Tieteenvastustajia ottaa kaikki ilmastokatastrofin tieteellisyyttä todistavat empiiriset faktat pannuun, kuten tämä näppärä Arktisen jään katoaminen.
Jään katoaminen viimeisen 10 vuoden aikana on ollut kymmenen kertaa hurjempaa kuin mitä äärimaltillinen ja USA:n ja öljyvaltioiden sensuroima IPCC-arvio.
Nätisti ollaan taas menossa pinta-alankin suhteen minimiin, puhumattakaan volyymista, joka jo todettukin lähes olemattomaksi, vain hileitä jäljellä monivuotisesta jäästä.
Jäädään kuulolle, vierailkaa Naturen sivuilla ja muissa tieteen huippulinkeissä asian viimeisen tolan suhteen!
Jään katoaminen viimeisen 10 vuoden aikana on ollut kymmenen kertaa hurjempaa kuin mitä äärimaltillinen ja USA:n ja öljyvaltioiden sensuroima IPCC-arvio.
Nätisti ollaan taas menossa pinta-alankin suhteen minimiin, puhumattakaan volyymista, joka jo todettukin lähes olemattomaksi, vain hileitä jäljellä monivuotisesta jäästä.
Jäädään kuulolle, vierailkaa Naturen sivuilla ja muissa tieteen huippulinkeissä asian viimeisen tolan suhteen!
Vastaukset 21
Vanhimmat
Missäs tällaista näppärää jään katoamista on tapahtunut?
Taitaa olla vaan hysteerikkojen hätähuutoja, kun ei mitään mullistavaa olekaan tapahtunut. Talvella jäätyy ja kesällä sulaa, mikä siinä on niin ihmeellistä?
IJIS onkin havainnollinen sivu, näkee missä mennään.
Varmaan myrkkyä tieteenvastustajille , kun on niin havainnollinen.
Tosin näyttää vain pinta-alan, mutta tosiaan paksuushan on jo mennyt aikapäiviä sitten alamäkeen.
http://www.vihrealanka.fi/uutiset/jaameren-syvyyksista-on-nousemassa-ilmastopommi
Ensi vuonna asia on haudattu.
Jos merien pintavedet lämpiääkin muutaman asteen kymmenyksen, syvemmällä oleva vesi on silti edelleen neljä astetta celsiusta. Merenpohjan lämpötila
ei ole muuttunut miksikään.
Ilmasthysteerikkojen jutut vaan tulevat enetistä hullummiksi.
Ihan vaan jos et sattunut tietämään, maailmassa on aika pirun paljon valtameriä, joissa veden lämpötila on yli neljä astetta kaikilla syvyyksillä, pinnasta pohjaan ja takaisin.
Koska en ole asiantuntia (pierutietäjä), en ole ihan varma enkä viitsi ruveta tarkastamaan tietojani, mutta muistan hämärästi että merenpohjassa esiintyy sellainenkin ilmiö kuin alijäähtynyt vesi. Eli vesi on alle 0 asteista, mutta ei jäädy suuren paineen takia.
Jos muistan oikein, niin pierutietäjän 4 asteinen vesi ei siis pidä paikkaansa.
Nyt olet tavattoman vahvoilla .
Sehän koko pointti oli. Pierutietäjien fysiikka perustuu juuri mutuun ja kuvitelmiin. Siinä mielessä vastakarva on yhtä vahvoilla.
Tapasi mukaan ei mitään asiaa...suu käy, mutta mitään konkreettista ei kuulu.
Pelkkiä irtonaisia lauseita vaan.
Vesi on tiheimillään neljässä celsiusasteessa, jolloin se painuu pojaan ja pysyy siellä.
Siin ei auta ilmasthysteerikkojen länkytykset joiden mielsetä vesi alkkaa kohta kiehumaan jopa jään allakin.
Vesi on tiheimillään neljässä astessa celsiusta jolloin se painuu merissä alimmaiseksi.
Ilmastohysteerikkojen mielestä vesi alkaa kiehumaan jopa jään allakin.
Vatsakarva on näköjään mutu (musta tuntuu) tieteilijä niinkuin moni muukin ilmastohysteerikko.
Tuo neliasteinen vesi koskee makeaa vettä. Suolaisen meriveden suurin tiehys on parissa asteessa jota merenpohjan lämpötila noudattelee.
Ei sinne yllä ilmaston lämpenemiset vaikka mutu tieteilijät muuta mutuillevaisikin.
http://www.wakkanet.fi/loisto/docshtml/lehtimaa_meri.html
Oletkos käynyt koskaan sukeltelemassa? Kävitkö pohjassa asti? Oliko vesi siellä 4-asteista? Eipä tainnut olla, jos vähänkään lämpimämmässä meressä tai järvessä sukeltelit.
Siis tiedoksesi: Monissa merissä ei ole lainkaan 4-asteista vettä, joten se ei siksi myöskään voi painua alimmaiseksi.
Ei saatana että tällaisiakin asioita pitää vääntää rautalangasta palstan hörhöille.
Kuvailit juuri erinomaisesti omia hörhöilyjäsi.
Syvälläkös tuli sukelleltua? Ihanko kolmessakymmennessä metrissä?
http://www.frontier.iarc.uaf.edu:8080/~igor/research/ts_history/index.php
Oikein pitää ihmetellä, että mistä tuo tieteellisyytesi kumpuaa.
Olen jo pitkään ihmetellyt, että mistä tuo aivoton hörhöilysi kumpuaa.
Ja klustereita alkaa pukkaamaan?
Noihan se menee.