpäivää. halogeenit on out, samoin HID. Eli osta LEDvalo. Niitä löytyy miljoonalta eri valmistajalta. laitahan kuukeliin LED bike light tjms.
Esim. Cat Eyellä on tehokkaita polkupyörän valaisima ja eivät sentään satoja euroja maksa. Hyvä malli on esim. Cat Eye HL-EL 520, siinä on kaksiasentoinen tehonsäätö ja kustantaa noin 60 euroa.
Ainakin pyorahuolto.com:lla on syksyisin ollut jotain led valoja, jotka ovat kelvanneet myös maastopyöräilijöille. Halogenit ovat vanhentunutta tekniikkaa fillareissa, vaikka itse sellaisella vielä ajankin.
Fillarilehden keskustelupalstalla oli viime talvena rakennusohje hyvään led-valaisimeen. Ei vaikuttanut kohtuuttoman vaikealta. Hinta oli ainakin sillin paljon kaupallisia toteutuksia edullisempi. Ohjeen löytää varmasti haulla.
ledit on halpoja, lain mukaan riittää etuvalo.
Takavalo on liikenteessä vielä tärkeämpi, kuin tuo lain vaatima etuvalo. Kaupungissa riittää pikkuledit, koska oleellista on näkyminen ei näkeminen.
Jos täytyy itse nähdä, niin sitten ollaan ihan toisessa hintaluokassa. Satasella voi saada kaupallisia toteutuksia.
http://www.kolumbus.fi/hietala2/jukka/teholed/teholed.htm
tällane ok?
No kyllä näkee!
valotusajalla saa ihmeitä aikaan. Kynttiläkin valaisee koko maailman kun laittaa valotusajaksi puoli tuntia...
kyllä ne tehokkaat valot tolta näyttää pimeässä. käy vaikka yösuunnistuskisoissa.
valoa vain muutama lumen. Siksi pieni nappiparisto kestää kauan.
Todella tehokkaissa (kymmeniä €) taskulampuissa (3 watin ledi) on n. 100 - 200 lumenia, koska se toimii watin teholla ettei patteri heti tyhjene ja lamppu kuumene.
Sitten ammatti- ja kisalamput ovat erikseen (satoja - tuhat €) Saa noita siis kaupoista.
on vähä tekokkaampi ku mun bilteman lappu!
jenkeistä. Tosin akkulaturiin joutuu ostaan adapterin.
http://www.dealextreme.com/products.dx/category.905
dx on hong kongilainen pulju, ja myy kiinalaista sälää.
olen myös ollut siinä luulossa, että olisi amerikkalainen firma. Nyt vasta tsekkasin ja kiinalainenhan tuo onkin. Mutta halvalla ei taida muuta saada. Kyllä kai tuo 900lm hintansa väärti on, ainakin fillari-lehden foorumissa on kehuttu että valoa piisaa.
Itsellä myös tuo yllä mainittu Cat Eye 520. Valotehoksi ilmoittavat 1200 lumenia ja kyllä se tehokas onkin. Sillä jopa näkee eikä pelkästään näy. Ei ole hirmu kalliskaan, kun noin viidelläkympillä voi ihan kotimaan puodeista löytää.
ei tod. 1200 lumenia!!!! 1200 lumenia on oikea valonheitin. Toi cateye on pikkutuikku.
vastaa 1200:12,57= 79,55 lumenia
ilmoittamalla valoteholla ja todellisella voi olla melkoinen ero puolueettomissa mittauksissa mot.
Mutta, kuitenkin erittäin hyvin tuo mainitsemani CatEyn malli valaisee. Sillä siis näkee ihan oikeastikin eteen ja se riittää meikäläiselle. En paljon anna painoa näiden teoreetikoiden mielipiteille, kokeilkoon käytännössä.
Sen verran hyvältä näyttää, että tilasin heti! Mitenköhän toi virta-adapteri, onko se vaan ton tökkelin muoto vai tarviiko siihen jotain virran muutosta?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8417761#comment-39744235
http://huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=113936578
fillariin???
17 lumenia per euro noin nopeasti laskettuna. paljon enemmän kuin 5 e valaisin citymarketista.