Sianlihassa on kivasti rasvaa, mutta saan läskin silti vähän kuivaksi.
Ostin talouskyljyksiä ja paistoin öljyssä molemmilta puolilta pari minuuttia. Liha oli sisältä mehukasta ja kypsää, mutta ehkä vähän sitkeää. Laitoin kyljykset varttitunniksi vielä uuniin mehukkaan kasvislisäkkeen päälle.
Ruoka oli hyvää ja mureaa, mutta possu olisi ehkä sittenkin ollut vähän parempaa mehukkaana, mutta pikkuisen sitkeänä? Toki kyljyksissä on rasvaa joka tuo mehukkuutta. Mitä tein väärin?
Ostin talouskyljyksiä ja paistoin öljyssä molemmilta puolilta pari minuuttia. Liha oli sisältä mehukasta ja kypsää, mutta ehkä vähän sitkeää. Laitoin kyljykset varttitunniksi vielä uuniin mehukkaan kasvislisäkkeen päälle.
Ruoka oli hyvää ja mureaa, mutta possu olisi ehkä sittenkin ollut vähän parempaa mehukkaana, mutta pikkuisen sitkeänä? Toki kyljyksissä on rasvaa joka tuo mehukkuutta. Mitä tein väärin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et sinänsä tehnyt varmaan mitään väärin, mutta olisit ehkä voinut tehdä asiat vähän paremmin.
Tee seuraavan kerran nimenomaan porsaankyljyksille leivitys: kasta ensin vehnäjauhoihin, sitten muna-maitoseokseen ja lopuksi hyviin korppujauhoihin. Paista öljy-voi-seoksessa matalalla lämmöllä noin 10 minuuttia toiselta puolelta ja viitisen minuuttia toiselta puolelta. Mausta kukin kuorruteaines pippurilla ja suolalla. Paistoaika riippuu kyljyksen paksuudesta.
Ennen leivitystä tee reunaan pienet viillot ja katkaise mahdollinen rasvareunus tai reunakalvo, jotta kyljys ei lähde käpristymään kuumassa.
Leivitys tekee kyljykselle ikäänkuin pienen yksityisuunin, jonka sisällä kosteus pysyy ja kyljys kypsyy paremmin. Samalla rapeaan kuorrutukseen imeytyy kyljyksen makuaineita eivätkä pääse valumaan pannulle.
Paista keskilämmöllä tai vieläkin alhaisemmalla, ettei leivitys pala ja kyljys saa aikaa kypsyä.
Mitä eroa on porsaan kyljyksellä, ulkofileellä ja seläkkeellä?
Onko liha kaikissa samaa, mutta vain eri tavalla leikattua?
Mitä on hyvät korppujauhot?
Kokeilin Rudyn reseptiä ulkofileellä, koska vaimo ei tykkää kyljyksen "sattumista". Näin meillä.
Tuli tosi mehukasta ja ihanan rasvaista, eikä edes palanut pinnalta. Pippuria tuli ehkä liikaa.
Kaikki osathan ovat samasta eläimestä - siasta. Kyljykset on kuitenkin leikattu vähän eri tavalla - niissä on luu jäljellä ja seläke/seläkkeet kun ulkofilee ja seläke - jotka muuten ovat käsittääkseni sama asia - ovat luuttomia. Kyljys leikataan kyljysselästä ja niitä on periaatteessa kahdenlaisia: parifileekyljyksiä ja näitä yksifileisiä, enemmän myytyjä. Ne parifileiset kyljykset ovat sellaisia, missä luu on T:n muotoisena ja fileet kummallakin puolella.
Kyljyksessä on mukana myös rasvaa kun filee on yleensä kuorittu rasvasta vapaaksi.
Hyvät korppujauhot ovat tasakokoisia, riittävän hienoja jauhoja, jotta se leivityksessä tarttuu hyvin kiinni eikä putoa heti pois. Useimmiten korppujauhot ovat liian karkeita, mutta näitä hienompiakin kyllä löytyy. Itse jauhot kannattaa maustaa ja suolata ennen leivitystä - tosin nykyään on jo valmiiksi maustettujakin jauhoja.