Dieetti ohjelma

Ei kokemusta

Ylipainoa on päässyt kertymään ja ajattelin ensimmäistä kertaa kokeilla vaativaa, mutta tehokasta 13 päivän VHH-dieetti ohjelmaa. Eli onko kenelläkään kokemusta tälläisestä?

Aamu: 1 kuppi kahvia ja sokeripala ( en käytä sokeria kahvissa )
päivä: 2 keitettyä munaa, keitettyä pinaattia, 1 tomaatti.
Ilta: 1 suuri pihvi, salaatin lehtiä, öljyä ja sitruunaa.

a: 1 kuppi kahvia
p: 1 suuri pihvi, salaattia, hedelmä.
i: 1 viipale kinkkua, 1 pikari maustamatonta jugurttia.

a: 1 kahvi, paahtoleipä.
p: Keitett.pinaattia, tomaatti, hedelmä.
i: 2 keitett.munaa, viipale kinkkua, salaattia, hedelmä.

a: 1 kahvi, paahtoleipä.
p: 1 keitetty muna, 1 raast.porkkana, raejuustoprk.
i: 1 purkki sokeriton hedelmäsalaatti, banaani, 1 maustamaton jugurtti.

a: Suuri raastettu porkkana, sitruuna.
p: Suuri vähärasvainen kala, sitruuna, voileipä
i: Suuri pihvi, salaatti, parsakaalia.

a: 1 kahvi, paahtoleipä.
p: 1 kanankoipi, salaatti, sitruuna, öljyä.
i: 2 keitett.munaa, 1 suuri raast.porkkana.

a: 1 kahvi tai tee.
p: 1 pala grillattua lihaa.
i: ei mitään.

Tässä on 7 pv ohjelma, ohjelma aloitetaan alusta ja tätä noudatetaan 13 pv saakka.
Vettä suositellaan juotavaksi vähintään 2 litraa pv, johon voi puristaa sitruunan mehua.
Tässä ohjelmassa lukee, että tämä olisi suunnilteltu Ruotsalaisessa sairaalassa. Ohjetta noudattaen painon pitäisi pudota 7-20kg. Ruuan laitossa ei käytetä mausteita eikä suolaa. Ohjeessa lukee, että jos noudattaa tätä dieettiä sen 13 pv, niin tämän saisi uusia vasta vähintään vuoden kuluttua.

Onkohan tämmöinen turvallista ja voinko "hypähtää" kertaheitolla tämmöiseen dieettiin? Aloitan kohta puoliin fyysisesti raskaan työn, joten saakohan tämän dieetin aikana rehkiä?
Tämän dieetin pitäisi pitää hyvin nälän poissa.

Minulla ei ole minkäänlaisista dieeteistä mitään kokemusta, nyt kuitenkin ylipainoa on päässyt kertymään ja haluaisin pudottaa painoani.
Onkohan muilla antaa toisenlaisia hyviä ja tehokkaita dieettiohjelmia? Onkos kenelläkään kokemusta esim. Nutrilet-dieeteistä? Minulla on hyvin vähän tietoa erilaisista dieeteistä, tämä Nutrilet on vaan jäänyt mieleeni tv-mainoksesta. :) Kertokaa toki kokemuksianne ja jos on antaa hyviä ja taatusti painoa pudottavista dieeteistä, niin olisin todella kiitollinen!! :)

Kiitokset vastauksista etukäteen!

7

5801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä nyt noin

      ohuelle ruualle ryhdy.
      Olen itse 62kg ja 165cm ja syön varmasti tuplasti ruokaa tuohon esimerkkiisi verrattuna. En liiku mitenkään runsaasti.

      Tänään aamu: paistettu kananmuna reilun voin kanssa, lisäksi juustomakkara ja juustoa sekä tomaattia ja kukkakaalia.
      päivällä söin. Kaksi broilerin tissiä voissa paistettuna, lisäksi kasviksia ja salaattia ja kourallinen pähkinöitä.
      Kohta menen syömään paistettu munaa ja siihen kinkkua ja rasvaista juustoa sekä tomaattia mausteet.
      Paino vaan tippuu. Suolaakin jouduin lisäämään nykyisiin ruokiin kun tuli huono olo ja sehän johtui verenpaineen alenemisesta.

      Nyt kipin kapin lukemaan karppi sivua. Ei tuolla esimerkkisi ruualla tule kuin nälkäiseksi.
      http://karppaus.info/forum/

      Kun vähentää hiilaria niin saa syödä tilalla aika reippaasti kasviksia/lihaa ja myös rasvaa eli vaikkapa voita ja kermaviiliä yms yms.

      Vhh tarkoittaa hmm hiilihydraattitietoista. Itse jätin vain riisit ja perunat ja valkoiset vehnäjauhot sekä sokerit pois.
      Joskus syön pikkuperunan tai lusikallisen riisiä, it's ok. Mutta mieluummin syön kasviksia sen sijaan.

    • sammmmmm

      This is very danger if you move, this is for someone going to make operation and has alot of fat...be carfull...yes it's the best to lose your weight...and mind too if you are sport :)

    • hiilarit veks

      13 päivää on aivan liian lyhytaika, itse pudotin 32 kiloa kahdeksassa kuukaudessa joka sekin on liian nopeasti.

    • Laihdutin
    • 15plus11

      Katso netflixistä forks over knives. Dieetit eivät ole kestävien tulosten kannalta hyviä, elämäntapa muutos on.

    • kokeiltu

      Kuten tuossa jo mainittiinkin, menepä oikealle Karppi-sivustolle. Kyllä tuo lyhyt dieetti käynnistämissen sopii. On se ainakin parempi kuin joku ällö nutriletti.

    • Anonyymi

      Ajattelutavalla on merkitystä jos ruoka on ajatuksissa monimutkaisa niin sitä pääsääntöisesti olet ajattele itsesi toimivaksi energiaksi ja sitten ajattele miten voit toimia vaikka soutu pyörän huolto jne. Jos et ajattele niin kerää tietoa ja siirtele sitä sitten siirtyen myös itse, syöminen ja juominen vain niukkuus vähän yksinkertaisesti harvoin okk

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      63
      1207
    2. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1193
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      876
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      863
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      68
      767
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      108
      677
    7. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      56
      656
    8. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      100
      653
    9. Lämmöllä muistelen niitä hetkiä...

      Silloin vuosia sitten! H.
      Rakkaus ja rakastaminen
      78
      581
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      41
      564
    Aihe