Ostin kolme viikkoa sitten Tunturin.Montuissa vaihteisto rämisee.Ottaako ketjut kiinni johonkin vai missä vika.Vai onko se tämän mallin"tyyppivika".
Tunturi X320 rämisee
RL
2372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei sen tarvitse olla vika, että pyörästä kuuluu räminää.
Katseles sitä laitetta vähän tarkemmin. Uudessa pyörässä on tosi monta ruuvia ja yhden löystyminen riittää siihen, että kuuluu räminää. Mekaaniset laitteet vaativat käyttäjältäkin välillä aktiivisuutta pysyäkseen kunnossa.
Etsi räminän aiheuttava ruuvi ja kiristä se ennen kuin se putoaa ja aiheuttaa oikean vian. mitä todelläköisimmin rämisijä ei ole vaihteisto vaan jokin lokasuojan, jarrujen tms. kiinnitys.
Otin neuvosta vaarin ja menin vielä uudestaan tutkimaan pyörää.Mikä ihme siellä rämisee kun mielestäni kaikki on hyvin kiinni,ei ole löysää missään.Otin satulasta kiinni ja "rämisytin" sitä.LUKKO rämissee,se on tukevasti kiinni,mutta sisuskalut piti ääntä.Otin lukon irti ja liikkeestä sain uuden tilalle.Ei rämise enään.Oli yhtä juhlaa ajella hiljaisella pyörällä.