Kasvis-sosekeitto...

Mh

Olisiko kenelläkään antaa hyvää ja vähä hiilihydraattipitoista kasvis-sosekeitto ohjetta? Olen aloittanut syömään vähä hiilihydraatti pitoista ruokaa ja kun tykkään kasviksita, niin tekisi niin mieli kasvisruokaa :) Muitakin hyviä ja vähä hiilari pitoisia kasvisruoka ohjeita voi laittaa tulemaan!

Kiitos tuhannesti etukäteen! :)

3

1203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sosekeitossa on luontaisesti vähän hiilareita, hyvääkin on. Smetana sopii muuten oikein hyvin lisukkeeksi..

      Esimerkiksi
      lanttua
      naurista
      porkkanaa
      (punajuurta)
      sipulia
      selleriä
      (pari perunaa, ei lisää kauheasti hiilareita)
      kasvisliemikuutio tai pari
      valkopippuria

      Lohkotut juurekset kattilaan ja peitetään vedellä, keitetään kypsäksi ja maustetaan ja soseutetaan. Kannattaa kokeilla smetanan kanssa. Kurkkukeitto on kanssa hyvää.

      Peruna-purjokeittokin on aika vähä-hiilarista, annoksessa on noin 20-40 g hiilihydraattia ja on ihan ok jos aterialla ei muuten ole hiilareita (ts. alkukeittona, pääruokana kalaa tai lihaa salaatilla)

      • asdffa

        jos tosta ed. kirjoittajan keitosta jättäis pois:

        Porkkana
        peruna
        punajuuri

        niin voitais jo olla MELKEIN oikealla tiellä.


      • asdffa kirjoitti:

        jos tosta ed. kirjoittajan keitosta jättäis pois:

        Porkkana
        peruna
        punajuuri

        niin voitais jo olla MELKEIN oikealla tiellä.

        Tuossa on silti hiilareita per annos todella vähän. Tässä finelin laskeskelma:

        Punajuuri 300 grammaa
        Lanttu 300 grammaa
        Porkkana 300 grammaa
        Sipuli 300 grammaa
        Smetana n. 40% rasvaa 100 grammaa
        Hiilareita 67.78 grammaa, rasvaa 44.4 grammaa ja proteiinia 13.74 grammaa. Tuo on 6 ihmisen annos alkukeittona ja hiilareita tulee siis 10 g per syöjä. Sosekeitosta ei oikein saa mitenkään kovin rasvaista muttei niissä ole hiilareitakaan paljoa.

        Porkkanaa (5.6 g hiilaria per 100 g) ja punajuurta (6.9 g hiilaria per 100 g) on kyllä turha pelätä kun niitä pitää syödä liki 2 kg että saa 100 g hiilaria kasaan. Vertailun vuoksi leipää pitää syödä alle 200 g.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1360
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      930
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      862
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      779
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      684
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      594
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      42
      583
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      132
      579
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      45
      547
    Aihe