Eikö osa ehkäisyvälineistä perustu hedelmöittyneen munasolun kiinnittymisen estämiselle. Eli kaikki karhun kaatajat - pidättäydyttekö myös näistä? Kuka määrittelee abortin - siis itsellenne? Miksi hedelmöittynyt munasolu elää mut siittiösolu ei?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eikös ehkäisypillereiden teho perustu munasolun munasarjasta irtoamisen ehkäisemiseen ja jälkiehkäisypillerit taas estävät munasolun kiinnittymisen kohdun seinämään? Voin kyllä olla väärässäkin...
Abortti on alkaneen raskauden keskeyttäminen, kaikki sitä ennen tapahtuva on ehkäisyä.
kait myös. Ja raskaus alkaa mistä? Sanoilla voi kikkailla maailman tappiin asti - ja sillä hyväksyttää tai kieltää minkä tahansa asian. Esim. jos raskaus määriteltäisiin alkavaksi kun hedelmöittymisestä olis kulunut 12 viikkoa niin abortti olis helpompi päätös - kaikki ko hetkeä edeltävä olis vain jälkiehkäisyä tai sinnepäin.
No eikös raskaus ala siitä, kun hedelmöittynyt munasolu kiinnittyy kohdun seinämään. Sen solun kehityksen asteet taitavat olla se kiistelyn syy, jota tässä etsit.
määritellä asia. Mut joo - kyse on solun kehityksen asteesta - mut se kehitys määrää myös nuo termit - ja termit määräävät käytöstä. Varsinkin jos termille on annettu paljon negatiivista lastia.
Tunne sisällä ja tunnetta vahvistaa se, kun huomaa sikiön muodon.
6vk
http://www.pregnantpause.org/develop/minne.htm
7vk
http://www.ehd.org/images/ScriptCoverNGS-HTMLver.jpg
8vk
http://www.i-am-pregnant.com/pregnancy/calendar/week/8
Lyöt nyt nuijalla niitä, jotka on keskenmenon saaneet. Ajattele, ihminen.
Paska homma, että abortista ei tiedoteta riittävästi. Peruskoulun 7-luokasta lähtien pitäisi esittää videomateriaalia abortista niin, että kaikille menisi todellisuus tajuntaan eikä kenenkään tarvitsisi käsitellä asiaa kylmiltään.
vois myös näyttää koliikkivauvoja, vammaisia lapsia, etc. ja heidän perheitään. Ettei sitten tarvitse ihan kylmiltään vanhemmaksi ryhtyä.
Aika alkeellista on Suomen yläkouluissa, jos sukupuolielämän valistus rajoittuu kondomin banaanin päälle vetämiseen.
Jos ampuu karhun niin ei saa käyttää e-pillereitä? Siis ehkäisyyn, ei siihen karhunkaatamiseen.
Kyse onkin siit et mitä käyttää karhun kaadon syynä - olishan se paskamaista jos karhut hävitettäis sukupuuttoon erilaisten määritelmien vuoksi.
että eipä tainnut tuohon karhunkaato kyselyyn vastanneista monellakaan olla asetta, aseenkantolupaa saati sitten edes kokemusta aseella ampumisesta. Joten, näillä päätelmillä niistä määritelmistä huolimatta karhut säästyvät sukupuuttoon kuolemiselta.
abortit lisääntyä jos pitäs joko kaataa karhu tai tehdä abortti. Ei tästä selkeästi ole karhu- tai edes aborttiongelmien ratkaisuun. Entäs jos vaihdetaan tilalle kääpiökani?
miten se kääpiökani sit pitäis nirhata? Nylkeä elävältäkö?
aulassa vois olla lainattavana välineitä ja oppaita homman suoritukseen. Kaniinein tapa olis tietenkin puhua se elukka ympäri ja perustella miksi sen täytyy uhrata elämänsä ihmistaimen puolesta - ja kani tekee harakirin.
en voisi aborttia tehdä ikinä. Oman lapsen tappaminen kummittelisi aina mielessä. Olkoonkin vasta alku lapselle, mutta ei se muuta sitä asiaa että on jo mun lapsi.
ennaltaehkäisevästi niin asia on ok. Voisitko ajatella ehkäisykeinoa joka esim. raskausviikkoon 3 mennessä abortoi varmasti (99.98%) sikiön? eli 16 päivää lisää vaikkapa kierukkaan nähden. Ja tämän jälkeen alkaisimme vasta puhumaan ehkäisyn epäonnistumisesta ja jatkotoimista (abortti tai synnytys).
mutta minun mielestä näiden abortin vastustelijakiihkoilijoiden pitäisi keskityttyä keinokohdun kehittämiseen. Sinne voisi sitten laittaa niitä munasoluja ja nää tyypit voisi kasvattaa niitä omina muksuinaan, vai kuinka? Tai sitten niin, että ne hedelmöittyneet munasolut siirrettäisiin suoraan näitten abortin vastustajien, tai niiden naisten kohtuihin. Ei luulisi olevan niin mahdotonta näin keinosydämien ja elinsiirtojen aikaan.
Tuli tuossa joku aika sitten englantilainen elokuva jostain 50-luvulla toimineesta laittomasta raskauden keskeyttäjästä, näkikö kukaan? Niin, onko se sitten parempi että lukuisia naisia kuolee laittomien aborttien seurauksena, kuin että se sallittaisiin? Kaikki abortin vastustajat ovat syyllisiä näihin kuolemiin ja nyt on kyse elävistä ihmisistä.
paukutella nurin, jos tuppaavat liian liki. Aborttikin on ihan ok.