Olisiko kenelläkään antaa hyvää ja vähä hiilihydraattipitoista kasvis-sosekeitto ohjetta? Olen aloittanut syömään vähä hiilihydraatti pitoista ruokaa ja kun tykkään kasviksita, niin tekisi niin mieli kasvisruokaa :) Muitakin hyviä ja vähä hiilari pitoisia kasvisruoka ohjeita voi laittaa tulemaan!
Kiitos tuhannesti etukäteen! :)
Kasvis-sosekeitto...
3
1190
Vastaukset
Sosekeitossa on luontaisesti vähän hiilareita, hyvääkin on. Smetana sopii muuten oikein hyvin lisukkeeksi..
Esimerkiksi
lanttua
naurista
porkkanaa
(punajuurta)
sipulia
selleriä
(pari perunaa, ei lisää kauheasti hiilareita)
kasvisliemikuutio tai pari
valkopippuria
Lohkotut juurekset kattilaan ja peitetään vedellä, keitetään kypsäksi ja maustetaan ja soseutetaan. Kannattaa kokeilla smetanan kanssa. Kurkkukeitto on kanssa hyvää.
Peruna-purjokeittokin on aika vähä-hiilarista, annoksessa on noin 20-40 g hiilihydraattia ja on ihan ok jos aterialla ei muuten ole hiilareita (ts. alkukeittona, pääruokana kalaa tai lihaa salaatilla)- asdffa
jos tosta ed. kirjoittajan keitosta jättäis pois:
Porkkana
peruna
punajuuri
niin voitais jo olla MELKEIN oikealla tiellä. asdffa kirjoitti:
jos tosta ed. kirjoittajan keitosta jättäis pois:
Porkkana
peruna
punajuuri
niin voitais jo olla MELKEIN oikealla tiellä.Tuossa on silti hiilareita per annos todella vähän. Tässä finelin laskeskelma:
Punajuuri 300 grammaa
Lanttu 300 grammaa
Porkkana 300 grammaa
Sipuli 300 grammaa
Smetana n. 40% rasvaa 100 grammaa
Hiilareita 67.78 grammaa, rasvaa 44.4 grammaa ja proteiinia 13.74 grammaa. Tuo on 6 ihmisen annos alkukeittona ja hiilareita tulee siis 10 g per syöjä. Sosekeitosta ei oikein saa mitenkään kovin rasvaista muttei niissä ole hiilareitakaan paljoa.
Porkkanaa (5.6 g hiilaria per 100 g) ja punajuurta (6.9 g hiilaria per 100 g) on kyllä turha pelätä kun niitä pitää syödä liki 2 kg että saa 100 g hiilaria kasaan. Vertailun vuoksi leipää pitää syödä alle 200 g.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,244465Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787