Kotiäiti ilman äitikaveria...

yksin?

Yksinäisyys--- jokin vuosi sitten en vielä olisi uskonut "joutuvani" tällaiseen tilanteeseen. Parisuhteen solmiminen ja kahden lapsen saaminen on mullistanut elämäni ylösalaisin seurauksena masennusta yms. Tällä hetkellä muuten olen menossa valoisampaan suuntaan, mutta olen yksinäinen. Voi miten kaipaankaan ystävää, samassa elämäntilanteessa olevaa äitiä, jonka kanssa voisin jakaa iloja ja suruja. Olen osittain vielä lasten kanssa kotona, joten päivät yksin kotona ahdistavat. Leikkikentältä en ole saanut tuttavia, perhekahviloissa en pääse niiden aukioloajan vuoksi käymään. Kavereita minulla kyllä on, mutta ne asuvat kaukana ja näemme muutamia kertoja vuodessa. Sisarusten kanssa emme ole kovin läheisiä jo suuren ikäeromme vuoksi. Miehellä on joitain ystäviä/tuttavia, mutta kaipaamme molemmat ystäviä, tuttavaperhettä tms. Viikonloppuillat ovat ahdistavia kotona - tuntuu, että kaikilla muilla on jokin tuttavaperhe, jonka kanssa viettää aikaa. Toki mekin jonkin verran reissaamme, keksimme tekemistä jne. mutta silti - jatkuvasti olo on yksinäinen. Olen miettinyt, odotanko liikaa ystävyydeltä. Minkä verran on "normaalia" perheellisenä tavata ystäviä/viettää heidän kanssaan aikaa? Saattaa olla, että muutaman kerran kuukaudessa ehkä vähän useammin, kyläilemme tuttavilla tai meillä kyläilee töiden tai opiskeluiden ulkopuolelta tuttavia.

Suuri syy tähän yksinäisyyden kokemukseen on varmasti se, että asumme pienellä paikkakunnalla, jossa on sisäänpäinlämpiäviä ihmisiä. Mitenkään poikkeavia tms. emme kuitenkaan ole: ihan normi kahden lapsen perhe. Haaveilemme muutosta muualle, isommalle paikkakunnalle, jossa ehkä olisi mahdollisuus tutstua muihin ihmisiin. Työ, opiskelut yms. kuitenkin sitovat meidät tänne ahdistavaan pikkukaupunkiin. Pikkulapsiaika on kohta meillä ohi, joten tiedän, että töiden kunnolla alkaessa viikonloput vierähtävät helposti levätessä. Surettaa vain, että muistot kotiäitiajoista ovat yksinäisyyden sävyttämiä.

3

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dzgzgzgaz

      eihän siinä paljon vaihtoehtoja ole. Itse vietimme ennen lapsia erakoitunutta elämää ja kaipasimme seuraa ja koimme olevamme erilaisia, mutta lasten saanti mullisti meillä kaiken-positiivisesti, ainakin sosiaalisen elämän suhteen. Olen nauttinut suunnattomasti tästä ajasta ja vähintään joka toinen päivä tapaan muita mammoja ja joskus perheitäkin. Todella pienellä paikkakunnalla asumme, mutta käymme kerhoissa, muskarissa ym. muualla. Ajelen eri paikkakunnille, kun kaipaan tuulettumista. Seurakunnan tapahtumista löytynyt myös ystäviä. Pakkohan sinun on jotenkin saatava tilannetta muutettua-eikö mitenkään mahdollista edes tietyin uhrauksin, että pääsisit kerhoihin? Tosin alkuun kerhot ainakin minulle oli aika ahdistavia kun alkuun ei kukaan jutellut ja oli ulkopuolinen, mut kun sitkeesti vaan kävi, niin tilanne muuttui. Myös puistoissa tutustuu, alan kyllä aina jutteleen jos joku toinen mamma tulee paikalle ja aika pian tietty huomaa, haluaako toinen jutella... Näiden vuosien myötä sitä on tullut rohkeammaksi ja sosiaalisemmaksi ja helpompi jutella erilaistenkin ihmisten kanssa. Tsemppiä sinulle-yritä jaksaa olla aktiivinen ja miettiä uusia mahdollisuuksia tilanteessasi. Nyt jos koskaan on helpompi tutustua ihmisiin kun voi aina jutustella lapsista.

    • Hepskukkuu**

      Missäpäin olet?

      • yksin?

        Julkisella foorumilla en mielelläni henkilökohtaisia tietojani paljasta. Miten olisi s-posti? Miksi kysyt?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      418
      4831
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1945
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      145
      1632
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1355
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1256
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      79
      1196
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1159
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      67
      1086
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      68
      1054
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1020
    Aihe