Koirat pois korkalovaaran hiihtoladuilta. Siellä on kauhean epämiellyttävää hiihtää, kun isoja koiranpaskoja on hiihtouralla.
Täysiä edesvastuuttomia ronttia mokomatkin koiraihmiset, jotka kyllä paskottavat rakeillaan kaikki tienvierukset. KARINRAKAN hiihtoladulla on niin vietävsti koiranpaskoja.
Koiria ei saa kävelyttää hiihtoladuilla, siitähän tuli kielto paskottamisesta puhumattakaan.
Koiranrakit heti pois karinrakan takana suon laidassa olevalta hiihtoladulta. Isken armotta semmosta koiraa, joka tulee vastaani hiihtoladulla.
Täysiä edesvastuuttomia ronttia mokomatkin koiraihmiset, jotka kyllä paskottavat rakeillaan kaikki tienvierukset. KARINRAKAN hiihtoladulla on niin vietävsti koiranpaskoja.
Koiria ei saa kävelyttää hiihtoladuilla, siitähän tuli kielto paskottamisesta puhumattakaan.
Koiranrakit heti pois karinrakan takana suon laidassa olevalta hiihtoladulta. Isken armotta semmosta koiraa, joka tulee vastaani hiihtoladulla.
Vastaukset 34
Vanhimmat
armotta sellaista koiraa joka tulee sua ladulla vastaan.sekös on koiran vika että omistaja tuo sen ladulle ulkoileen?mulla ei ole itsellä koiraa mutta en minä niitä vihaakkaan toki se on inhottavaa että ne tuodaan ladulle paskomaan,mutta jos näen jonkun lyövän koiraa sen takia että se kusee tai paskantaa niin voit olla varma että lyön sitä lyöjää samalla välineellä jolla löi sitä koiraa.
Tule kemijoen jäälle/pöyliövaara, niin saat tarpoa HEVOSENPASKASSA ja saat kokoajan pelätä niin kopukkoja kuin moottorikelkkoja jotka ajavat kaikki ladut paskaks!
Kemijoelle on merkattu hiihtolatu jossa ei saa liikkuua varsinkaan moottorikelkoilla, kun taas virallisella merkityllä kelkkareitillä saa likkuua kaikki (ei moottorikäyttöiset). Mielestäni kuitenkaan ei ole mitään asiaa mennä tekemään kelkkauralle hiihtolatua, se meneen siinä samantien kelkan alle ja pilalle. Paskoista taas sanoo jo kunnan järjestyssääntökin että omistaja on vastuussa eläimensä jätöksistä. Siihen auttaa reilusti soitto poliisille, kuten myös jos merkatulla hiihtoladulla ajellaan moottorikelkalla.
Kunnalliset järjestyssäännöt ovat historiaa, ne kumoutuivat uuden järjestyslain astuessa voimaan. Järjestyslaki kieltää koirien viemisen hiihtoladuille ellei sitä ole erikseen sallittu. Järjestyslaki velvoittaa keräämään jätökset taajamien HOIDETUILTA alueilta, ei siis joka paikasta kuten monet luulevat.
No kuuluukos se hiihtoura tähän, kun se sijaitsee ja kulkee hoitamattomilla alueilla.
Olet täys ääliö, hiihtolatu on hoidettua aluetta joka on tarkoitettu hiihtäijlle. Ja koirien vieminen on ehdotomasti kieletty sinne, sama koskee kesäaikana myös ulkoilupolkuja.
Noh eksä usko ettei se latu oo mikään paskaränni, jossa hurtat ja äijät hiihtelee.
Hiihtourat eivät kuulu hoidettuihin alueisiin,eli siis myös koirat saavat siellä käyskennellä vapaasti.
Tarkista FAKTASI , taitaa urheilijan tieto olla "koiranpaskasta".
Merkatulla kelkkareitillä ei saa liikkua muut kuin kelkkailijat...en käsitä niitä pösilöitä jotka siellä hiihtelee. on ihan sama jos nämä vajaapäiset oman henkensä vaarantaa, mutta samalla he riskeeraavat kelkkailijan hengen.
Teillä on omat ladut pysykää siellä.
Te hiihtelijät olette varsinaisia m..kkuja teitä häiritsee koiranpaskat,moottorikelkat ja kaikki muut jotka teidän harrastustanne häiritsee, V.TTU menkää siperiaan hiihteleen saatte olla rauhassa.
laki sanoo juuri näin,eikös kaupungin järjestyssäännöissä ole hiihtäjien vastuusta siis yhtä lailla kerätä niitä jätöksiä?
Ikiajoista lähtien on koirat kakanneet tienvieruksille ja hiihtoladuille.
Rikon lakia niin kauan, kunnes sitä joku alkaa valvomaan.
Lakia voi rikkoa, mutta kiinni ei saa joutua.
Ähäkutti, koirani tekee isoja kakkoja teiden varsille, eikä kukaan uskalla tehdä mitään.
Ha, haaa, haha, hahaaaa !!!!
Hmmmm. Siiri, tarkista tietosi. Uuden lain mukaan koira saa kyllä olla yleisillä lenkkipoluilla mukana, kunhan on kytkettynä. Tämä laki oli ehdoton parannus. Ja kunta ei omilla määräyksillään tätä oikeutta voi rajoittaa. Käykääpäs lukemassa asiasta esimerkiksi kennelliiton sivuilta tai jostakin koirien keskustelupastalta , niin asia selkenee, ennen kuin tänne ketään tullaan syyttelemään ääliöksi, kun ei itsekään selvästi asiaan ole perehtynyt.
Yleisille hiihtoladuille koiraa sen sijaan ei saa ottaa, edes kytkettynä. Jäällä koira saa kuitenkin temmeltää mielin määrin, joten jotakin lenkkeilypaikkoja meilläkin onneksi on.
Ja ennen kuin se paskakeskustelu jatkuu, meitä paskan korjaajiakin kyllä on. Itse korjaan kahden koirani jätökset aina kun ne ovat HOIDETULLA ALUEELLA, tai ovat esimerkiksi lenkkipolun päällä. Onneksi koirulit ovat sen verran häveliäitä, että menevät yleensä ojan pohjille puskiin häpeliäinä tarpeilleen. =)
Kivaa kesää niin koirattomille kuin koirallisille!
Kuljeskelen koirani kanssa samalla ulkoilualueella missä sinäkin hiihtelet.meillä kaikilla on oikeus ulkoilla myös siellä. turhat höpötykset pois ja morjestetaan , kun tavataan.
Yhteistyötä vain sinun ja koirasi ehroilla niinkö, sinulla on oikeuksia ulkoilla koirasi kanssa mutta sinullakin on säänöt. Kaikille ei valitettavasti säänöt oikein mahru kalloon on vain oikeuksia. Ole mikä olet ja rakenna hyteistyötä vaikka mielenterveystoimiston kanssa.
No ei tehdä sitten yhteistyötä mutta siellä minä kuljeskelen koirani kanssa jatkossa.Lopeta tyhjänpäiväinen marina kakoista yms.luonto kuuluu meille kaikille .Iloista kevättä kaikille!!!
Ja kaikki jatkuu samanlaisena kuin aina ennenkin, eli koiranpaskoja näemme jatkossakin joka paikassa.
Ihmisen paskoja en sen sijaan näe koskaan, vaikka muka koiraihmiset väittää ihmisten olevan paljon pahempia sotkijoita.
Aina vedotaan sampokeskuksen edustaan, että siellä on nuorison jäljeltä joka aamu kamala siivo.
Ero on vain siinä, että ne nuorison sotkut siivotaan joka aamu, mutta koiranpaskoja ei siivoa kukaan.
Ala sinä kuule keräämään niitä,näyttää sulla olevan aikaa, kun tämmöstä jauhat!miksi et tykkää koirista ennakkoluuloihin perustuvaa jupinaa!
Kyllä koirista tykätä voi vaikka niiten paskoista tykääkään. Tuun sun rapulles yöllä jos paskasta tykkäät, ja tuu viellä joka päivä ja viellä yölläki niin saat mitä tilaat...
Eihän mitään ongelmia olisi, eikä tarvis jauhaa, jos te koiranomistajat ITSE SIIVOAISITTE samantien ne koirienne jätökset, vaan ettehän te sellaista tee, sotkettaa kyllä osaatte.
Jos minä olisin DIktaattori (yksinvaltias), niin valtakunnassani ei suvaittaisi koirien jätöksiä.
Palkkaisin joka kaupunkiin vähintään 500 agenttia kyttäämään pareittain lain rikkojia, jotka saisivat 100.n €.n sakon jokaisesta koiranjätöksestä.
Minä en laita itelleni ikinä minkäänlaista koiranrakkia, koska ne paskoo.
Ihmisille on laitettu vessanpöntöt, mutta koirat ja kissa paskoo mihin sattuu.
Pitäähän sulla olla osoite ensin tiedossa, ennenkuin voit mennä mihinkään paskomaan.
Mene paskomaan sinne hiihtoladuille, sillä sinne kyllä osoitteen tiedät, minne koirasikin käy aina sontimassa.
Kyllä ne naapurini koirat ja kissat tietää tulla ja käydä öisin kuseskelemassa ja paskomassa tontilleni, joten ei sinun tarvitse vaivautua.
Kun paskat on koottu asianmukaisesti pussiin, on pussi paiskattu jonkin matkan päähän penkalle hyvin epäasiallisesti ja muovihan ei maadu.
Moni koiranomistaja on täysin vastuuton sikailija.
Kun tietää mitäs niille usein syötetään, se on sama kuin ihmiset päästelis suoraan laduille.
Aha sinulla näyttäisi olevankin napoleon kompleksi. näkemättä sinua kerron sinun olevan alle 170cm heiveröinen kaljupää.isket armotta kertoo sinun alemmuuskompleksista hyvin paljon.Viattomia luontokappaleita olet kyllä valmis pahoinpitelemään .Seuraavan kerran kun näen tuntomerkkeihin sopivan nahkatukan niin saa tutkia jätöksiä vähän lähempää.
Eli kuljen koirani kanssa missä haluan niin kauan, kunnes joku todella valvoo. Koska kukaan ei valvo mitään, niin mitäs sitä turhaan niitä sääntöjä noudattamaan.
Kukaan ei sitäpaitsi uskalla puuttua minun tekemisiini, on minulla tuota näköä ja kokoa sen verran ja koirani on lisäksi äkäinen bullmastaffer, jonka kanssa ei ole leikkimistä.
Lakia voi rikkoa niin kauan kun sitä ei valvo kukaan. Tavataan hiihtoladulla.
Jos ei sitä kaupungin taholta valvota,miksi nämä kotikutoiset lainvalvojat ottavat asian omaksi.Eikun pidetään ralli päällä.
Koirat menevät aivan lähiaikoina verolle ! Sama vero kuin auton käytömaksu eli 70 €. Jos jättää veron maksamatta on vero kolminkertainen.(210€) Ilmiantaja saa silloin yhden kolmasosan , eli myös 70€ jokaisesta ilmiantamastaan koiraveron maksamatta jättäneestä. Veromerkki on oltava aina koiralla pannassa mukana! Näin lähiaikoina Rovaniemellä ja maalaiskunnassa tulee tapahtumaan. Asia on lähiaikoina esillä käsitelyä varten! Ja läpi menee!
Vieläkö saatas valvonta myös niille ääliöille kun koiran ulkoiluttamissäänöt ei mene kaaliin, pitäisi olla tuntuva rankaistus ja seuraavalla kerralla se myös kolminkertaistetaan.
Koiraveroa maksetaan jo nyt. Sitä on maksettu niin kauan kuin muistan.
Voisi tietty ehdottaa verottajalle verohelpotusta ostetuista kakkapussukoista kuittia vastaan, ehkä se innostaisi koiran omistajia keräämään kakat pois hoidetuilta piha-, tie- ja puistoalueilta ?!
Ei ainakaan kaupungissa ole vuosikymmeniin peritty minkäänkaísta koiraveroa! Joten älä sinä höpöttele, mutta kohta makslet sinäkin ... onneksi !
Ai ettäkö koiraveroa pitäis vielä maksaa.Se koiravero on lakien vastainen. itse en sitä maksa enkä tule maksamaan!
Koirat ovat täysin verottomia,ja näin tulee ollakkin.Ei niistä muutamasta koirankakasta tule verottaa.
Ihmiset pois kaduilta. Ne kusevat, räkivät, haisevat, oksentavat, tuuppivat, saastuttavat(autoilla), pudottavat roskansa ja purkkansa, kuluttavat tienpintaa ja aiheuttavat melua. Jokainen pysyköön sisällä. Isken armotta sellaista ihmistä, joka tulee vastaani kadulla.
Rähisijät putkaan ja siten katuja lakisemaan !