Tarvitsisin vadelmaliköörin valmistusohjeen, olisiko jollakin ohjetta, miten sitä valmistetaan kotikonstein?
Vadelmalikööriä?
3
887
Vastaukset
- tällälailla
esim:aitoa kotonatehtyä hyvin siivilöityä vadelmanehua noin 3dl 2dl sokeria lämmitetään jotta sokeri sulaa mehuun annetaan jäähtyä sitten vasta lisätään joukkoon maustamaton alkohooli 0.5dl sekotetaan ja maistellaan.Maistelun jälkeen voidaan lisätä joko mehua tai sokeria mutta aina kylmänä,sitten siitä juomasta tulee se oman MAUN MUKANEN.
- vattusuu
vastauksesta, täytyypä kokeilla tuolla ohjeella!
- Panhandle
Uuttaminen on hitaampi tapa tehdä likööriä, mutta koska marjoja ei keitetä, väri ja maku säilyvät paremmin. Se tapahtuu näin (ohje ei ole ihan millintarkka, vaan muistinvarainen):
35 cl kirkasta viinaa (niin vahvaa kuin laillisesti saa)
2-3 dl marjoja
2-3 dl sokeria
Laita marjat lasipurkkiin tai pulloon. Kaada päälle viina ja jätä tekeytymään kaappiin vähintään muutamaksi viikoksi, mieluiten pariksi kuukaudeksi. Lisää joukkoon sokeri, hölskyttele sen verran, että sokeri sulaa ja jätä taas tekeytymään kaappiin. Parin kuukauden kuluttua voit siivilöidä marjat pois (ne voi käyttää vaikka jälkiruokana tai jälkiruuan kastikkeena), ja liköörisi on valmista.
Jos ei tullut hyvää, voit lisätä joko viinaa tai sokeria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068