Mitenkäs käännetään englanniksi, että hän on uskovainen tai että hän tuli uskoon ? Mieleeni tulee sana believer, mutta jotenkin tuntuu siltä, että se ei sovi tähän yhteyteen
uskovainen
englanniksi
5123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
a bible basher.
the correct expression is Bible thumper, not basher.
Jos tahdot esittää asian neutraalisti tai arvostavasti, sanonta on get/got/has got faith.
Jos haluat korostaa tätä hurahtamispuolta, sano että hän went religious.
Born again. Religious is the most commonly used expression.
Yllä mainitsemani ilmaisu kuvaa parhaiten englannin kielessä käytössä olevista ilmaisuista sitä merkitystä, joka suomalaisten mielessä on sanalla "uskovainen".
Asiasta toiseen, lukioaikoina joku kysyi saksan kielen opettajaltamme mikä on "raitis" saksaksi. Opettajamme vastasi "nüchtern", mikä tarkoittaa "tällä hetkellä raitista". Mutta kysyjä halusikin tietää mikä on sellainen saksalainen sana, joka kuvaa ehdottomasti raitista henkilöä, joka ei koskaan juo alkoholia. Opettajamme mietti hetken ja totesi sitten: "Ei ole olemassa sellaisia saksalaisia".