Mistä nettikaupasta tai pk-seudulla myymälästä voi ostaa C-kasetteja? Mustan Pörssin myyjä väitti ettei mistään.
Mistä C-kasetteja?
14
4780
Vastaukset
- kyllä...
nähneeni niitä ihan tavallisissa tavarataloissa, mutta jos ei mistään muualta meinaa löytyä niin thomannin verkkokaupasta ainakin löytyy:
http://www.thomann.de/fi/c_kasetit.html- joo...
niin tuolla on tyhjiä kasetteja, et kertonut että etsitkö tyhjiä kasetteja vaiko uusia albumeja kasettiformaatissa...
- webnovice
joo... kirjoitti:
niin tuolla on tyhjiä kasetteja, et kertonut että etsitkö tyhjiä kasetteja vaiko uusia albumeja kasettiformaatissa...
tyhjiä, tietenkin. Ei kai kukaan musiikkia halua ostaa C-kasetissa. Äänenlaatu, kelaaminen... Ei kasetti-soittimiakaan enää pahemmin myydä.
Tarkoitus on äänittää radiosta musiikkia. Ehkä musiikin saisi jotenkin suoraankin tietokoneelle, mutta kun kannettavassa "radio-cd-kasettisoittimessani" ei ole liitäntöjä.
Sitten kun c-kasetteja ei saa enää mistään, pitää varmaan ostaa sellainen soitin, jonka saa suoraan tietokoneeseen kiinni? Hankaluus tässäkin on vain se, että tietokone pitää olla päällä. - nettiradiosta
webnovice kirjoitti:
tyhjiä, tietenkin. Ei kai kukaan musiikkia halua ostaa C-kasetissa. Äänenlaatu, kelaaminen... Ei kasetti-soittimiakaan enää pahemmin myydä.
Tarkoitus on äänittää radiosta musiikkia. Ehkä musiikin saisi jotenkin suoraankin tietokoneelle, mutta kun kannettavassa "radio-cd-kasettisoittimessani" ei ole liitäntöjä.
Sitten kun c-kasetteja ei saa enää mistään, pitää varmaan ostaa sellainen soitin, jonka saa suoraan tietokoneeseen kiinni? Hankaluus tässäkin on vain se, että tietokone pitää olla päällä.Ilmaisella audacityllä voit äänitellä nettiradiosta, jos 'kanavasi' löytyy jostain. Audacity äänittää wavina (eli vie paljon tilaa), mutta siihen saa lame encooderin, jolloin äänitykset saa mp3-muotoon, jos on tarvis. Kehotan tutustumaan tuohon ohjelmaan, monessa jutussa aika kätevä peli.
http://audacity.sourceforge.net/?lang=fi - webnovice
nettiradiosta kirjoitti:
Ilmaisella audacityllä voit äänitellä nettiradiosta, jos 'kanavasi' löytyy jostain. Audacity äänittää wavina (eli vie paljon tilaa), mutta siihen saa lame encooderin, jolloin äänitykset saa mp3-muotoon, jos on tarvis. Kehotan tutustumaan tuohon ohjelmaan, monessa jutussa aika kätevä peli.
http://audacity.sourceforge.net/?lang=fijo Audacity ja converterina käytän WinLame-ohjelmaa (sama kuin "lame encooder"?).
C-kasettejakin löytyi - Anttilasta! (TDK D 90) Ei kyllä aikaisemmin ole ollut. - kuulokeliitäntää?
webnovice kirjoitti:
tyhjiä, tietenkin. Ei kai kukaan musiikkia halua ostaa C-kasetissa. Äänenlaatu, kelaaminen... Ei kasetti-soittimiakaan enää pahemmin myydä.
Tarkoitus on äänittää radiosta musiikkia. Ehkä musiikin saisi jotenkin suoraankin tietokoneelle, mutta kun kannettavassa "radio-cd-kasettisoittimessani" ei ole liitäntöjä.
Sitten kun c-kasetteja ei saa enää mistään, pitää varmaan ostaa sellainen soitin, jonka saa suoraan tietokoneeseen kiinni? Hankaluus tässäkin on vain se, että tietokone pitää olla päällä.Jos on, niin sitten sä saat sen äänen tietokoneelle, sun vaan pitää säätää volumea pienemmäksi tarpeen mukaan. Hommaat sellaisen johdon jossa molemmissa päissä on 3,5 mm stereoplugi, eli siis molemmissa päissä tismalleen samanlainen liitin kuin kuulokkeissa. Ja Audacityllä vaan sitten äänittämään.
- heijaa...
webnovice kirjoitti:
jo Audacity ja converterina käytän WinLame-ohjelmaa (sama kuin "lame encooder"?).
C-kasettejakin löytyi - Anttilasta! (TDK D 90) Ei kyllä aikaisemmin ole ollut."C-kasettejakin löytyi - Anttilasta! (TDK D 90) Ei kyllä aikaisemmin ole ollut."
Veikkaanpa että C -kasetteja on ollut Anttilassa myynnissä ehkä vasta 30-40 vuotta myynnissä.... - Jjlkcjnvhjk
webnovice kirjoitti:
tyhjiä, tietenkin. Ei kai kukaan musiikkia halua ostaa C-kasetissa. Äänenlaatu, kelaaminen... Ei kasetti-soittimiakaan enää pahemmin myydä.
Tarkoitus on äänittää radiosta musiikkia. Ehkä musiikin saisi jotenkin suoraankin tietokoneelle, mutta kun kannettavassa "radio-cd-kasettisoittimessani" ei ole liitäntöjä.
Sitten kun c-kasetteja ei saa enää mistään, pitää varmaan ostaa sellainen soitin, jonka saa suoraan tietokoneeseen kiinni? Hankaluus tässäkin on vain se, että tietokone pitää olla päällä.Myydään kasetti soittimia ja vielpä tupla kasetti tupla-dekkejäkin, ite tiedän tukun mistä niitä saa, hintava mut nostalgia arvo korkeimmillaan kuten vinyyli soittimetkin, vinyyli soitin itelle on tullu hommattuakin jo ja vinyylejä kans, kasetti on tullu takas ja sillon se tietää myös soittimien tuloo. Kasetti sais kyllä palata takas, oli kiva äänittää radiosta aina musiikkia tyhjälle kasetille, kelaaminen on nostalgiaa kuten myös äänityksetkin. Joululahjaks vois kenties yrittää hommata tilata se tupla-dekki mitä suunnittelen vahvistimeen, saan siihen sen.
- jormas.
ei ole tilanteen tasalla.
http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=70288403
ja jos tarvitset uusia koteloita rikkinäisten tilalle niin voit kysyä täältä.
http://www.ahrecords.fi/
jälkimmäisessä on myös hyvät valikoimat käytettyjä kasetteja. - kyllä niitä saa
esim. Citymarketeista, Anttilasta, Prismoista..you name it.
Ja sitten esimerkiksi netistä City Plus verkkokaupasta josta itsekin oon ostanut hyvällä mielin tarvikkeita (mm. VHS koteloita):
http://kauppa.cityplus.fi/fin/index.php?mp=258&category=258&group1=250 - Jjlkcjnvhjk
No myyjä puhu paskaa, saa tyhjiä kasetteja, saa myös uusia kasetti tupla-dekkejäkin, meinaan ite hommatakin, ei oo ollu aikoihin kasetti soitinta, meni vanha rikki, veti nauhat sisälle aina, mekanismi kulunu sen verta että, tupla kasetti-dekki mulla oli.
- Anonyymi
Päivitys vanhaan ketjuun:
Soittimia:
https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/11050c/Kasettisoittimet
Soittimen testi:
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/8b-2020/tm-testi-teac-w-1200-kasettidekki-c-kasetit-kuunteluun-ja-digitaalisiksi/
Kasetteja:
https://www.thomann.de/fi/c_kasetit.html
https://www.classicaudio.fi/?show_cat[0]=174&show_cat[1]=168 - Anonyymi
yhä vieläkin saa. Miksi ihan kaikkea kysytään täällä, eikö google tai ulkoilman todellisuus riitä. Prismassa näin ainakin 60 minuutin tyhjiä nauhoja uusina myynnissä, s-bonukset päälle. Pyhä Mustan Pörssin myyjä on väärässä työpaikassa, sama google ja vallitseva todellisuus kait on silläkin.
- Anonyymi
Ainakin tyhjiä C-kasetteja löytyy nivalan halpa-hallista. Ostanut niitä viime kesän ja syksyn aikana 2023 melko monia ja myyjä jutteli siitä mun kanssa tyyliin että "no on kyllä harvinaista että näitä vielä joku ostaa". Harmi vaan että kun niihin nauhoitin musamateriaa, niin jotenkin soundit jäi aika vaisuiksi. Varmaan itse tein nauhoitusoperaatiossa jonkun virheen. En muistaakseni pitänyt voluumitasoa ainakaan nauhoitushetkellä liian pienellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1428077KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237121Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693643Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521403280Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092804Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442338- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457