Huippu-urheilu on yhteiskunnan syöpä

-eino pokka-

Kilpaurheilu, esim. nyt käynnissä olevat MM-kisat ovat järjeslelmällisen valehtelun, kähminnän, loisimisen, syrjinnän ja yleisesti ottaen epärehellisyyden huippu.

Järjeselmään kuuluu, että tästä ns. urheilusta on tehty tabu, jota ei saa arvostella eikä siitä saa edes kertoa mitään ,mikä voisi rikkoa kulissit.
Huippu-urheilu ei hyödytä tavallisen ihmisen kuntoilua ja liikuntaharrastuksia milläänlailla, päinvastoin. Se kuluttaa yhteiskunnan voimavaroja erittäin epädemokraattisesti.

Siitä olen samaa mieltä "urheiluhullujen" kanssa, ettei näitä moottorimiehiä, ralli, formula ,moottoripyöräily yms. saisi sekoittaa milläänlailla urheilijoihin. Uskoisin sen olevan myös heidän toive ja etujensa mukaista.

8

1450

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollaan.

      Ja lisäksi käsittämättömän pöyristyttävää että moottoriurheilu sallitaan vielä kun maailma on hukkumassa paskaan ja saasteisiin ja planeettamme käy kuolinkouristustaan.

    • tibu ja tabu

      Minä taas olen erimieltä. Huippuurheilijat varmasti kannustaa omalta osaltaan ihmisiä urheilun ja kuntoilun pariin. Yhteiskunnan syöpä löytyy mielestäni aivan toiselta suunnalta siis ne vanhat tutut alkoholi, tupakka, huumeet lieve ilmiöineen ja yllättäen liikapaino mikä johtuu monesti pitkälle liikkumattomuudesta. Näistä johtuvaa jättimäistä laskua maksaa aika epädemokraattisesti myös terveet päihteistä vapaat kuntoilevat ihmiset. Siihen nähden huippu-urheilu on aika mitätön kuluerä.
      En väitä etteikö urheilusta noitakin alussa mainitsemiasi lieveilmiöitä löydy mutta niitähän löytyy yhteiskunnan kaikista kerroksista missä ihminen toimii.

      • Anonyymi

        Syöpä!


    • olet.
    • urpo m

      Onko ne moottorimiehet jotenkin eri asemassa ? Vai mitä ihmettä yrität sönköttää?

    • Anonyymi

      Ja urheilijat ovat muka raittiita myöhemmin.Ovat täysiä pinnareita jotka maksavat yhteiskunnalle paljon ensinmäiset 30v.Sitten saavat suojatyöpaikkoja harrastamisen jälkeen.Ovatsaamassa paljon parempaa terveydenhuoltoa ym muita kun muut painaa yhteiskunnan kannalta tärkeää duunia.Ovat yhteiskunnan parasiitteja.

    • Anonyymi

      Täysin samaa mieltä, huippu-urheilu yhteiskunnan syöpä.
      Urheilun ja kuntoilu edistää ihmisenä kasvua, huippu-urheilu riistoa.
      Pelkkää valitusta olosuhteista ja loppuun palamisesta, paineista paikoista suksista ja hitaista autoista. Minussa ei mitään vikaan, auto huono itkee eräskin miljonääri formulakuski! Mitä vittua! Osta niillä miljoonilla parempi auto tai pidä turpa kiinni!

    • Anonyymi

      Olipas hieno keskustelu Ylen aamussa tänään. Keskustelua Venäjän oligarkkien verirahoista mm Jokereihin ja Hartwall areenaan liittyen, sekä muualla maailmassa.. Kerrankin näistä urheilun saamista verirahoista (rahanpesusta) sanottiin suoraan. Sairas urheilun maailma ! Katsokaa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1988
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1390
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1177
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1057
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1052
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      48
      827
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      771
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe