Juu terve olen pesäpalloa pelannu 8-vuotta 14-vuotias poika. Alan tässä käymää salilla talven ku pelitki loppu nii mitäs lihaksia kannattaa kehittää lyöntivoimaa ajatellen? :) Voisiko joku ystävällinen ja tietävä vastata:D
Mitkä lihakset vaikuttaa lyöntivoimaan?
3
2473
Vastaukset
- =))
keskikropasta varmaan kannattaa alottaa, sieltä se lähtee...
Niin noh lajihan on lähes täysin tekniikasta kiinni kuinka paha lyönti tulee olemaan.
Toki voimalla saa tuloksiakin. Eiköhän pesis lyönti vaadi vähän tasapainoisesti lihaksia eli ei kannata keskittyä mihinkään tiettyyn vaan tasapuolisesti.
Vatsa,selkä,kädet... Kaikki vaikuttaa.
- ei ole
tavoite pesiksessä, vaan tasapainoisen jäntevä, ulottuva, joustava kroppa.
Voimaa pitää olla sopivasti mutta ennenkaikkea pelissä hyödynnetään räjähtävää nopeutta. Esimerkiksi permanto- tai telinvoimistelijan harjoitteet tai edes pituushypyt ja loikat ovat luontevia ja hyödylliseltä myös pesiksen kannalta.
Kun ajattelee esimerkiksi tehokasta etenijää, syöksykopparia tai polttolinjan pelaajaa kuten Sikke Haapakoskea tai Mikko Rölli Röppästä niin toimintahan on usein melkoista akrobatiaa niin sisäpelissä syöksyillessä kuin ja ulkopelissäkin
Pesäpallossa tehdään paljon ääriliikkeitä, niin on tärkeää ettei kropasta tehdä punttaamalla ainakaan "lihasmöykkyä" - se kangistaa ja on päinvastoin epäedullinen lopputulos.
Muista voimaharjoitustenkim yhteydessä aina vähintäänkin tehokas ja huolellinen venyttely, näin pidät joustavuutta mukana lihasmassan kehittyessä. Venyttävät vauhti- ja hyppyharjoitteet ovat välttämättömiä revähtymien riskin vähentämiseksi kuin voima lisääntyy.
Tuossa iässä tarvitsisit myös osaavaa lihashuolto-ohjausta. Hakeudu seuraan jossa saat osaavaa tehovalmennusta. Etsi tietoa, katso myös vanhemmista www.pesis.fi Taittoheitoista ja koulutustoiminnan materiaalisalkuista A-valmentajatöitä, niissä voi olla jotain hyödyllistä.?
Tsemppiä harjoitteluun, hienoa että panostat itseesi ja mukava että otat sen vakavasti - olet matkalla pesäpalloilijaksi..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986458KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3605994Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602923Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092374Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072048- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331178