Mielenkiintoinen löytö wautsista
http://wautsi.com/2009/08/24/ilmastonmuutos-voi-muuttaa-planeetan-akselin-kallistuskulmaa/
http://wautsi.com/2009/08/24/ilmastonmuutos-voi-muuttaa-planeetan-akselin-kallistuskulmaa/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
..."Maapallon pyörimisakseli huojuu noin 6 m 1,2 vuoden jaksossa. Yleisesti tunnettu maapallon huojumisilmiö on ollut arvoitus, jolle on vasta viime aikoina löydetty pätevä ratkaisu.
On havaittu, että pääosiltaan maapallon huojuminen johtuu veden paineen muutoksista meren pohjalla. Muutokset selittyvät veden lämpötilan, suolaisuuden ja tuulien aiheuttamista virtauksien muutoksista. Kaksi kolmasosaa muutoksesta aiheutui paineen vaihtelusta meren pohjalla ja loput ilmakehässä tapahtuvista paineen vaihteluista.
MITENKÄ NAPAJÄÄTIKÖIDEN SULAMINEN VAIKUTTAA NÄIHIN PROSESSEIHIN?
Maan pyörimis- ja rataliikkeet eivät ehkä pysy samassa tahdissa ja ilmiö saattaa johtaa vaaralliseen "voplaus-ilmiöön". Kun vuorovesipullistumat seuraavat Kuun liikettä ja ilmiön kitka jarruttaa Maan pyörimistä,aiheuttaen epätahdin jossa vuorovesipullistumat ja Maan pyörinnän tahti häiriintyy.
Tässä skenaariossa napajäiden sulaminen aiheuttaa massasiirtymän päiväntasaajalle ja voplaus alkaa. Epäkesko huojuttaa yhä pahemmin maapalloa ja vuorovesipullistumat kasvavat HYÖKYAALTOMAISIKSI ilmiöksi,merien purkautuessa pullistumasta poispäin.
Kaiken kohtalokkain skenaario on jos voplaus-ilmiö puristaa ohuen kasvihuone-ilmakehän siinä määrin lyttyyn ja sen tiheys kasvaa niin ,että maan epäkeskinen painovoimakenttä saa aikaan ilmakehään "mustan aukon" josta valtameri syöksyy avaruuteen ja jää kiertämään maata paksuna höyrykerroksena".
Tämä tästä nyt vielä puuttui. Voi saatana saatana. Jos ei aiemmin ahistanu, ni nyt kyllä vituttaa. Saatana kohta heilutaan, kuin vanhan miehen käsi peiton alla ja meretki lentää vittuun.
"Kaiken kohtalokkain skenaario on jos voplaus-ilmiö puristaa ohuen kasvihuone-ilmakehän siinä määrin lyttyyn ja sen tiheys kasvaa niin ,että maan epäkeskinen painovoimakenttä saa aikaan ilmakehään "mustan aukon" josta valtameri syöksyy avaruuteen ja jää kiertämään maata paksuna höyrykerroksena"."
Tuo olisi aikas kohtalokasta kun noin 1 400 miljoonaa kuutiokilometriä heilahtaisi avaruuteen.
Kyllä veneen omistajia harmittaisi, mutta tilaa ihmiselle tulisi melkoisesti.
Miten on...tulisiko meille lentäviä valaita? Tulisko esim sinivalaasta järripeippovalas?
"Miten on...tulisiko meille lentäviä valaita? Tulisko esim sinivalaasta järripeippovalas?"
Kaskeloteista tulisi tietenkin kaskelokkeja ja mustekaloista mustelintuja. Aitoja kalakukkoja lentelisi pitkin voplaavaa vesi-ilmakehää.
Niille tulis myös muutto avaruuteen.
Toivotaan, että meren mukana menee järkäle peruskalliota. Saavat lintu poloiset edes jossain istuskella.
Jokainen ilmastöhörhö "tutkija" yrittää lyödä toinen toistaan koveman kauhuskenaarion päydälle koska tutkimusmäärärahojen jakoon aletaan suhtautua entistä kriittisemmin.
Höpinät ei enää mee läpi ja uskiksilla on hätä pelimerkeistä.
*koska tutkimusmäärärahojen jakoon aletaan suhtautua entistä kriittisemmin*.
Onko tuosta missään mustaa valkoisella, vai onko vaan heittosi ja siten aika arvoton. Kiinnostaa, kun itsekin olen mukana tukimuksissa.
Vai saakkonä jostaki palakkaa?
http://www.nature.com/news/2009/090625/full/news.2009.602.html